Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА

КИПАР

КИПАР

НОВА ГОДИНА  КИПАР

 Кипар е островска држава која се наоѓа во источниот дел на Средоземното Море, во близина на турскиот брег. Oстровот е крстосница помеѓу Европа, Азија и Африка, но се уште има многу остатоци од древните цивилизации - римски, византиски и венецијански. Главната економска активност на островот се туризмот, трговската морнарица, извозот на облека и фармацевтски производи, и бизнис услуги. Република Кипар е членка на Европската унија. Дали сте знаеле дека тоа е родното место на божицата на убавината, љубовта и страста - Афродита?

Програма:

29 Декември СКОПЈЕ - СОЛУН – Папос Состанок на групата. Трансфер до аеродромот во Солун. Лет за Папос во 23:00 часот по локално време. Пристигнување во Папос. Организиран трасфер од аеродром до одбраниот хотел. Сместување. Ноќевање.

30 Декември КИПАР Појадок. Слободен ден и можност за факултативна посета на Никозија, главниот град на Кипар. Ноќевање.

31 Декември КИПАР Појадок. Слободен ден за индивидуални активности или можност целодневен за факултативен излет, посета на Фамагуста и Карпаз според понудата. Вечерта задолжителна доплата за свечена вечера. Дочек и прослава на Новата Година.Ноќевање.

01 Јануари КИПАР Појадок. Празнично слободен ден за индивидуални активности. Ноќевање.

02 Јануари Папос - СОЛУН – СКОПЈЕ Појадок. Одјава од хотелот. Организиран трансфер до аеродромот Папос со попатна пауза и посета на  плажата Aphrodite’s Rock, митолошко верување местото на раѓање на Божицата на убавината и љубовта Афродита, Коуклиа, Стар Папос. Разглед на археолошкиот парк Папос, кој се наоѓа во близина на плажата. Лет за Солун во 20.30 (локално време). Пристигнување во Солун. Трансфер до Скопје.

 ЦЕНА ПО ЛИЦЕ: 399 EUR 

 

Факултативни посети:

НИКОЗИЈА - Никозија е главен град на островот Кипар и е дефинитивно место кое едноставно мора да го посетите. Патувањето ќе започне со посета на  претседателската палата и Атила - одделување на грчкиот и турскиот дел. Ќе имате можност да видите градби кои биле оштетени за време на војната. Разгледот продолжува до Ледра Palace - во граничниот премин меѓу северниот и јужниот дел на островот. Посета на музејот Mevleki Tekken, од отоманскиот период кој претставувал значаен социјален и културен центар. Посета на готска катедрала Свети Софија (Selimiye џамија и денес). Bedesten Lusignan палата, која се смета за една од најпознатите историски локалитети во Никозија. Факултативна цена:  40 € по лице

Фамагуста - Посета на една од најважните историски и културни атракции на островот, Фамагуста. Посета на Свети Варнава - археолошкиот музеј, каде што може да се видат знаменитости од 18 век. Во срцето на манастирот - Базалтна карпа, како остаток од некогашното село Енкоми (бронзена ера). Посета на Саламис - урнатините кои биле откриени од грчки и анадолиски племиња. Посета на катедралата на Свети Никола, која е изградена во 13 век и е една од најдобрите готски градби во Средоземното Море. Посета на градот Фамагуста, замокот Lala-пашината џамија Мустафа и затворот Намик Кемал. 

Карпас - Посета на манастирот на Св Андреј, кој бил првиот човек кој повикал на свештенство и самиот Исус Христос. Посета на базиликата Свети Тројца, која била изградена во 6 век. Посета на двокилометарска долга песочна плажа во недопрена природата, националниот парк, омилен терен на Caretta Caretta - желки и зелени желки. Факултативна цена: 65 € по лице

Афродита плажа - Според легендата, божицата на љубовта Афродита е родена во морето од пена на оваа плажа. Кристално чиста вода, единствен, едноставен мир и одмор. Во близина на плажата Афродита има старо - грчко археолошки локалитет кој Ви препорачуваме задолжително да го посетите. Факултативна цена€ 35

 

 

 

 

 

 

 

Цената вклучува:

Цената не вклучува:

 

Забелешка: Агенцијата го задржува правото да го промени редоследот на вашето патување, маршрутата во зависност од промените во распоредот на летовите, авиони и оперативен дел за посета на дестинациите .