Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА

КИПАР НОВА ГОДИНА 2020

КИПАР НОВА ГОДИНА 2020

ЛИМАСОЛ  

Втор  по големина град, по главниот град Никозија, кој е и главно трговско пристаниште и важен туристички центар.. Познат е како главно пристаниште и винарски  центар на островот кој нуди мешавина од песочни плажи ,трговски центри и  забавен ноќен живот

Програма

1 ден: (29,12.2019 - недела) - СКОПЈЕ –ЛАРНАКА–ЛИМАСОЛ

Состанок на групата на скопскиот аеродром во 0430 часот. Полетување за Ларнака во 06,00 ч. Пристигнување во Ларнака во 09,20 часот. Трансфер до хотелот со разглед на Ларнака и соленото езеро АЛИКИ – второ по големина езро на Кипар За време на зимата, езерото се полни со вода и е дом на птици кои мигрираат, вклучувајќи илјадници фламинга кои остануваат меѓу ноември и март, заедно со диви патки и друга птици кои наоѓаат прибежиште тука на нивните миграциски патувања. Сместување во хотел во Лимасол Слободно време за индивидуални активности по желба. Ноќевање.

 

2 ден: (30,12,.2019 – понеделник ) – ЛИМАСОЛ  –НИКОЗИЈА 

Појадок , Факултативен разглед на главниот град на Кипар Никозија Еден град поделен на два со 130,000 жители , две временки зони , граница и пасошка контрола Фактот дека се преминува од една во друга држава за само 2 минути и поместувањето на часовникот за еден час понапред е посебно искуство Најинтересниот дел на Грчката страна од градот е наречен Laiki Getonia –( Добар комшија ) исполнет со голем број на продавнички , кафичи , атељеа и тесни улички Посета на Кипарскиот Археолошки музеј кој поседува голема клекција на предмети од преку 9000 годишна историја на островот Голем број од старите куќи се рестарвирани , а во рамките на стариот град се наоѓа Етнографскиот музеј , Катедралата на Св Јован , големата палата на Архиепископот Макариос III првиот и доживотен претседател на републиката . како и најголемата банка на Кипар за која се казжува дека е во споствеништво на Кипарската православна цркава Слободно време за ручек , По ручекот се заминува према зелената линија и познатиот зид кој го дели Кипар на Грчки И Турски дел , Посета на црквата Фанеромени лоцирана на самата граница како и статуата на независен Кипар Враќање во хотел во Лимасол Ноќевање

3 ден ( 31.12.2019 вторник) ЛИМАСОЛ –ПАФОС

Појадок Факултативна посета на Пафос – Патот води низ областа Фасури која изобилува со плантажи на лимони и помаранџи ,тврдината Куриом , Британската воена база Episkopi се до Афродитината плажа каде според легендата од морската пена родена e божицата на љубовта Афродита , Кратка пауза за одмор и освежување со поглед на Афродтината карпа за која е врзан мит дека грчката богиња на љубовта е родена токму овде и од нејзините солзи се створени познатите Афродитини карпи как и и кристално чистото море .Заминување за Пафос -град со најголеми атракции ставен под заштита на УНЕСКО ., црквата Свети Павле , Архелошкиот музеј и повеќе средновековни тврдини .Посета на катакомбите на Соломон на чиј влез се наоѓа дрво кое исполнува желби .Имено целото стебло е украсено со марамчиња и ленти .Локалното население верува дека со врзувањто на лента на гранките од дрвото , лицата кои се изгубиле ќе се вратат во своите домови, неродкињите ке раѓаат деца .Познатитот музеј на богот Дионисус познат по подните мозаици на кои е отсликана Грчката историја и митологија лоциран во центарот на градот Слободно време за кафе или ручек , Разгледот на Пафос се завршува со разглед на Kato Pafos архелошкиот парк во кој се наоѓа гробницата на кралевите и нивните фамилии . Враќање во хотел во Лимасол. Ноќевање

Припрема за дочек на Новата година .

4 ден: (01.01.2020 - среда) ЛИМАСОЛ -ЛАРНАКА – СКОПЈЕ

Појадок. Одјавување од хотел во 08,00 часот. Трансфер до аеродрмот во Ларнака во 08,30 часот. Чекирање, пасошки и царински формалности.Полетување од Ларнака  во 10,00 .Пристигнување во Скопје во 11,20

ЦЕНА 299€ 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

Директен лет на релација Скопје – Ларнака – Скопје со авикомпанија Wizz Air;

Аеродромски такси

Мала кабинска торба со димензии 40x30x20cm;

Организирани трансфери: аеродром Ларнака – хотел – аеродром Ларнака;

Сместување на база 3 ноќевања  со појадок  во хотел КАПЕТАНИОС 3* во Лимасол

Организиран разглед на Ларнака  и Соленото Езеро

Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

Доплата за кабински багаж до 10кг (55 x 40 x 23 cm)– 1,800,00 денари за двата правца

Туристичка такса – 280 денари по соба за 3 ноќи (1,5 евро по ноќ по соба)

Факултативна посета на Пафос   со локален водич и трансфер 55€(минимум 15 патник

Факултативна целодневна посета градот Никозија   со влезници за одредени капацитети ,пратител и трансфер  50€  (минимум 15 патника)

Патничко осигурување 180 денари

 

За реализација на факултативните излети  потребно е минимум 15 патника

ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА !!!!

Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот ( не важи за цената со рана уплата) и копија од пасош, Комплетна доплата 10 дена пред поаѓање .

Агенцијатагозадржуваправотовослучајнапроменанаценанапревозилинедоволенбројнапријавенипатницидајаизмениценатанааранжманотилидагооткажеистиотвоцелост 7 денапредпоагање,како и променанаредоследотнафакултативниизлетивослучајнаобјективнинрепредвиденипричини.

Завременаразгледитенаградовитенаведенивопрограматанесепредвиденипосетинавнатрешностанајавнитезгради, институциииликултурниспоменици, освенакотоане е посебнонагласеновопрограмата.

Пасошоттребадаважиминимум 3 месециодзавршувањетонапатувањето

Ценитеседаденивоевра, уплатасевршиисклучивоводенарскапротиввредностпокурс 1€ = 62мкд.Калкулацијата зафакултативнитеизлети е направенанaминимум 15 особи, пријавувањето е прирезервацијавоагенција.

ВАЖАТ ОПШТИТЕ ПРАВИЛА И УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ 

newwaysoftravel Превземи целосна понуда