Пребарување

Внесете клучни зборови:

Есен 2019

МАЛТА Медитеранскиот Бисер 4 Дена / 3 ноќевања / Авион

МАЛТА Медитеранскиот Бисер 
4 Дена / 3 ноќевања / Авион

19.10.2019 (Сабота)

СКОПЈЕ- МАЛТА - ТРИТЕ ГРАДА (Conspicoa,Vittoriosa And Senglea)

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 11:00 часот.Лет за Малта со WIZZAIR – лет W6 7765 во 13:05 часот.Пристигнување на аеродромот во Малта во 14:50 часот. Трансфер и сместување во хотел. Можност за факултативна посета и разглед на прекрасниот јужен дел на Малта.Не постои подобар начин да започнете со уживање во прекрасниот ден со оваа прекрасна прошетка која започнува со Blue Grotto – повеќе морски пештери кои се популарна дестинација за туристите.Локацијата на пештерите во комбинација со зраците од сончевата светлина прават прекрасен одраз во морската вода и се покажуваат броји нијанси на сина боја во ѕидовите и таваните на пештерата. Разгледот продолжува со посета на еден спокоен залив на Marsaxlokk – главно рибарско село во Малта.Посета на популарниот пазар на отворено и интересна глетка на малтешките рибарски бродови наредени во нивните традиционални бои кои го дополнуваат заливот. Прошетката продолжува кон популарните три града Conspicoa,Vittoriosa and Senglea,кои се лулката на Малтешката историја,бидејќи обезбедиле дом за речиси секој народ кој се населил на овој остров и почнал да живее тука.После завршувањето на разгледот враќање во хотел. Ноќевање.
 

20.10.2019 (Недела) МАЛТА – ОСТРОВ ГОЗО

Појадок. Можност за посета на Гозо (Calypso’s Island), вториот најголем остров во Малтешкиот архипелаг. Посета на Фонтана – населба во Гозо со население од 985 луѓе. Пред пристигнување во пристаништето Cirkewa, можност за кратка посета на Светилиштето на Пресвета Богородица (Ta Pinu Sanctuary)-римокатоличка базилика и национално светилиште.Гозо во грчката митологија е наречен островот на Калипсо – грчка нимфа, која го држела Одисеј на нејзиниот остров. Гозо за разлика од Малта може да се пофали со повеќе зеленило,со својот ридест пејсаж и живописни населби што дополнително го прави овој остров пошармантен и единствен.Посета на познатата локација на прозорецот Азур во Дувара.Бидејќи Гозо е добро познат и по волнената стока и рачно изработената чипка,правењето на мед и сирење ние ќе го посетиме пазарот каде што можеме да ги пробаме сите производи од прва рака.Панорамски разглед на Рабат или Викториа (Victoria & Citadel), главниот град кој не потсетува дека Мдина била изградена да ја заштити целата популација на Гозо од страшните пиратски напади.Цитаделата е видлива од речиси целиот остров,која се крева стрмно над околните села.Разглед на Dwejra & Inland Sea – лагуна на морска вода на островот Гозо поврзана со Средозменото море преку отворот формиран од тесен природен лак. Враќање во хотел.Ноќевање.
 

21.10.2019 (Понеделник) МАЛТА – ВАЛЕТА

Појадок.Можност за посета и разглед на главниот град на Малта – Валета, изграден од Витезите на Св.Јован, чие што културно наследство се открива пред вас како што ќе се движите по самите улици на градот.Градот е под заштита на УНЕСКО од 1980 год.Валета поради своите бастиони и тврдини,заедно со убавината на барокните згради долж тесните улица е познат уште како и Величенственот (Супербисима). Прошетка низ сликовитите улички се до Градините “Barracca” од каде што има панорамски поглед на Големиот Залив и на Трите Града: „Vittoriosa“, „Cospicua“ „Senglea“. Посета на богато украсената Катедралата и музеј на Св. Јован, дом на светски познатите уметнички ремек дела од Караваџо и Матија Прети. Посета на црковниот музеј во кој се изложени бели фламански таписерии. Можност за индивидуална прошетка низ центарот на градот и шопинг.Враќање во хотел. Ноќевање.
 

22.10.2019 (Вторник) МАЛТА - СКОПЈЕ

Појадок.Слободно време за индивидуални активности до заминување на аеродром.Трансфер до аеродром.Лет за Скопје со Wizzair (W6 7766) во 15:35 часот. Слетување во Скопје 17:15 часот.
 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • авионски превоз Скопје Малта Скопје;
 • кабински багаж (1 торба до 8 кг со димензии 40x30x20 cm)
 • аеродромски такси;
 • организиран трансфер аеродром хотел аеродром;
 • 3 ноќевања со појадок во Хотел The St. George’s Park 3* https://www.thestgeorgesparkhotel.com/
 • туристички придружник за време на патувањето.

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • туристичка такса – 4 евра од ден по лице;
 • доплата за чекиран багаж до 20 кг – 3.200 денари;
 • доплата за чекиран багаж до 32 кг – 4.300 денари;
 • факултативен разглед со локален водич на Валета – 40 евра;
 • факултативен разглед со локален водич– трите града (Conspicoa,Vittoriosa and Senglea), Blue Grotto, Marsaxlokk – 50 евра;
 • факултативен (целодневен) разглед на островот Гозо со локален водич (Xlendi Bay,Fontana,Ta Pinu Sanctuary, Victoria & Citadel, Dwejra & Inland Sea) – 60 евра;
 • Патничко осигурување
 • Долата за еднокреветна соба 4.100 мкд

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници

ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА !!!!

Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 15 лица, пријавувањето е при резервација во агенција

Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, Комплетна доплата 14 дена пред поаѓање.

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

Општи напомени за патување:

Т.А.  го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.

За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.

Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на редоследот на факултативните излети наведени во програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

За овој програм важат Опшите Услови на патување на СКТМ

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.