Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА

МОСКВА 30.12.-04.01.2020 (6 дена – 5 ноќи) од Белград

МОСКВА
30.12.-04.01.2020 (6 дена – 5 ноќи) од Белград

1 ден (30.12.2019)  БЕЛГРАД -МОСКВА 
Состанок  на групата на  аеродром Никола Тесла  два часа пред поаѓање во 16.10 часот.  Лет со авиокомпанијата  Air Serbia во 18.10 часот (лет JU 654) . Слетување на аеродромот во Москва -Шереметјево во 23.05 часот.Сместување во хотел.Ноќевање.

2 ден(31.12.2019)    МОСКВА        
Појадок . Панорамско разгледување на градот со автобус (без влез во објекти): центарот на градот,  Црвениот плоштад, Кремљ,  Црквата на Василиј, Бољшој театарот, Црква на Исус Христос Спасисителот. Навечер  одење до  Црвениот Плоштад(со метро,со водич),каде традиционално со гоолем  огномет се пречекува Новатата Година.Ноќевање.

3 ден(01.01.2020)     МОСКВА
Појадок. . Поаѓање на факултативна екскурзија кон Сергиев  Посад (поранешен Загорск,  70 километри од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, како и поранешна резиденција на рускиот патријарх. Потоа, разглед на Тројствената лавра на Св. Сергеј.Слободно време Во вечерните часови, факултативна посета на Московското Метро , на неколку најубави метро станици, кои се налик музеи со бројни мозаици, скулптури, итн., Новодевичанскиот  Манастир, видиковецот Врапчево брдо,  Универзитетот “Ломоносов”,  Паркот на победата  Ноќевање.

4 ден (02.01.2020 )   МОСКВА         

Појадок.Поаѓање на факултативна екскурзија кон  Музеот Бородинската  битка -посветен на војната на Наполеон  во 1812.Главен експонат на музејот е панорамата,кое преставува огромно сликано платно со димензии 115 х 15м,кое виси во затворен круг и преставува еден од  најтешките моменти на војната на Бородинското поле.  Слободен ден за индивидуални активности, или факултативно вечерно крстарење  – пловење со ексклузивниот брод -ресторан Radisson.Ноќевање.

5 ден (03.01.2020)      МОСКВА
Појадок.
Факултативна посета на Кремљ, најстариот дел од историскиот центар на Москва, со извонредна убавина на архитектонски и уметнички комплекс. Прошетка по делот на црквата Успесение на Архангел, палатата каде се наоѓа ризницата на Царска Русија.  Големо  историското и уметничкото богатство на Московскиот  Кремљ,  кои се собрани во една збирка од која е настанат Музејот (Богатството од Царска Русија), кој е под заштита на УНЕСКО. Посета на палатата на оружјето, ризницата на царска Русија…Враќање во хотел и слободно попладне/вечер за одмор и индивидуални активности

6 ден (04.01.2020)      МОСКВА – БЕЛГРАД
 Појадок.
(lunch paket) По одјавување на хотелските соби, организиран трансфер до аеродром. Лет за Белград во 07.55 часот (JU 651). . Пристигнување во Белград во 08.55 часот.

 ХОТЕЛ 4*
(Москва) 

ВРЕМЕ НА ПРЕСТОЈ

30.12-04.01.2020

УСЛУГИ

BB

НОЌЕВАЊА

4

Цена по лице во двокреветна соба(со вклучени аеродромски такси)

588

Цена за дете од2 -12 г со две возрасни лица(дополнителен кревет)

540

Доплата за еднокреветна соба

95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цената влучува:

 

Цената не вклучува:

Кремљ – 40 еур (*** Се резервира однапред, во агенција!)

Сергиев имот (Поранешен Загорск) – 40 еур

Московско Метро (прошетка) – 10 еур

Крстарење по реката Москва – 35 еур

Панорама-Бородинска битка (со метро) -30 еур

Третјаковска галерија        30 еур

 

*** Во цените за факултативни излет се вклучени превоз, влезница (каде што ја има), локален водич. Минимален број на патници за реализација на излетите е 15 лица. За помалку пријавени лица (10-14) факултативата би можела да се реализира но со јавен превоз.

 

Hotel  Delta 4*www.izmailovo.ru

Хотелот е дел од поранешниот комплекс Izmailovo. Метро станицата е на 100  m од хотелот. Во близина на хотелот има голем број на ресторани, трговски центар и голем пазар за сувенири. Возење со метро до Црвениот плоштад трае околу 15 минути (од хотелот со пешачење  25 минути), како информација за движење  во слободно време. Во 2012 год. хотелот е комплетно реновиран. Појадокот е шведска маса.

РЕАЛИЗАЦИЈА  НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 20 ПАТНИЦИ
Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1€