Пребарување

Внесете клучни зборови:

МАЈ

ПАФОС ( КИПАР)

ПАФОС ( КИПАР)

 

 

 

 

 

КИПАР  29/04 – 02/05

 

Кипар е островска држава која се наоѓа во источниот дел на Средоземното Море, во близина на турскиот брег. Oстровот е крстосница помеѓу Европа, Азија и Африка, но се уште има многу остатоци од древните цивилизации - римски, византиски и венецијански. Главната економска активност на островот се туризмот, трговската морнарица, извозот на облека, фармацевтски производи и бизнис услуги. Република Кипар е членка на Европската унија. Дали сте знаеле дека тоа е родното место на божицата на убавината, љубовта и страста - Афродита?

Програма:                                                                                                

СКОПЈЕ - СОЛУН – Пафос Состанок на групата на 29/04/2018 во 02.00 часот. Поаѓање во 02.15 часот за Солун. Лет за Пафос во 09.25 часот  по локално време. Пристигнување во Пафос. Организиран трасфер од аеродром до хотел. Разглед на Пахос. Сместување во Хотел https://www.crownresortsgroup.com/crown-resort-horizon-pafos/, или сличен.. Ноќевање.

 ПАФОС -  Појадок во хотел, шведска маса. Во 10.30 часот факултативна посета на Никозија. Никозија е главен град на островот Кипар и е дефинитивно место кое едноставно мора да го посетите. Патувањето ќе започне со посета на  претседателската палата и Атила - одделување на грчкиот и турскиот дел. Ќе имате можност да видите градби кои биле оштетени за време на војната. Разгледот продолжува до Ледра Palace - во граничниот премин меѓу северниот и јужниот дел на островот. Посета на музејот Mevleki Tekken, од отоманскиот период кој претставувал значаен социјален и културен центар. Посета на готска катедрала Свети Софија (Selimiye џамија и денес). Bedesten Lusignan палата, која се смета за една од најпознатите историски локалитети во Никозија. . .Враќање во хотел. Ноќевање

  ПАФОС  Појадок во хотелот на база шведска маса. Во 10.30 часот поаѓање за Ларнака. Факултативна посета на Ларнака. Во 14 часот заминување од Ларнака кон Лимасол. Организиран ручек во Лимасол. Во попладневните часови, враќање кон Пафос и попатна посета/фото стоп на  плажата Aphrodite’s Rock, митолошко верување местото на раѓање на Божицата на убавината и љубовта Афродита, Коуклиа, Стар Пафос. Разглед на археолошкиот парк Пафос, кој се наоѓа во близина на плажата. Враќање во хотелот. Ноќевање.   

 ПАФОС - СОЛУН – СКОПЈЕ  Одјава од хотелот во 12:00 часот. Организиран трансфер до аеродромот Пафос во 14:30, Лет за Солун во 17:25 (локално време). Пристигнување во Солун во 19:20 часот. Трансфер до Скопје. Пристигнување во Скопје во доцните часови.

 

                          ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ИЗНЕСУВА ;    385 ЕУР ( 23 870 ДЕН.)

 

 

Во цената е вклучено:

 

 

 

Во цената не е вклучено:

Посета на Никозија ..... 35 еур

Посета на Ларнака  ..... 35 еур

 

    За реализација на програмата потребни се минимум 16 лица !!!

 

УСЛОВИ И НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ:

 

* * * ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДВА ДЕНА ПРЕД ПОЛЕТУВАЊЕ ДА СЕ ПРОВЕРИ ТОЧНОТО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТУВАЊЕ НА АВИОНОТ ОД СКОПЈЕ

 

ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ НА ЊУ ВЕЈС ОФ ТРАВЕЛ  И СКТМ СЕ СОСТАВЕН ДЕЛ ОД ОВАА ПРОГРАМА