Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА

СИЦИЛИЈА НОВА ГОДИНА 2020

СИЦИЛИЈА НОВА ГОДИНА 2020

НОВА ГОДИНА ВО ПАЛЕРМО, СИЦИЛИЈА

29.12.2019 – 02.01.2020 г.

Сицилија – бранувачка и интересна, блицка и егзотична

Палермо е главен град на Сицилија, нај-голем и нај-населен остров во Средиземното море. Низ вековите островот  бил под власт на различни цивилизации – римски, картагени, византијци, грци, арапи, нормани, шпанци. И така денес островот и градот се една уникатна, егзотична комбинација од различни култури. Тоа го прави разновиден, интересен и изклучително атрактивен.

Палермо и Сицилија поседуваат многу ремек-дела од различни периоди – римска, готска, ренесансна и барокна архитектура, како и такви на модерната уметност.

Историскиот  центар на Палермо е еден од нај-големите во Европа, заситен со мноштво спомени од минатото.

Егзотичниот изглед се дополнува од разновиднита зеленила од палми, бананови дрвја, лимони.

Германскиот писател Гете, при посетата на Палермо во 1878 ги определува ботаничките градини на Палермо, како “Нај-убаввото место на светот”,  исто така и ги забележува нај разновидните егзотични растенија.

5 дена / 4 ноќи

*СУПЕР ПРОМОЦИJA – валидна само за нови резервации, направени вo период  до 30.10.2019 г. или до крај на промоциите.

Хотел

Цена по лице во 2 креветна

Единична соба

Трети возрасен

Дете од 2-11.99 г.

Mediterraneo 3*

421

569

369

369

Europa 3*

446

646

431

379

Ibis Styles Palermo President 4*

451

576

414

386

Astoria Palace 4*

461

595

431

400

BW Ai Cavalieri 4*

472

651

444

401

Santa Lucia 4* Superior

472

651

451

405

Цените во табелата подолу се во ЕВРА по лице, во стандардна соба на база ноќевање со појадок, со вклучени аеродромски такси. Рани уплати до 30.10.2019 г.


Во цената е вклучено:

∙ Софија - Катанија - авионски билет во Софија со директен чартер лет;

∙ Чекиран багаж до 20 кг и речен багаж до 7 кг.

∙ Аеродромски такси;

∙ 4 ноќевања во избраниот хотел;

∙ екскурзии низ Катанија;

∙ трансфер  аеродром - хотел - аеродром;

∙ Здравствено осигурување 

∙ Водич

Во цената не се вклучени - препорачани дополнителни услуги, резервирани на барање:

∙ Екскурзија во Етна и Таормина со водич - возрасен 50eur / 25eur до 11,99;

∙ Екскурзија до Сиракуза и Ното со водич - 62eur возрасни / 31eur дете до 11,99;

∙ Полудневна екскурзија до Acireale - 28eur возрасни /  16eur дете до 11,99;

∙ Новогодишна вечера

∙ Доплата за супериор соба во хотел Mercure Catania Excelsior 4 * - 77eur по лице

Цената не вклучува - задолжителни дополнителни плаќања:

 - околу 6-8 евра за целиот престој, што се плаќа на лице место. Таа е предмет на промена без најава.

Вкупната цена на пакетот не вклучува такси, плаќања и други дополнителни трошоци, кои не можат разумно да се пресметаат пред склучувањето на договорот и можеби ќе треба да ги плати патникот, на пр. туристички даноци, градски даноци, такси за слетување или такси за однесување до или од пристаништата и аеродромите, трошоците за влезници за туристички места, музеи, бродови, фериботи, употреба на јавен превоз во некои градови, консумирани пијалоци во автобуси или авиони и многу повеќе.

Услови за резервација:

За резервација 179eur авансно плаќање.

****************************

Информација за летот:

Софија - Катанија / 29.12: 08:00 - 09:00 часот

Катанија - Софија / 02.01: 19:00 - 22:00 часот

 

* Туроператорот го задржува правото да го промени распоредот на летот.