Пребарување

Внесете клучни зборови:

Далечни патувања

ХОНГ КОНГ, МАКАО, ГУАНГЖУ (16.03 - 26.03.2018)

ХОНГ КОНГ, МАКАО, ГУАНГЖУ
(16.03 - 26.03.2018)

КИНЕСКИ ТРИАГОЛНИК

ХОНГ КОНГ, МАКАО, ГУАНГЖУ

Хон Конг - чие име значи “Миризливо пристаниште”, е мал архипелаг во Јужното кинеско море кој се простира на површина  од 1104 км2. Британска колонија е од 1997 год. Специјална административна област на Народна Република Кина. Денес е атрактивна светска метропола во која живеат повеќе од 7 милиони жители од различна националност. Тој е еден од најбогатите азиски градови, седиште на големи интернационални и кинески компании. Хон Конг ги привлекува туристите со футуристичката архитектура, безброј шопинг молови, добра забава и шармантна мешавина на Истокот и Западот.

Макао настанал како прва европска колонија на територијата на Кина. Изграден е од Португалци од 1557год. На 30км2 на Делтата на Бисерната реката. Се наожа на 64км источно од Хон Конг и 145км јужно од градот Гуангжу. Макао, градот кој Кинезите го нарекуваат ”Огледало на океанот” е и последна европска колонија. Од 1999год. Макао добива статус Специјална административна регија на Народна Република Кина со политичка одредба да не се менува економскиот стил во следните 30год. Денес Макао со своите 650.000 жители, го нарекуваат и азисли Лас Вегас поради бројните коцкарници и интензивниот ноќен живот во атмосферата на една фасцинантна мешавина на Пиринејскиот темперамент и кантонскиот темперамент,  архитектура и кулинарство.

Гуангжу е главен град на провинцијата Гуангжу, која има околу 100 милиони жители. Овој град денес е дом на 14 милиони луѓе и еден од Алфа глобалните економски центри. Бизнисмени од 180 земји секоја година доаѓаат на Саем за трговија кој има традиција од 1957 година. Деловните односи не беа прекинати ниту во времето на комунистичкиот режим. Европејците го нарекуваатКантон, а домаќините "Град на Бесмртници". Основан е  во 3 век п.н.е. во времето на првиот кинески император. Споменуван е и во римските хроники од 2 век п.н.е., памтат Азиските и Арапски имигранти, како и европската трговија суперсили од 16-ти до 20-тиот век. Гуангжу бил лулка на големата кинески револуција, а сега е мултинационални Megapolis и престижен економски центар на Кина, која ги привлекува туристите со своето културно наследство и космополитска атмосфера.

11 дена/9 ноќевања, авион

Поаѓање 16 Март 2018/ Враќање 26 Март 2018

Ден 1 , 16.03.2018 СКОПЈЕ-ДОХА – ПАТУВАЊЕ ПРОГРАМА:
Состанок на патници на аеродромот "Александар Велики" во 09:40 часот. Лет за Доха во 11:40 (лет QR 306). Оброк во авионот. Слетување во 18:40 часот. Чекајќи врска.
Ден 2 (17.03.2018.) Доха - Хонг Конг Лет до Хонг Конг во 02:25 часот (лет QR 818). Оброци во авионот. Слетување во 14:45. Трансфер до хотелот. Сместување. Слободно време. Ноќевање.
Ден 3 (18.03. 2018) ХОНГ КОНГ Доручек. Полудневен разглед на еден од најатрактивните градови во светот, вжештена улична атмосфера, што не остава никој рамнодушен. Одејќи на ридот Викторија со извонреден поглед на пристаништето и градот, заливот Рипалс и рибарското село Абердин (факултативно возење со брод долж рибарското пристаниште). Посета на галерија - фабрика за накит. Слободно попладнето. Ноќевање
Ден 4 (19.03. 2018) ХОНГ КОНГ Појадок. Слободен ден за поединечни разгледувања и шопинг.
Можност за факултативна екскурзија - вечерно крстарење до пристаништето Викторија со интернационална шведска маса и оркестар (цена околу 85 долари). Ноќевање.
Ден 5 (20.03.2018) ХОНГ КОНГ - МАКАО Појадок. Трансфер со катамаран во Макао (возењето трае околу еден час). Макао - Кинескиот Лас Вегас. Градот е целосно посветен на игри и забава. Полудневен разглед. Посета на црквата Св. Павле, плоштадот Сенадо, храмот А-Ма и возење низ областа Котаи каде што се лоцирани сите хотели со 5 * и казина. Пристигнување во хотел. Сместување. Ноќевање.
Ден 6 (21.03.2018) МАКАО Појадок. Слободен ден за поединечни разгледувања и шопинг или можност за факултативна екскурзија (шоу програма- house of Dancing Water, цена околу 110 долари). Ноќевање.
Ден 7 (22.03.2018) МАКАО - ГУАНГЖУ Појадок. Заминување со автобус за Гуангжу. Разглед на градот. Почнуваме да учиме за важноста на Гуангжу со посета на Мавзолејот на кралот Наџаја - владетел на јужното царство на Џу од II век п.н.е. Посета на Храмот на шесте врапчиња, кој од 479 г.н.е. сведочи за будистичката традиција на Кина. Исто така, постои таоистичко светилиште на Петте Бесмртници, кои според легендата го донеле оризот во градот за да нема глад. По опиумската војна, островот Шамиан станал британска и француска концесија, а нејзината архитектура е од европски карактер. Потоа, посета на мавзолејот на Dr. Sun Jat Sena, лидерите на револуцијата од 1911 година и првиот претседател на Република Кина. Панорамскиот разглед на модерниот дел од градот, кратка пауза за фотографии кај високата Кантонова кула, која е модерен симбол на Гуангжу. На патот кон хотел, се вози по улицата Beiding, која е главна шопинг авенија на градот. Пристигнување во хотел, сместување и слободно време. Ноќевање.
Ден 8 (23.03.2018) ГУНГЖУ Појадок. Слободен ден за поединечни разгледување и шопинг или можност за факултативна екскурзија (крстарење на Перл Река, цена околу 40 долари). Ноќевање.
Ден 9 (24.03.2018) ГУНГЖУ Појадок. Слободен ден за индивидуални разгледувања. Можност за факултативна екскурзија до Национален парк Лотус Хил (30 км од градот) и Сончогледна градина, која е во Книга на рекорди на Гинис (околу 90 долари).

Ден 10 (25.03.2018) ГУНГЖУ Појадок. Собите се напуштаат во 12:00. Трансфер на аеродромот.

Ден 11 (26.03.2018) ГУНАГДУШ - ДОХА - СКОПЈЕ Лет за Доха во 1:35 (лет QR 875). Оброк во авионот. Слетување во Доха во 05:35 часот. Лет за Скопје во 06:55 (лет QR 305). Оброк во авион. Слетување во Скопје во 11:15.


                                    ЦЕНА НА АРАНЖМАН  ПО ЛИЦЕ 999 ЕУР * за уплата до 14.01.2018

 ЦЕНА НА АРАНЖМАН  ПО ЛИЦЕ  1113 ЕУР


*Плаќање во денари по девизниот курс 62.00

ЗАБЕЛЕШКА: Резервација за трокреветна соба се врши по барање. Трокреветните соби не се препорачуваат за три возрасни лица, бидејќи третиот кревет не одговара на стандардната големина.
 

Во цената на аранжманот е вклучено :

     -  авионски билет Скопје-Доха-Хон Конг/ Гунгжу- Доха-Скопје
     -  3 ноќевања со појадок во хотел во Хон Конг, 2 ноќевања со појадок во Макао и 3 ноќевања со појадок во          Гунгжу
     -  трансфери и разгледи според програмата со лиценциран локален водич
     -  Чекиран багаж до 30кг и  Рачен багаж 7 кг

Во цената на аранжманот не е вклучено :

-          Аеродромски такси 287 ЕУР

-          Влезници кои не се опфатени во програмата

-          Лични непредвидени трошоци

-          Патничко осигурување

ОПШТИ И КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ:
ВИЗА: Виза за Хонг Конг, Макао и Кина не се потребни за граѓаните на Република Македонија. Патниците од  други земји во регионот треба да се консултираат со дипломатските претставништва во нивните земји.
ВАЛУТА:
Хонг Конг - Хонг Конг долар 1EUR = 8.35455 HKD 1 USD = 7.75944 HKD
Кина - Кинески јуани 1EUR = 7.40661 CNY 1 USD = 6.87936 CNY
Макао - Макао Кана 1 EUR = 9.48912 MOP 1USD = 8.04874 MOP
КЛИМА: пријатно. Сува и топла период со температури кои се движат од 18 до 30 ° C Периодот на високата туристичка сезона.

СМЕСТУВАЊЕ:
Хотел во Хонг Конг: Хотел Сити, 4 * http://www.thecityview.com.hk/?locale=en-US
Хотелот се наоѓа во срцето на Kaulun, на една метро станица од Yau ma Tei. Околу 5 минути пешачење до популарниот "Дамски пазар", овошен пазар и кинеската опера. Аеродромот е околу 45 минути возење. Собите се модерни со големи прозорци, климатизирани, ЛЦД ТВ, мини бар и бокал за кафе / чај, сеф, фен во бањата. Бесплатен Wi-Fi е достапен во собите. Во хотелот, исто така, има фитнес центар и сауна, кафуле, традиционален ресторан.
Хотел во Макао: Grandview Hotel Макао, 4 * http://www.grandview-hotel.com/
Хотелот се наоѓа во центарот на градот (Taipa) само 5 минути возење од аеродромот и околу 10 минути возење од пристаништето. Собите имаат минибар, кабловска телевизија, клима уред и бесплатен Wi-Fi. Хотелот располага со два ресторана, кафе бар, базен, фитнес центар и сауна.
Хотел во Гуангжу: Кантон Хотел 4 * http://www.hotelcantonguangzhou.com/index.htm
Хотел Кантон се наоѓа во трговскиот центар на Гуангжу, јужно од пешачката зона на патот за Пекинг. Собите се модерни, имаат рамен екран телевизор со кабелски канали, минибар и чај / кафе. Хотелот располага со отворен базен, сауна, фитнес центар, кинески ресторан и интернационален ресторан.

РЕЗЕРВАЦИЈА И ПЛАЌАЊЕ (40%) до 29 јануари 2018 година, или додека се пополнат местата.
Патниците да го почитуваат датумот на пријавување и плаќање поради строгите рокови за плаќање за авиокомпаниите и странските партнери. Во спротивно, ниту местото ниту цените може да ги гарантираме.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ:
• Рокот за откажување на патувањето од страна на агенцијата е 5 дена пред патувањето.
• Панорамските излети и посети може да се променат ако тоа е предизвикано од оправдани причини (работа на патишта, локалитети, промена на работното време на веб-сајтови за време на празниците, штрајкови, сообраќаен метеж, итн).
• Одјавување на собата е до 12:00 на денот на заминување од хотелот.
• тур-операторот го задржува правото за промена на цените во случај на промена на транспортот и патните трошоци, како и во случај на недоволен број на патници (минимален број на патници за реализација на овој аранжман е 15 патници).