Пребарување

Внесете клучни зборови:

Крстарења

Викенд крстарење до грчките острови секој петок

Викенд крстарење до грчките острови секој петок

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Map image
ГРЦИЈА и крстарење по грчките острови
ОДБЛИСКУ И ЛИЧНО ДО НАЈДОБРОТО ВО ГРЦИЈА И ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ, КРСТАРЕЊЕ ОДМОР
Лесно е да се падне под вечна магија на романтизам за време на одмор со крстарење во Грција и грчките острови. Источниот тек на источниот Медитеран бил раскрсница на многу влијателни цивилизации од антиката од Феникијците до Микенците до Атињаните и уште повеќе, како што сведочат историските локалитети низ островите на Додеканезите.
Од величественоста на Акропол во Атина до убавината на совршените острови како што се Миконос и Патмос, Грција и крстарењето на грчките острови.

Ниту една друга земја не му подарила на светот толку многу културно наследство. Пофалената историја и повеќеслојната архитектура на земјата се спојуваат со неверојатни природни поставки во пристанишните градови како Кавала и Волос - волшебна порта кон туѓите пејзажи на Метеори во Тесалија, карпите на плажата Саракинико слични на Месечината и црквите на Санторини со сина купола.
Откријте ја богатата историја, фасцинантната култура и раскошната кујна на грчките острови натопени од сонцето. Со живописни пејсажи за истражување, нашето 7-ноќно крстарење ве поканува да се препуштите на традиционалните вкусови, да се восхитувате на прекрасните пејзажи и да истражувате шармантни села. Вклучуваме дури и посети со водич на средновековниот акропол на Линдос и интригантниот град Ефес, еден од најдобро зачуваните археолошки локалитети во источниот Медитеран.

Нашето дополнително специјално крстарење ве води на романтична и ненапорна Одисеја до бреговите натопени од сонцето, чудните рибарски села и иконите историски места. Со ноќевања на неверојатно убавите и бучните острови Санторини и Миконос, ќе имате можност да откриете скриени тајни и да се препуштите на автентичното искуство на медитеранската кујна и класичниот грчки начин на живот.
Крстарење по грчките острови, Три и четиридневни крстарења.
Тридневно крстарење со грчките острови и Турција
Што е вклучено во крстарењето
Три ноќевања со крстарење до островите во Егејското Море и Турција
Сите оброци на бродот
Избор на екскурзии на брегот
Вклучен пакет со пијалоци
Пристанишни такси.
1 ден - петок
Качување! Атина (пристаниште Лаврион), Грција
Добредојдовте на бродот!
По качувањето утрово, на бродот, ви се достапни низа активности; Испијте си коктел покрај базенот, пробајте си ја среќата во казино, вежбајте во фитнес центарот или едноставно опуштете се и впијте го славното медитеранско сонце. Ќе ве пијат и вечераат со низа примамлива меѓународна и грчка кујна.
Во 18:00 часот крстаречкиот брод ќе се закотви во Миконос; остров на кој му треба малку вовед! Точка за состаноци за летните одмори за џет сетери ширум светот, овој блескав, гламурозен остров има се што очекувате: фантастични плажи со кристално чиста вода, варосани куќи од коцки шеќер со сини дрвени ролетни, тесни улички за шетање и последно, но не и најмалку важно неверојатен ноќен живот!
Вечерта е ваша за да уживате во овој прекрасен иконски Кикладски остров.
Ден 2 - сабота
Кушадаси и Патмос
Рано наутро појадок ќе се служи на бродот додека бродот за крстарење се укотвува на пристаништето Кушадаси. Ова е многу „полн“ ден со многу работи што треба да ги видите и направите.
За оние од вас кои претходно не го посетиле Кушадаси, силно ја препорачуваме факултативната тура до Антички Ефесос или можеби повеќе сакате сами да шетате низ овој шарен град.
Доцна попладне пристигнување во Патмос и истражување на манастирот Свети Јован и Грото на Откровението со факултативна обиколка. Рано навечер вратете се на бродот каде ве очекува вечера додека пловите за Крит.
Ден 3 - недела
Ираклион (островот Крит) и Санторини
Рано наутро појадок ќе се служи на бродот додека бродот за крстарење се укотвува на пристаништето Хераклио (островот Крит).
Во Ираклион ќе имате можност да учествувате на прекрасна екскурзија до Кносос и да ги видите урнатините на палатата на кралот Минос. Или алтернативно истражете го градот Ираклион и уживајте во кафе во едно од кафулињата на отворено.
Во попладневните часови, восхитувајте се на волшебните погледи на овој прекрасен остров додека пристигнувате и се закотвувате во Санторини.
Патниците кои ќе учествуваат во факултативната тура до Оја и Тира ќе се симнат најпрво преку тендерските чамци до пристаништето Атиниос каде што ќе чекаат моторни возила. Сите други патници ќе се симнат преку нежни чамци до малото пристаниште на Санторини каде што ќе можете да доживеете фантастично патување до калдерата со жичара или магаре или пеш. Рано навечер вратете се на бродот преку жичарница и нежен брод за вечера на бродот додека тргнувате од островот Санторини и пловите назад во Лаврион.
Ден 4 - понеделник
Атина (Лаврион), Грција
На бродот се служи ран појадок пред да се симнете од нашиот брод за крстарење.

 

Пловење секој петок [2022]
20, 27 мај
03, 10, 17, 24 јуни
01, 08, 15, 22, 29 јули
05, 12, 19, 26 август
02, 09, 16, 23, 30 септември
07, 14, 21, 28 октомври

 

Day Arr Dep Destination
Friday   13:00 Athens (Lavrion)
  18:00 23:00 Mykonos*
Saturday 07:00 13:00 Kusadasi, Turkey
  16:30 21:30 Patmos*, Greece
Sunday 07:00 12:00 Crete (Heraklion), Greece
  16:30 21:30 Santorini*, Greece
Monday 07:00   Athens (Lavrion)

 

Inside cabin Cat IA
Inside cabin Cat IB
Inside cabin Cat IC
Outside cabin Cat XA
Outside cabin Cat XB
Outside cabin cat XC

Информации за крстарење
Факултативно разгледување
Истражете го живописниот град Миконос
Посетете Кушадаси и антички Ефес
Знак за светско наследство на УНЕСКО Посетете го манастирот Свети Јован во Патмос. Место на светско наследство на УНЕСКО.
Посетете ја палатата Кносос на Крит
Истражете го Санторини, прошетајте по неверојатната карпа на селото Оја.
Тридневното крстарење е најкраткото од крстарењата на грчките острови. Овој краток викенд крстарење плови секој петок од пристаништето Лаврион и завршува во понеделник рано наутро. Датумите на пловидба, како што можете да видите во податоците подолу, траат од март до ноември.
Тоа е омилен „додаток“ на одморите на копното во Грција. Шанса да се опуштите и да уживате на грчките острови. Тридневното крстарење е богато искуство бидејќи посетените острови не се само убави, туку и историски значајни.
Што се однесува до буџетирањето, ова е најекономичното од крстарењата, а исто така често има понуди достапни за одредени датуми.

Протоколи пред крстарењето - Грција

2022 Крстарење до 5 грчки острови и Турција од Атина
Што е вклучено
Четири ноќи крстарење по егејските острови и Турција
Сите оброци на бродот
Избор на екскурзии на брегот
Вклучен пакет со пијалоци
пристанишни такси и такси

Четиридневното крстарење плови секој понеделник и се враќа во петок, со работа од март до почетокот на ноември. Комбинира релативно кратко време на крстарење од четири ноќевања со маршрута која е навистина прекрасна.
Маршрутата ги вклучува главните моменти на Миконос, Санторини, Кушадаси, Патмос, Крит и Родос; нудејќи добро балансирана, живописна, историска и волшебна рута.. Четиридневното крстарење е омилено низ годините и патниците уживаат во добрата рамнотежа помеѓу должината на крстарењето и посетените пристаништа.

Map image

 

May       16, 23, 30
June 06, 13, 20, 27
July 04, 11, 18, 25
August 01, 08, 15, 22, 29
September 05, 12, 19, 26
October 03, 10, 17, 24

 

Day Arr Dep Destination
Monday   13:00 Athens (Lavrion)
  18:00 23:00 Mykonos*
Tuesday 07:00 13:00 Kusadasi, Turkey
  16:30 21:30 Patmos*, Greece
Wednesday 07:00 18:00 Rhodes, Greece
Thursday 07:00 12:00 Crete (Heraklion), Greece
  16:30 21:30 Santorini*, Greece
Friday 07:00   Athens (Lavrion)

Крстарење со 5 грчки острови Четиридневните крстарења пловат во понеделник и се враќаат во петок наутро. Четири дена крстарење по Егејското Море се доволни само за да ви дадеме вкус на овој прекрасен амбиент и прекрасни острови. Тоа е многу исплатлив начин да се видат островите и многу релаксиран, исто така…

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ

Пред да извршите резервација, Ве молиме да ги проверите посебните услови за патување на Вашата дестинација поради актуелната состојба со Ковид 19, во надлежната амбасада или на следните линкови: