Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА 2021

Даблин Нова година 2021

Даблин Нова година 2021

 

 

 

 

 

 

 

Нова година во Даблин
29.12.2020

Софија – Даблин – Белфаст – Виклов – Даблин – Софија
6 дена / 5 ноќи
 

Ден 1
Поаѓање од аеродромот во Софија (Терминал 2) во 08:35 часот за Даблин со Рајанер. Пристигнување на аеродромот во Даблин во 10:35 часот Панорамска турнеја со локален водич во Даблин: Тринити колеџ, основан во 1592 година од кралицата Елизабета Прва; модерните трговски улици Насау и Графтон, преполни со продавници и бутици; Националната галерија; Плоштад Мерион – еден од најстарите и највеличествените плоштади од времето на Кралската династија Џорџ ; катедралата „Св. Патрик “, основана во 1191 година; Пивара Гинис – најголемата туристичка атракција во Ирска; Кралската болница Килмејнхам, во која е сместен ирскиот музеј на современа уметност од 1991 година; Затворот Килмејнхам, основан во 1796 година, каде беа затворени многу водачи на ирското востание. Трансфер до хотелот. Сместување. Слободно време во Даблин (задолжителен јавен превоз). Ноќевање.

2 ден
Појадок. Слободно време во Даблин – треба да користите јавен превоз или факултативно еднодневно патување до Белфаст – главниот град и најголемиот град во Северна Ирска со уникатен дух и атмосфера благодарение на неговите историски и културни атракции: населбата „Титаник“ – еве го бродоградилиштето Харланд и Волк, каде што бил изграден познатиот Титаник; Парламентот на Северна Ирска, познат како Стормонт поради фактот што се наоѓа на теренот на имотот „Стормонт“ – денес дел од главниот град на Северна Ирска; Плоштад Донегал со величествено градско собрание, изграден во 1906 година во т.н. едвардијански архитектонски стил за да го рефлектира урбаниот статус на Белфаст, кој му го дал кралицата Викторија во 1888 година, и Библиотеката за постелнина – најмногу -старата викторијанска библиотека, изградена во викторијански стил; протестантската катедрала „Св. Ана ”; Кралскиот универзитет, основан од кралицата Викторија во 1845 година. Слободно време со можност поединечно да го посетите музејот Титаник. Враќање во Даблин. Ноќевање.

3 ден
Појадок. Слободно време во Даблин – користете јавен превоз или незадолжително еднодневно патување до Виклоу – патување до срцето на шармантното село на Виклов, за време на кое ќе имате можност да уживате во неверојатен поглед на клисурата Виклов: посетете го имотот „Пауерскур Куќа и градини, чии градини се сметаат за едни од најимпресивните во светот, сместени во подножјето на планините Виклов; посета на монашкото село Глендалоу, познатата тркалезна кула од 10 век и црквата Свети Кевин, попозната како кујна на Свети Кевин. Продолжува туристичката програма Kilkenny: Black Abbey – Доминиканска црква, основана во 1225 година и обновена денес во својата оригинална форма со импресивни витражи; Замокот Килкени од 12 век и катедралата Свети Канис, основана во 1285 година на местото на антички манастир основан од Св. Канис во 6 век и Тркалезната кула. Слободно време или по избор: Посета на пиварницата Смитвик во Килкени. Враќање  во Даблин. Ноќевање.

4 ден
Појадок. Слободно време во Даблин. На барање и претходно барање – празнична новогодишна вечера (дополнителна понуда). Ноќевање.

5 ден
СРЕЌНА НОВА ГОДИНА! Појадок. Слободно време во Даблин. Факултативна организирана посета на пиварницата Гинис (задолжително користење на јавен превоз). Ноќевање.

6 ден
Појадок (рано појадување или суво пакување). Трансфер до аеродромот. Поаѓање за Бугарија во 07.30 часот со лет на Рајанер. Пристигнување на аеродромот во Софија (терминал 2) во 13.15 часот.


 

ДАТУМ ЦЕНА  
29.12.2020 920 евра

Во цената е вклучено:


Во цената не е вклучено:


Услови за резервација : 


Откажувања и казни: