Пребарување

Внесете клучни зборови:

Индивидуални патувања

ЗАНЗИБАР од Софија – СПОЈ НА МИСТЕРИЈА И ЕГЗОТИКА

ЗАНЗИБАР од Софија – СПОЈ НА МИСТЕРИЈА И ЕГЗОТИКА

 

 

 

 

 

 

Занзибар – дестинација која од секогаш претставувала спој на мистерија и егзотика, привлекувајќи со својата недопрена природа и плодната почва која дарува најразлични видови овошја и зачини. Од моментот кога ќе зачекорите на овој рајски остров, ќе го почуствувате духот низ столетијата од древната Персија и приказните за трговците Ширази кои биле инспирација за морепловецот Синбад. Повеќе од 2000 години, монсунските ветрови го обликувале пејзажот и културата на овие острови. Со својата тропска атмосфера и уникатна култура, овој архипелаг нуди незаборавно искуство, задоволувајќи ги сите сетила. Волшебен, егзотичен, романтичен, но истовремено див и недопрен. Ова е еден од најегзотичните острови каде летуваат туристи од целиот свет.Архипелагот Занзибар, кој се наоѓа во Индискиот Океан, на 40 километри од брегот на Танзанија, е вистинска дестинација за релаксација и бегство од секојдневието. Овде имате шанса да уживате во бистра и тиркизно сина вода, долги песочни плажи и многу мали но речиси пусти острови со недопрена природа. Камениот град (Stone City) кој  e прогласен за културно наследство на УНЕСКО, е место каде талкајќи низ тесните улички ќе ја откриете магијата на Танзанија.

Екскурзија во Занзибар! 

10 дена / 7 ноќевања по цена од 1228 евра! Директни чартер летови! Одлична услуга. Избрани хотели.

НЕЗАБОРАВЕН ОДМОР НА Островот ЗАНЗИБАР
ДИРЕКТЕН ЧАРТЕР ЛЕТ
15/10/2021 - 24/10/2021
26/11/2021 - 12/05/2021
01/14/2022 - 01/23/2022
02/11/2022 - 02/20/2022
 
10 дена / 7 ноќи

 

Ден 1 СОФИЈА - ЗАНЗИБАР

Поаѓање од Софија за Занзибар со директен чартер -лет на Bulgarian Air Charter на релација Софија - Занзибар (техничко слетување во Египет)

 

2 ден  ЗАНЗИБАР                                                                         

Слетување во Занзибар. Добредојде од претставник на локалниот тур -оператор на аеродромот во Занзибар и трансфер до хотелот. Пријавување по 13:00 часот Слободно време. Ноќевање. 

 

3 ден ЗАНЗИБАР                                                                            

Слободно време за плажа и одмор или турнеја во Стоун Таун + екскурзија до затворскиот остров ( 50 евра / 98 лева)). Прекрасна прошетка низ историјата на островот, која ќе ви ги прикаже најинтересните знаменитости и историското наследство на Занзибар. Турата започнува од градскиот пазар, кој датира од 1904 година и од кој можете да купите свеж зеленчук, овошје и риба. Следува Англиканската црква изградена во 1873 година на местото каде што се продавале робови. Продолжуваме со турнејата со Султанската палата од 1890 година, користена како резиденција за членовите на семејството на Султанот. Willе го поминеме домот на Фреди Меркјури (не влегувајте). Е ја видиме и палатата на церемонии, изградена во 1883 година за одржување кралски церемонии. Willе го поминеме и поранешниот англиски клуб, кој сега е Африканска куќа. Stopе застанеме за да уживаме во густата сенка на паркот Фородани, кој е омилено место за одмор на локалното население. И конечно - Старата тврдина,

Островот Затвор (3 часа). Островот е видлив од Стоун Таун и е околу 30 минути со брод. Исклучително пријатно место за релаксација, одмор или нуркање, турнејата ќе им се допадне на сите што сакаат да го диверзифицираат својот престој. Островот го добил своето име од затворот изграден на него во 1893 година, но никогаш не бил искористен за намената. Големата атракција на островот се огромните желки донесени овде од Сејшелите од страна на шеикот Саид Маџит во 1920 -тите. Враќање во хотелот.

Препорачливо е да носите водоотпорни кеси за вашите работи, како и водоотпорни и футроли за камери и телефони. Ве молиме, не допирајте ги или хранете ги желките.

* Се препорачува конзервативна облека - дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и со покриени рамења.  Ноќевање.

 

 

4 ден ЗАНЗИБАР                                                        

Слободно време за плажа и одмор или полудневна турнеја „Занзибар - островот на зачините“ (околу 3 часа, за дополнителен надомест 25 евра / 49 лева.)

Кога ќе слушнете за Занзибар, првата асоцијација е со зачини - каранфилче, цимет, бибер и многу други. Тие беа купени од султаните на Оман и една од причините за почетокот на трговијата со робови. Можете да ги видите насадите за зачини веднаш до Стоун Таун и да се придружите на турнеја што ќе ги исполни вашите сетила со арома на свежи билки. За време на турнејата ќе добиете детален опис на разни зачини, како и нивните апликации во кулинарските уметности и козметиката. Willе бидете импресионирани и од огромната разновидност на зачини што се произведуваат и од нивните лековити својства кои помагаат да се излечат разни болести. Исто така, ќе можете да купите зачини и масла извлечени од нив по повластени цени.

Се препорачува конзервативна облека - дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и покриени рамења. Враќање во хотелот. Ноќевање.

 

5 ден ЗАНЗИБАР                                                               

Слободно време за плажа и одмор или полудневна турнеја „ Шнуркелинг на островот Мнемба“ (околу 5 часа, дополнително се наплатуваат 40 евра / 78 лева.)

3 км. североисточно од Унгуја (Занзибар) се наоѓа приватниот остров Мнемба, кој има дијаметар од 500 метри и е опкружен со корален гребен, прогласен за морски резерват. Единствените посетители на островот се гости на приватниот комплекс, кои плаќаат помеѓу 1100-1660 американски долари по лице по ноќ. Оние кои не се гости на комплексот можат да се приближат на растојание од 200 метри од брегот. Според жолти извори - сопственик на островот е самиот Бил Гејтс. Загрозените зелени желки се гнездат на островот (од февруари до септември), под заштита и надзор од 1996 година. Во прилог на желки можете да видите грбави китови (од јули до септември), кит -ајкула (најголемата риба во светот, до 15 метри, се храни со планктон), три вида делфини, над 600 видови корални риби. Опремата треба да биде како за на плажа. Слободно време. Ноќевање..

 

6 ден ЗАНЗИБАР                                                                      

Појадок. Слободно време за плажа и одмор или можност за дополнителна екскурзија - целодневна екскурзија Сино сафари (околу 6 часа, приближно од 08:00 до 16:00 часот, за дополнителен надомест и со минимум 10 туристи - 50 евра / 98 лева) На

Целодневната турнеја се одржува во јужниот дел на островот. Поаѓање кон селото Фумба, од каде што ќе се качиме на дрвената рачно изработена јахта, која ќе н take однесе денес во заштитената област Минајски Залив. Е имаме можност да нуркаме, да пливаме во кристално чистите води на океанот, ако имаме среќа ќе видиме делфини, ќе се сончаме на некоја песочна коса среде океанот и ќе им се восхитуваме на коралните гребени со опрема што ние може да стигне на место (бесплатно). За време на плимата, ќе одиме во Сината лагуна скриена во мангровите шуми на островот Квале. Fе се вратиме во Фумба со традиционалниот локален занает - рачно изработен брод со плови. 

Во цената е вклучен ручек со безалкохолни пијалоци и пиво, како и локални специјалитети од морска храна подготвени специјално за вас како што се риба, лигњи, јастог, како и многу богата разновидност на егзотични плодови. 

Препорачливо е да носите водоотпорни кеси за вашите работи, како и водоотпорни футроли за камери и телефони.

Враќање во хотелот доцна попладне околу 16:00 Вечера. Ноќевање.

 

Ден 7 ЗАНЗИБАР                                                                   

Слободно време за плажа и одмор  полудневно патување до паркот Јос (Јожани) и плажата Паје (околу 16 часот., Пробно од 09:00 до 14:00 часот., За дополнителен надомест и најмалку 10 туристи - 40 евра / 78 лева). 

Се наоѓа на околу 35 километри југозападно од главниот град, на површина од околу 1000 хектари, ова е најголемото заштитено подрачје на островот, каде пред години можеа да се видат леопарди и антилопи. Денес во паркот се наоѓа едно од најзагрозените популации на црвени мајмуни. Тие се исклучително фотогенични и пријателски расположени, и ќе можете да ги видите одблизу. Друго интересно место за посета овде е мангровата шума.  * Ве молиме, не допирајте ги или хранете ги животните . Ноќевање.

 

8 ден ЗАНЗИБАР                                                                

Појадок. Слободно време за плажа и одмор. Вечера. Ноќевање.

 

9 ден ЗАНЗИБАР - СОФИЈА                                                       

Појадок. Ослободување на собите. Полетување до аеродром за лет до Софија. 

 

10 ден - 11 СОФИЈА

Пристигнување во Софија.

ЦЕНИ И ХОТЕЛИ: 

Екскурзија во Занзибар! 10 дена / 7 ноќевања по цена од 1228 евра! Директни чартер летови! Одлична услуга. Избрани хотели.

ЦЕНИ НА ПАКЕТ :

10/15/2021 - 10/24/2021

Hotel / room type

Boarding house

Man in a double room

Single room

Third adult

Child up to 12 years.

Accommodation with two

adults

Mermaird Cove

Resort 4 * /

Standard Room

All inclusive

1228 eur

1438 eur

1228 eur

1032 eur

Uroa Bay Beach Resort 4 *  /

Garden room

All inclusive

1288 eur

1423 eur

1175 eur

1152 eu

Kiwengwa Beach Resort 5 *

All inclusive

 

1461 eu

 

1850 eur

1449 eur

856 eur

Double Tree By Hilton 4 * / Garden room

Breakfast and dinner

 

1528 eu

 

1863 eur

1516 eu

1239 eur

Karafuu Beach Resort & SPA 5 * / Garden Room

All inclusive

1529 eur

1692 eur

1342 eur

906 eur

Hakuna Majiwe 4 * / Garden room

All inclusive

1558 eur

1984 eur

1406 eur

1254 eur

Blue Bay Beach Resort 5 * / Garden Room

All inclusive

1680 eur

1923 eur

1461 eu

950 eur

Sultan Sands Island 4 * / Garden room

All inclusive

1650 eur

1893 eu

1440 euro

950 eur

VOI Kiwengwa 4 * / Standard Garden Room

All inclusive

1389 eur

1627 EUR

N / A

N / A

RIU Palace Zanzibar 5 * / Suite

All inclusive

1781 eur

2361 eur

N / A

N / A

Zuri Zanzibar 5 * / Garden Bungalow

Breakfast and dinner

2024 eur

2783 EUR 

N / A

N / A

Zuri Zanzibar 5 * / Garden Bungalow

All inclusive

2220 eur

3108 eur

N / A

N / A

The Residence 5 * / Luxury Garden Pool Villa

Breakfast and dinner

1982 euro

2656 eur

2235 eu

1795 eur

The Residence 5 * / Luxury Garden Pool Villa

All inclusive

2470 eur

 

3144 eu

 

2722 eur

2042 eur

 

ЦЕНИ НА ПАКЕТ :

26.11 .2021 - 05.12.2021

Hotel / room type

Boarding house

Man in a double room

Single room

Third adult

Child up to 12 years.

Accommodation with two

adults

Mermaird Cove

Resort 4 * /

Standard Room

All inclusive

1258 eur

1468 eur

1258 eur

1047 eur

Uroa Bay Beach Resort 4 * /

Garden room

All inclusive

1278 eur

1404 eur

1172 eur

1151 eur

Kiwengwa Beach Resort 5 *

Have dinner for breakfast

 

1338 eur

 

1669 eu

1326 eur

856 eur

Kiwengwa Beach Resort 5 *

All inclusive

 

1518 eur

 

1850 eur

1506 eur

856 eur

Double Tree By Hilton 4 * / Garden room

Breakfast and dinner

 

1528 euro

 

1863 eur

1516 eur

1239 eur

Karafuu Beach Resort & SPA 5 * / Garden Room

All inclusive

1495 eur

1674 eur

1318 EUR

997 eur

Hakuna Majiwe 4 * / Garden room

All inclusive

1558 eur

1984 eur

1406 eur

1254 eur

Blue Bay Beach Resort 5 * / Garden Room

All inclusive

1741 eur

1984 eur

1504 eur

 950 eur

Sultan Sands Island 4 * / Garden room

All inclusive

1711 eur

1954 eur

1483 EUR 

950 eur

VOI Kiwengwa 4 * / Standard Garden Room

All inclusive

1438 eu

1711 eur

N / A

N / A

Sandies Boabab Beach 4 * / Garden Room

All inclusive

1771 eur

2141 eur

1402 eur

950 eur

RIU Palace Zanzibar 5 * Cortyards Suite

All inclusive

1781 eur

2361 eur

N / A

N / A

Zuri Zanzibar 5 * / Garden Bungalow

Breakfast and dinner

2090 eur

2873 eur

N / A

N / A

Zuri Zanzibar 5 * / Garden Bungalow

All inclusive

2301 euro

3240 euro

N / A

N / A

The Residence 5 * / Luxury Garden Pool Villa

Breakfast and dinner

1841 eur

2427 eur

2235 eur

1795 eur

The Residence 5 * / Luxury Garden Pool Villa

All inclusive

2328 eur

 

2915 EUR 

 

2722 eur

2042 eur

 

ЦЕНИ НА ПАКЕТ :

01/14/2022 - 01/23/2022

Hotel / room type

Boarding house

Man in a double room

Single room

Third adult

Child up to 12 years.

Accommodation with two

adults

Mermaird Cove Resort 4 * /Standard Room

All inclusive

1258 eur

1468 eur

1258 eur

1047 eur

Uroa Bay Beach Resort 4 * / Garden room

All inclusive

1368 eur

1521 eur

1240 eur

1214 eur

Kilindini Resort & Spa 4 * / Garden room

All inclusive

1494 eur

1788 eur

1318 EUR

1200 eur

Karafuu Beach Resort and SPA 5 * / Garden Room

All inclusive

1534 eur

1723 eur

1330 eur

947 eur

Kiwengwa Beach Resort 5 *

Breakfast and dinner

 

1338 eur

2617 leva

 

1669 eur

3264 leva

1326 eur

856 eur

Kiwengwa Beach Resort 5*

All inclusive

 1518 euro

 1850 eur

1506 eur

856 eur

Double Tree By Hilton 4 * / Garden room

Breakfast and dinner

 1528 euro

 1863 eur

 1516 eur

 1239 eur

Hakuna Majiwe 4 * / Garden room

All inclusive

1558 eur

1984 eur

1406 eur

1254 eur

VOI Kiwengwa 4 * / Standard Garden Room

All inclusive

1522 eur

1830 eur

      N / A

    N / A

RIU Palace

Zanzibar 5 * /

Cortyards Suite

All inclusive

1781 eur

2446 eur

N / A

     N / A

Blue Bay Beach Resort 5 * / Garden Room

All inclusive

1832 eur

2076 eur

1568 eur

950 euro

Sultan Sands Island 4 * / Garden room

All inclusive

1802 eur

2045 eur

1546 eur

950 eur

Diamonds Mapenzi Beach 4 * / Superior room

All inclusive

1892 eur

2317 eur

1469 eu

950 eur

Sandies Boabab Beach 4 * / Garden Room

All inclusive

1923 eur

2362 eur

1485 eur

950 eur

Zuri Zanzibar 5 * / Garden Bungalow

Breakfast and dinner

2506 eur

3565 eur

N / A

     N / A

Zuri Zanzibar 5 * / Garden Bungalow

All inclusive

2930 eur

3975 eur

N / A

     N / A

The Residence 5 * / Luxury Garden Pool Villa

Breakfast and dinner

1841 eur

2427 eur

1898 eur

1458 eur

The Residence 5 * / Luxury Garden Pool Villa

All inclusive

2361 eur

2927 eur

2397 eur

1711 eur

             

 

 

ЦЕНИ НА ПАКЕТ :

02/11/2022 - 02/20/2022

Hotel / room type

Boarding house

Man in a double room

Single room

Third adult

Child up to 12 years.

Accommodation with two

adults

Mermaird Cove

Resort 4 * /

Standard Room

All inclusive

1258 eur

1468 eur

1258 eur

1047 eur

Uroa Bay Beach Resort 4 * /

Garden room

All inclusive

1368 eur

1521 eur

1240 eur

1214 eur

Kilindini Resort & Spa Garden room

All inclusive

1494 eur

1788 eur

1318 EUR

1200 eur

Kiwengwa Beach Resort 5 *

Breakfast and dinner

 

1338 eur

 

1669 eur

1326 eur

856 eur

Kiwengwa Beach Resort 5 *

All inclusive

 

1518 eur

 

1850 eur

1506 eur

856 eur

Double Tree By Hilton 4 * / Garden room

Breakfast and dinner

 

1528 eur

 

1863 eur

1516 eur

1239 eur

Hakuna Majiwe 4 * / Garden room

All inclusive

1558 eur

1984 eur

1406 eur

1254 eur

VOI Kiwengwa 4 * / Standard Garden Room

All inclusive

1522 eur

1830 eur

      N / A

N / A

Karafuu Beach Resort & SPA 5 * / Garden Room

All inclusive

1534 eur

1723 eur

1330 eur

947 eur

RIU Palace

Zanzibar 5 * /

Cortyards Suite

All inclusive

1781 eur

2446 eur

N / A

N / A

Blue Bay Beach Resort 5 * / Garden Room

All inclusive

1832 eur

2076 eur

1568 eur

950 eur

Sultan Sands Island 4 * / Garden room

All inclusive

1802 eur

2045 eur

1546 eur

950 eur

Diamonds Mapenzi Beach 4 * / Superior room

All inclusive

1892 eur

2317 eur

1469 eur

950 eur

Sandies Boabab Beach 4 * / Garden Room

All inclusive

1923 eur

2362 eur

1485 eur

950 eur

Zuri Zanzibar 5 * / Garden Bungalow

Breakfast and dinner

2506 eur

3565 eur

N / A

     N / A

Zuri Zanzibar 5 * / Garden Bungalow

All inclusive

2930 eur

3975 eur

N / A

     N / A

The Residence 5 * / Luxury Garden Pool Villa

Breakfast and dinner

1841 eur

2427 eur

1898 eur

1458 eur

The Residence 5 * / Luxury Garden Pool Villa

All inclusive

2361 eur

2927 eur

2397 eur

1711 eur

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО

 

  • авионски билети со вклучени аеродромски такси на релација Софија - Занзибар - Софија со вклучен чекиран багаж до 20 кг и 7 кг рачен багаж по лице;
  • сите трансфери аеродром-хотел-аеродром;
  • 7 ноќевања во хотел по ваш избор на островот Занзибар;
  • медицинско осигурување со покривање од 10.000 евра по лице со ZAD Mondial со покривање на СОВИД;
  • состанок на лице место од страна на претставник на компанијата -партнер во Занзибар;

Покрај тоа, за ваша безбедност, осигурувањето за откажување на патувањето може да се извади со дополнителен трошок.

 

Општи услови за осигурување за откажување патување, вклучително и откажување патување поради СОВИД-19:

 

Што не опфаќа осигурувањето?

За повеќе информации за вклучените осигурувања, ве молиме контактирајте не!

 

Услови за регистрација:

Услови за откажување:

 

Распоред на летови 15.10.2021 година

Превозник: Bulgarian Air Charter

Бугарија - Занзибар - 22:30 - 07:40 (+ 1 ден)

Занзибар - Бугарија - 14:30 - 00:10 (+1 ден)

 

Распоред на летови 26.11.2021 / 14.01.2022 / 11.02.2022 :

Превозник: Bulgarian Air Charter

Бугарија - Занзибар - 21:30 часот - 7:40 часот (+ 1 ден)

Занзибар - Бугарија - 14:30 - 23:10 часот

 

 

НАПОМЕНА:

 

Цената на летот се пресметува по следните цени на горивото:

Софија - 542 долари / т,  Асуан - 628 долари / т, Занзибар - 1264 долари / т

 

Поставените цени на горивото се на 15.06.2021 година

 

Потребни документи:

newwaysoftravel Превземи целосна понуда   

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ

Пред да извршите резервација, Ве молиме да ги проверите посебните услови за патување на Вашата дестинација поради актуелната состојба со Ковид 19, во надлежната амбасада или на следните линкови: