Пребарување

Внесете клучни зборови:

Мај 2021

ЗАНЗИБАР – СПОЈ НА МИСТЕРИЈА И ЕГЗОТИКА 01МАЈ-10МАЈ21’ Авио билет + Хотел (9 ноќевања со појадок) + Трансфер

ЗАНЗИБАР – СПОЈ НА МИСТЕРИЈА И ЕГЗОТИКА
01МАЈ-10МАЈ21’ 
Авио билет + Хотел (9 ноќевања со појадок) + Трансфер

 

 

 

 

 

 

Занзибар – дестинација која од секогаш претставувала спој на мистерија и егзотика, привлекувајќи со својата недопрена природа и плодната почва која дарува најразлични видови овошја и зачини. Од моментот кога ќе зачекорите на овој рајски остров, ќе го почуствувате духот низ столетијата од древната Персија и приказните за трговците Ширази кои биле инспирација за морепловецот Синбад. Повеќе од 2000 години, монсунските ветрови го обликувале пејзажот и културата на овие острови. Со својата тропска атмосфера и уникатна култура, овој архипелаг нуди незаборавно искуство, задоволувајќи ги сите сетила. Волшебен, егзотичен, романтичен, но истовремено див и недопрен. Ова е еден од најегзотичните острови каде летуваат туристи од целиот свет.Архипелагот Занзибар, кој се наоѓа во Индискиот Океан, на 40 километри од брегот на Танзанија, е вистинска дестинација за релаксација и бегство од секојдневието. Овде имате шанса да уживате во бистра и тиркизно сина вода, долги песочни плажи и многу мали но речиси пусти острови со недопрена природа. Камениот град (Stone City) кој  e прогласен за културно наследство на УНЕСКО, е место каде талкајќи низ тесните улички ќе ја откриете магијата на Танзанија.

ПРОГРАМА

1 ден (01.05.2021) СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ

Пријавување на аеродромот во Скопје, 3 часа пред времето на полетување кон Истанбул, во 08:50 часот, со авиокомпанијата Turkish Airlines. Пристигнување на аеродромот во Истанбул во 11:30 часот. Поврзаниот лет кон Занзибар е во 19:45 часот.

 

2 ден (02.05.2021) ИСТАНБУЛ-ЗАНЗИБАР

Слетувањето на интернационалниот аеродромот Abeid Amani Karume во Занзибар, во 03:05 часот по полноќ. Пријавување во хотелот веднаш при пристигнување. Добре дојдовте на Занзибар! Започнува приказната за рајскиот остров каде единтвено мото е ХАКУНА МАТАТА, кое во превод значи Без грижи”. Ноќевање.

 

3-9 ден (03.05-09.05.2021) ЗАНЗИБАР

Појадок во хотел. Слободни денови за уживање на песочните плажи и прекрасната природа на Занзибар или посета на знаменитости и места, преточени во факултативни екскурзии, предложени од страна на нашата агенција. Ноќевање.

 

10 ден (10.05.2021) ЗАНЗИБАР-ИСТАНБУЛ

Рано одјавување од хотелот, за летот кон Истанбул, предвиден во 04:00 часот. Слетување на аеродромот во Истанбул12:55 часот. Летот кон Скопје е во 19:25 часот, а слетувањето на Меѓународниот аеродром Скопје во 20:00 часот.


ЦЕНА НА АРАНЖМАН ПО ЛИЦЕ: 1.190


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 

 

ОПШТИ НАПОМЕНИ

За патување во Занзибар не е потребен негативен PCR тест на Ковид-19, ниту пак задолжителен карантин.

 

Кога ќе стапнете на тлото на Занзибар, ќе добиете необично чувство како да сте се вратиле во минатото, во земјата каде што стотици години се одвивала трговијата со зачините - ванила, морско оревче, цимет и шафран, земја во која чекореле многу трговци од далечната Европа, Блискиот Исток, Кина и Индија.  Занзибар е остров кој често бил цел на различни освојувачи низ историјата што придонело за обликување на културните вкусови на островот.  Па така, влијанијата на персиската, арапската, португалската и британската култура се евидентни. 

Занзибар отсекогаш претставувал спој на мистерија и егзотика, што најдобро може да се почувствува во главниот и единствен град на островот - Стоун Таун (Stone Town). Овој град многу малку се променил во последните 200 години, а поради мноштвото фасцинантни градби кои го красат, УНЕСКО го заштити како дел од светското културно наследство. Безброј испреплетени тесни улички; хаотични пазари каде што можете да пробате локални специјалитети од морска храна и да купите автентични рачно изработени сувенири или пак да уживате во мирисите на зачините; мноштво џамии, големи арапски куќи со раскошни дрвени врати, британски колонијални палати...  А штом излезете од градот.... следи нова авантура, сосема поинаков начин на живот.

Заборавете на сè што сте чуле или сте мислеле дека знаете за Занзибар и изгубете се во свет каде што Хакуна Матата е главното животно мото, појдете на патување кое ќе ви понуди незаборавно искуство и магијата на тропскиот рај.

 

КЛИМА
Со оглед на тропската поставеност, Занзибар е идеална дестинација за одмор во текот на целата година. Просечните дневни максимуми се движат од 28°C до 33°C, додека ноќните температури се окулу 20°C. Дождовниот период (ниска сезона) трае од Март до Јуни, кога е период на монсунските дождови и голема влажност на воздухот, но краткотрајните тропски дождови можат да се појават во секое време од годината.

ПЛАЖИ
Занзибар изобилува со прекрасни плажи од ситен бел песок. Водите на Индискиот Океан се чисти, топли и пријатни во текот на целата година, но на многу места има изразена осцилација на воденото ниво - плима и осека. Најпознатите и меѓу најдобрите плажи се наоѓаат на северниот дел од островот - тоа се Нунгви (Nungwi) и Кендва (Kendwa). Особено атрактивни се бидејќи се заштитени од силен ветар, а плимите и осеките се многу мали, поради што се пријатни за капење.
Источниот дел од островот исто така има неколку одлични плажи за капење, сончање, ужевање, сликање. Меѓу нив би ги издвоиле плажата Паџе (Paje), Мичамви (Michamwi), Џамбиани (Jambiani)... Иако има ветар и осцилациите плима-осека се поизразени, овие плажи се многу помирни, без гужви и бучава, чисти и совршени за релаксиран тропски одмор во сместувачки капацитети со поприфатливи цени. 

 

ВИЗА
За влез во Занзибар (Танзанија) на лица со валидни македонски пасоши потребна е виза која се вади лесно на лице место при пристигнување на нивниот аеродром. Потребно е да се пополни формулар, да се приложи фотографија на бела позадина (3,5 х 4,5) и да се плати износ од окулу 50$ на одговорните служби на аеродромот. 

ВАКЦИНИ
Специфична вакцинација за влез на Занзибар не е потребна ниту задолжителна. 

newwaysoftravel Превземи целосна понуда   

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ

Пред да извршите резервација, Ве молиме да ги проверите посебните услови за патување на Вашата дестинација поради актуелната состојба со Ковид 19, во надлежната амбасада или на следните линкови: