Пребарување

Внесете клучни зборови:

Индивидуални патувања

ЗАНЗИБАР – 01ДЕК-09ДЕК21’СПОЈ НА МИСТЕРИЈА И ЕГЗОТИКА

ЗАНЗИБАР – 01ДЕК-09ДЕК21’СПОЈ НА МИСТЕРИЈА И ЕГЗОТИКА

 

 

 

 

 

 

 

ПРОГРАМА
 

1 ден (01.12.2021) СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ

Пријавување на аеродромот во Скопје, 3 часа пред предвидениот лет кон Истанбул во 09:05 часот, со авиокомпанијата Turkish Airlines. Пристигнување на аеродромот во Истанбул во 12:40 часот. Транзит време на аеродромот во Истанбул, до летот кон Занзибар кој е во 19:25 часот.

 

2 ден (02.12.2021) ИСТАНБУЛ-ЗАНЗИБАР (појадок, ручек и вечера)

Слетувањето на интернационалниот аеродромот Abeid Amani Karume во Занзибар, во 02:35 часот по полноќ. По заврушување на царинска и пасошка контрола, со организиран трансфер се упатувате кон хотелот Tanzanite Beach Resort 3*. Пријавување во хотелот веднаш при пристигнување. Добредојдовте на Занзибар! Започнува приказната за рајскиот остров каде единтсвено мото е ХАКУНА МАТАТА, кое во превод значи Без грижи”. Појадок во хотел. Ден предвиден за одмор од долгиот пат и релаксација во прекрасните води Ноќевање.

 

3-7 ден (03.12-07.12.2021) ЗАНЗИБАР (појадок, ручек и вечера)

Појадок во хотел. Слободни денови за уживање на песочните плажи и прекрасната природа на Занзибар или посета на знаменитости и места, преточени во факултативни екскурзии, предложени од страна на нашата агенција или претсавниците во хотелот. Ноќевање.

 

8 ден (08.12.2021) ЗАНЗИБАР (појадок, ручек и вечера)

Појадок во хотел. Последен ден за уживање на рајскиот остров! Вечера во хотел. Во одредено време пред полноќ, со организиран трансфер се упатувате кон аеродромот на Занзибар.

 

9 ден (09.12.2021) ЗАНЗИБАР-ИСТАНБУЛ-СКОПЈЕ

Летот кон Истанбул е во 03:35 часот, а слетувањето во 12:50 часот локално време. Транзит слободно време на аеродормот во Истанбул, до летот кон Скопје во 20:20 часот. Пристигнување на аеродромот во Скопје во 19:45 часот локално време.  

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ПО ЛИЦЕ: 1.290 ЕВРА

 

Пакет цената е изразена по лице, при што истата вклучува:

 

 

Во пакет цената НЕ е вклучено:

 

КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ЗАНЗИБАР

флаширана вода, дури и при орална хигиена);

(ниту една вакцина не е потребна/задолжителна);

доктор (имајте предвид дека лековите против маларија не заштитуваат 100% од истата и

можно е да имаат несакани дејства);

намалување на температура, против болки, односно лекови кои генерално ги носите со Вас

при секое патување, како и задолжително крема за сонце и средства против комарци (Аутан);

правила. Не се препорачува движење во вечерни часови и во текот на ноќта, бидејќи пред се

скапоцен накит;

претходно да побарате дозвола од истите;

дневна температура 28-33 степени, ноќна околу 15 до 20 степени), пропратени со висока

влажност, а сончевите зраци се прилично силни бидејќи се работи за подрачје околу

екваторот. Може да дојде до снижување на температурите поради што препорачуваме и

облека со долги ракави/ногавици. Врнежлив период е од март до јуни, но врнежи може да се

појават и во текот на другите месеци;

е возможно капење, додека при појава на плима (2 пати дневно) можете да уживате во вода,

која најчесто е прилично топла;

ориз, зеленчук и овошје, а на Занзибар морски плодови и Риба. Улична храна не се

препорачува (пред се бидејќи се работи за подрачје во кое ваквиот тип на храна не е

традиција). Препорачуваме миење на овошје со флаширана вода;

имајте со себе и топла облека, пред се поради времето поминато во авион, но и поради тоа

што се случува намалување на температурите (во текот на ноќните часови, посебно на

Занзибар). Облека со долги ракави/ногавици се препорачува пред се поради заштита од

комарци. При посета на градот Stone Town се препорачува пристојна облека бидејќи се

работи за место во кое преовладува муслиманско население;

природата;

меѓународна возачка дозвола како и дозвола која мора да ја извадите на Занзибар, во

надлежна полициска станица.

newwaysoftravel Превземи целосна понуда   

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ

Пред да извршите резервација, Ве молиме да ги проверите посебните услови за патување на Вашата дестинација поради актуелната состојба со Ковид 19, во надлежната амбасада или на следните линкови: