Пребарување

Внесете клучни зборови:

8ми Декември 2020

ЗЛАТИБОР со посета на Сирогојно и Дрвенград – 8ми Декември 2020

ЗЛАТИБОР со посета на Сирогојно и Дрвенград – 8ми Декември 2020

 

 

 

 

 

 

 

 05 Декември (сабота) СКОПЈЕ – ЗЛАТИБОР

Состанок на групата  во Кавадарци во 21 часот и во Скопје во  22300 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце со попатни паузи. Ноќно возење.

   06 Декември (недела) ЗЛАТИБОР

Пристигнување во утринските часови во Златибор и заминување на групата кон  етно село Сирогојно. Посета на многубројните брвнари каде што се изложени над 2000 експонати.  И посета на  музејот на отворено и специјализирана продавница за рачни ракотворби изработени од волна, по кои Сирогојно е познато низ светот. Околу пладне сместување во Вила Јелена, која се наоѓа во центарот на Зллатибор. Вечера. Ноќевање.

   06 Декември (недела) ЗЛАТИБОР

Пристигнување во утринските часови во Златибор и заминување на групата кон  етно село Сирогојно. Посета на многубројните брвнари каде што се изложени над 2000 експонати.  И посета на  музејот на отворено и специјализирана продавница за рачни ракотворби изработени од волна, по кои Сирогојно е познато низ светот. Околу пладне сместување во Вила Јелена, која се наоѓа во центарот на Зллатибор. Вечера. Ноќевање.

  07 Декември (понеделник) ДРВЕНГРАД

Појадок. Појадок. После појадокот се оди во посета на  Дрвенград, дело на Емир Кустурица специјално конструиран за снимање на филмот “Животот е чудо”. Шетајќи низ Дрвенград ќе добиете впечаток како населбата да е градена пред 100 години од рацете на старите градители. Овде може да ги пробате познатите слатки и природни сокови кои носат име на познати светски личности, како што се Новак Џокович, Диего Марадона, Џони Деп итн. Попатна посета на изворот Бела Вода и познатата железница Шарганска Осмица. Во попладневните часови враќање во Златибор. Слободно време за прошетка низ центарот на Златибори посета на пазарот за сувенири и добро познатата златиборска пршута и кајмак, што се наоѓа во самиот центар

Вечерта, вечера во ресторанот на хотелот. Ноќевање.

08 Декември (вторник) ЗЛАТИБОР – СКОПЈЕ

Појадок. . Заминување во Македонија со попатна посета на Врњачка бања за прошетка по познатата Променада. Слободно време за ручек и шопинг и очекувано пристигнување во вечерните часови.

Цена на аранжман 6.510 мкд

 

 Цената на аранжманот вклучува:

Цената на аранжманот не вклучува:

Напомени:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.