Пребарување

Внесете клучни зборови:

ШПАНИЈА 2023

ЗОШТО МАРБЕЛА Е НАЈДОБРОТО МЕСТО ЗА ПОСЕТА ВО ШПАНИЈА?

ЗОШТО МАРБЕЛА Е НАЈДОБРОТО МЕСТО ЗА ПОСЕТА ВО ШПАНИЈА?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дали неодамна планирате патување во Шпанија? Но, вие сте збунети додека го избирате вашиот идеален град за посета? Тогаш не треба да се грижите бидејќи го имаме наредено најдобриот предлог за вас. Марбела е прекрасно сместена на Коста Дел Сол, Шпанија. Тој е оддалечен околу 60 километри од Малага и е исполнет со многу тивки агли за уживање. Марбела се смета за најпопуларна дестинација за одмор во Шпанија. Марбела не е само за живи ноќни клубови и барови, туку има недопрени плажи за истражување, некои музеи од светска класа со уметнички галерии што треба да се посетат и неверојатна архитектура за посведочување.

Марбела е исто така познат по тоа што е збратимен град со Мајами Бич во Флорида, Пунта дел Есте во Уругвај, Доха во Катар и Џеда во Саудиска Арабија. Исто така, тој е дом на многу имоти за изнудување во Шпанија кои сигурно ќе ве маѓепсаат за време на вашата посета. Сè уште е еден од скриените скапоцени камења на Шпанија, а овој не сакате да го пропуштите.

Оваа статија нема само да каже дека Марбела е одлична дестинација за одмор во Шпанија, туку ќе дадеме ветувачки увиди за да го поддржиме тоа. Ќе предложиме одлични места за посета додека сте во Марбела, некои одлични кафулиња за јадење и некои домородни пазари за купување локални артефакти.

Ајде да започнеме со сите места што можете да ги посетите кои објаснуваат зошто Марбела е најдоброто место во Шпанија.

1) Клима

Клима: Не треба да шокира што ова е град со топло време. Коста дел Сол е област во Шпанија со 320 дена сончева светлина секоја година. Сепак, Марбела е опкружена со прекрасните планини Сиера Бланка, кои ја штитат од климата што може да ги направи блиските места непријатно жешки во лето и многу постудени во зима. Резултирачката микроклима резултира со температури кои бараат да дојдат во секое време од годината: во лето, просечната глобална температура е 29 степени Целзиусови (84 степени Целзиусови), што е топло, но не претерано, додека во зима, бројката се намалува на 12 степени (54 степени Фаренхајтови).

2) Места и социјални мрежи

Да се ​​живее во Марбела значи да се има пристап до голема социјална мрежа. Ова е корисно за поранешните луѓе кои првпат се враќаат, бидејќи тие имаат голема заедница на која треба да се обратат за помош, совети и идеи за секојдневниот живот во Марбела. Исто така, ви овозможува да ја проширите вашата социјална мрежа со приклучување на организации и групи каде што може да запознаете поединци кои ги споделуваат вашите интереси и цели во животот.

3) Доаѓање до и од Марбела

Аеродромот во Малага, четвртиот најголем центар за воздушно патување во Шпанија, со редовни летови низ целата земја. Иселениците во Марбела летаат на аеродромот во Малага за да ги посетат пријателите и роднините во нивните матични земји. Марбела, исто така, направи значителни инвестиции во својата транспортна мрежа, и покрај тоа што системот на метро е оддалечен 30 минути возење. Без разлика, доаѓањето до вашата локација е брзо, а многу поранешни луѓе претпочитаат да ги возат своите автомобили.

4) Сонцето на Шпанија и културата на отворено

Дали знаевте дека Марбела привлекува голфери затоа што може да се пофали со најмногу терени за голф на Коста дел Сол? Понатаму, како крајбрежно одморалиште, пловењето и јахтата се популарни активности и не е невообичаено да се види суперјахта или две крстарење покрај неа. Кога ќе го комбинирате ова со убавото време, имате различни хоби и активности на отворено да изберете.

5) Разни населби

Марбела е поделена на различни живи населби, од кои секое се чувствува како мал град сам по себе. Каско Антигуо е најстариот и најубавиот од нив, со варосани домови и шармантни патеки исполнети со цвеќиња кои се чини дека сите водат до прекрасната Плаза де Лос Наранхос. Сепак, маалските барии како Дивина Пастора (источно од паркот Репреса) и Мирафлорес (северно од стариот град) вреди да се посетат поради нивниот пријатен уличен живот и традиционалните тапас барови. Во Марбела, без сомнение, има многу повеќе отколку регионот околу неговите познати плажи.

6) Пазар за недвижен имот

Кога станува збор за поседување имот во Марбела, можете да предвидите разновидно портфолио со голем број архитектонски стилови и цени. Купувачите на домови во Марбела може да одвојат време да ја најдат куќата од соништата, од домови со пристапни цени до луксузни вили. Прелистајте го нашиот попис на достапни станови и вили за продажба за да видите што е моментално на пазарот. Потоа, искористете ги информациите за контакт за да дознаете повеќе преку е-пошта или да закажете прикажување.

7) Каде можете да живеете во Марбела?

Како што можете да видите, живеењето во Марбела дава одлична можност да уживате во удобен начин на живот во Шпанија. Постојат неколку градови и села од кои можете да изберете во градот и околината. Ако сè уште не сте сигурни, тестирајте го шест месеци пред да се посветите и да ја донесете конечната одлука. Единственото нешто што останува да се испита е каде сакате да живеете.

Ако сакате да живеете во затворени заедници или сакате голф, Nueva Andalucia е прекрасен избор. Ако имате неограничен буџет за имот, златната милја е местото каде што треба да се оди. Поради своето богато културно минато, Бенахавис зрачи со вистинска шпанска атмосфера. Сан Педро покрај морето е блиску до центарот, но доволно далеку за да даде порелаксирано темпо.

8) Јазикот на Шпанија

Многумина поранешни во Марбела не зборуваат течно шпански. Ова се должи на фактот што, како популарна туристичка дестинација, жителите зборуваат низа различни јазици. Значи, за бившите кои се загрижени дека недостатокот на шпански би го попречил нивниот начин на живот. Немој. Сепак, се препорачува да учите барем еден збор секој ден бидејќи тоа значително ќе го подобри вашиот вокабулар.

9) Сместувањето

Празниците се време за опуштање, одмор и, што е најважно, разгалување. Марбела нуди добра опција ако сакате да се препуштите на вашата страст за луксузен хотел во Марбела и имоти на плажа. Со изнајмување вили и елегантни апартмани за изнајмување, исто така ќе можете да го прилагодите вашиот престој според потребите на вашата група (бидејќи престојот во кревет со појадок, ако не планирате да заминете до пладне, изгледа прилично бесмислено!). Се разбира, да претпоставиме дека сакате да останете некаде убаво, но не сакате да плаќате луксузни цени. Во тој случај, постојат повеќе мејнстрим алтернативи (како Gran Melia Don Pepe или AP2-044 Playas del Duque) кои нудат совршен баланс на луксуз и достапност. Значи, има повеќе хотели во Марбела на кои треба да се радуваме.

Заклучок

Се надеваме дека статијата го запали скитникот во вас. Марбела може да биде вашата следна „совршена“ дестинација за одмор. Тогаш што те кочи? Планирајте патување во Марбела и уживајте во убавината на Шпанија. Марбела нуди и автентична локална храна, која ќе ја посакувате цел живот. И како што веќе споменавме, Марбела има неколку ексклузивни сместувања кои не само што се достапни, туку и домашни. Доколку сакате внимателно да ги организирате сите овие активности за вас или некој да ви даде идеи, многу е предложено да контактирате со НАС и да резервирате едно сместување од нив. Мултикултурното население на Марбела ќе ве изненади, а вие максимално ќе уживате во вашиот престој!