Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА 2021

Нова Година на островот Занзибар од Софија

Нова Година на островот Занзибар
од Софија

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Незаборавна Нова Година на островот Занзибар

9 дена / 7 ноќевања
датум на поаѓање: 26.12.2020

1 ДЕН – 26.12.2020 година Софија – Истанбул – Занзибар
Поаѓање од Софија кон Танзанија со редовен лет на турските авиокомпании на релација Софија – Истанбул – Занзибар во 16:00 часот. Слетување во Истанбул во 18:25 часот Лет за Zaнзибар во 20:25 часот.

2 ДЕН – 27.12.2020 година Истанбул – Занзибар
Слетување во Танзанија во 03:50 часот. Дочек од претставник на локален тур-оператор на аеродромот Занзибар и префрлување во хотелот на островот. Ќе имате можност да појадувате во хотелот. Околу 14 часот – сместување во избраниот хотел и слободно време за одмор. Ноќевање. * Ако собите се достапни порано од стандардното време , навремено ќе се сместите.

ДЕН 3 – 28.12.2020 Занзибар
Појадок. Можност за полудневна турнеја во Стоун Таун (околу 3 часа, факултативен излет, најмалку 6 туристи – 40 евра). Прекрасна полудневна прошетка низ историјата на островот, која ќе ви ги покаже најинтересните знаменитости и историското наследство на Занзибар. Турнејата започнува од градскиот пазар, која датира од 1904 година и од која можете да купите свеж зеленчук, овошје и риба. Следно е Англиканската црква изградена во 1873 година на местото каде биле продадени робови. Ние ја продолжуваме турнејата со Султанскиот дворец од 1890 година, користена како престој за членовите на семејството на султанот. Ќе  го поминеме домот на Фреди Меркјури (без влез). Ќе  ја видиме и Палатата на церемонии, изградена во 1883 година за да се одржи кралската церемонија. Ќе го поминеме и поранешниот англиски клуб, кој сега е Африканска куќа. Ќе  престанеме да уживаме во густата сенка на паркот Фородани, што е омилено место за одмор на локалното население. И, конечно – Старата тврдина, која ја граделе Арапите за да се одбранат од инвазијата на Португалците. Се препорачува конзервативна облека – дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и со покриени раменици. Враќање во хотелот попладне. Слободно време за одмор. Ноќевање.

ДЕН 4 – 29.12.2020 година Занзибар
Појадок. Денес нудиме полудневна турнеја „Занзибар – островот зачини“ (околу 3 часа, факултативен излет  со минимум 6 туристи – 40 евра). Кога ќе чуете за Занзибар, првото нешто  е со зачини – каранфилче, цимет, бибер и многу други. Тие ги купиле султаните на Оман и една од причините за започнување трговија со робови. Можете да ги видите насадите за зачини веднаш до Стоун Таун и да се придружите на турнеја која ќе ги наполни вашите сетила со аромите на свежи билки. За време на турнејата ќе добиете детален опис на разни зачини, како и нивните апликации во кулинарските уметности и козметика. Ќе  бидете импресионирани и од огромната разновидност на зачини што се создаваат и од нивните лековити својства што помагаат во лекувањето на разни болести. Исто така, ќе можете да купите зачини и масла извлечени од нив по повластени цени. Се препорачува конзервативна облека – дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и со покриени раменици. Враќање во хотел. Слободно време. Ноќевање.

5 ДЕН – 30.12.2020 година Занзибар
Појадок. Ние ви нудиме целодневна екскурзија Сино Сафари (околу 6 часа, факултативен излет и со минимум 6 туристи – 85 евра). Целокупната турнеја се одвива во јужниот дел на островот. Поаѓање кон селото Фумба, од каде ќе се качиме на дрвената рачна изработка на јахтата, која ќе нè однесе денес во заштитеното подрачје на заливот Минаи. Ќе  имаме можност да се нурнеме, да пливаме во кристално чистите води на океанот, ако имаме среќа ќе видиме делфини, се сончаме на дел од песочна коса среде океанот и се восхитуваме на коралните гребени со опрема што можеме да ја добиеме место (бесплатно). За време на високи плима, ние ќе одиме во лагуната скриена во шумите во мангрова шума на островот Квале. Ќе  се вратиме во Фумба со традиционалниот локален занает – рачно изработен едриличар. Во цената е вклучен ручек со безалкохолни пијалоци и пиво, како и локални специјалитети за морска храна подготвени специјално за вас, како риба, лигњи, јастог, како и многу богата сорта на егзотични овошја. Препорачливо е да носите водоотпорни кеси за вашите работи, како и водоотпорни и случаи за камери и телефони. Враќање во хотелот доцна попладне околу 17:30 часот.

ДЕН 6 – 31.12.2020 Занзибар
Појадок. Денес ви нудиме полудневна прошетка до паркот Јозани (околу 3 часа, факултативен излет  со минимум 6 туристи – 60 евра). Сместено на околу 35 км југо-западно од главниот град, на површина од околу 1000 хектари, ова е најголемото заштитено подрачје на островот, каде пред години можеа да се видат леопарди и антилопи. Денес во паркот е едно од најзагрозените популации на црниот мајмун колуб. Тие се крајно фотогенични и пријателски расположени, и ќе можете да ги видите одблизу. Друго интересно место за посета тука е шумата мангрова. Ве молиме, не допирајте ги и не ги хранајте животните. Враќање во хотел и слободно време. Подготовки за новогодишната вечера во хотелот.  Среќна НОВА 2021 ГОДИНА !

7 ДЕН – 01.01.2021 година Занзибар
Појадок. Денес можете да изберете патување до Затворскиот остров (3 часа, факултативен излет  со минимум 6 туристи – 49 евра). Островот е видлив од Стоун Таун и е околу 30 минути со брод. Исклучително пријатно место за релаксација, одмор или нуркање, турнејата ќе им се допадне на секој што сака да го насочи престојот. Островот го носи своето име од затворот што бил изграден на него во 1893 година, но никогаш не бил користен за наменетата цел. Голема атракција на островот се огромните желки донесени тука од Сејшелите од Шеик Саид Маџит во 20-тите години на минатиот век. Враќање во хотел. Препорачливо е да носите водоотпорни кеси за вашите работи, како и водоотпорни и случаи за камери и телефони. Ве молиме, не допирајте ги или хранијте ги желките. Ноќевање.

ДЕН 8 – 02.01.2021 година Занзибар
Појадок. Слободно време до доцниот трансфер на аеродромот за летот за Истанбул. Одјавување веднаш пред трансферот.

9 ДЕН – 03.01.2021 година Занзибар – Истанбул – Софија
Трансфер за лет за Истанбул во 04:45 часот Слетување во Истанбул во 13:45 часот Лет за Софија во 17:00 часот Слетување во Софија во 21:15 часот.

ХОТЕЛ Услуга  По лице во двокреветна Еднокреветна Возрасен на доп. кревет Дете до 10,99 г. со 2-ца возрасни
VOI KIWENGA RESORT 4*/ comfort room All Inclusive 2240 € 2590 € 2016 €  1848 €
OCEAN PARADISE RESORT & SPA – 4+*
Standard garden room
Закуска и вечеря 2535 € 2677 € 2490 €  2014 €
All Inclusive 2761 € 2902 € 2716 € 2239 €
TUI BLUE BAHARI RESORT 5*/ deluxe room Закуска и вечеря 3312 € 4175 € 3086 € 2442 €
All Inclusive 3486 € 4349 € 3260 € 2616 € 

РАСПОРЕД НА ЛЕТОВИ:
Qatar Airways:

Дата Полетува од Полетува во Пристигнува во Слетува во Времетраење на лет
28.12.2020 СОФИЈА 15:50 ДОХА 23:30 7 часа и 40 мин.
29.12.2020 ДОХА 01:10 ЗАНЗИБАР 09:35 8 часа и 25 мин.
05.01.2021 ЗАНЗИБАР 21:15 ДОХА 05:45+1 8 часа и 30 мин.
06.01.2021 ДОХА 08:10 СОФИЈА 14:20 6 часа и 10 мин.

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
Цената е по лице во EUR и вклучува:


ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА :

разглед на Стоун Таун - со минимум 6 туристи - 40 евра;

полудневна екскурзија до Островот на зачините - со минимум 6 туристи - 40 евра;

целодневна екскурзија Blue Safari - со минимум 6 туристи - 85 евра;

полудневна екскурзија до паркот Jozani - со минимум 6 туристи - 60 евра;

полудневна екскурзија до затворскиот остров - со минимум 6 туристи - 49 евра; 

бакшиш за водич и возач - околу 5 евра на ден за секое патување во кое учествувате;


УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА:

РОКОВИ ЗА ОТКАЗ И ПЕНАЛИ:

ОТКАЖУВАЊА БЕЗ ПЕНАЛИ И ВРАЌАЊЕ НА ИЗНОСОТ:
Во случај на откажување на патувањето од страна на ТА, износот се враќа во рок од 7 дена од денот на откажувањето;

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ:


НЕОПХОДНИ ФАКТИ ЗА ЗАНЗИБАР