Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА 2021

Нова година 2021 година на Сејшели – природа, авантура и луксуз

Нова година 2021 година на Сејшели – 
природа, авантура и луксуз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 дена / 7 ноќи
датум на поаѓање:
27.12.2020


Програма

Прв ден – 27.12.2020 година
Лет за Мае преку Истанбул во 21:25 часот со Туркиш ерлајнс. Слетување на аеродромот во Истанбул во 23 часот и 50 минути.

Втор ден – 28.12.2020 година
Трансфер лет до Махе во 01:50 ч. Слетување во Сејшели во 11:05 ч. Ќе бидете дочекани и пренесени до  хотелот по ваш избор. Слободно време и запознавање со дополнителни екскурзии на лице место. Сејшелите се 115 острови лоцирани од екваторот до северниот врв на Мадагаскар. Најголемите острови на Сејшелите се Махе, Пралине, Силуета, Ла Дигу. Изградени се главно од гранитни карпи, а другите помали острови се претежно корални. Ноќевање.

Трет ден – 29.12.2020 година
Појадок. Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии. Ноќевање.

Четврти ден – 30.12.2020
Можност за целодневна екскурзија „Откриј го  Мае“ со вклучен ручек – 80 евра за возрасен. Турнејата започнува со трансфер од хотелот до постојка во колонијалниот центар на најмалата престолнина на светот, Викторија. Ќе ги видите судската палата, музејот, поштата и саат-кулата, близнакот на лондонската станица Викторија. Околу аголот се наоѓа зградата Кодевар, каде што локалните занаетчии ги продаваат своите производи, вклучувајќи го и познатото златно креол. Прошетка по улицата Алберт ќе покаже интересен шарен пазар, каде на трибините ќе видите свежо уловена риба, тропско овошје и зеленчук, билки и зачини со многу ароми. Проследено со патување низ планините и превојот Sans Soucis со станица за пауза за фотографии во историската Ложа на мисијата, на пат за ручек во ресторан Креол. По ручекот, турнејата продолжува по јужниот врв на островот до обновената колонијална плантажа Јардин ду Рои, позната во кратката историја на Креолите како плантажа на семејството Џорџ , чие семејно дрво е поврзано со Луис 17 од Франција. Ќе  ве пречекаме со освежителен домашен овошен сок пред да ве водат низ плантажите со зеленчук, егзотично овошје, билки и зачини. На патот до хотелот, остатокот од попладнето е застанување со постојка во занаетчиското село. Враќање  во хотелот околу 16 часот.

Петти ден – 31.12.2020 година
Појадок. Слободно време за одмор помеѓу бесконечните песочни плажи со бел песок и кокос.

Дочек на новата 2021 година со песни, танци и забава!

Шести ден – 1 јануари 2021 година
Појадок. Слободно време за одмор помеѓу бесконечните песочни плажи со бел песок и кокос.

Седми ден – 02.01.2021 година
Можност за целодневна екскурзија „Риф Сафари“ (Мае) со ручек – 102 евра за возрасен. Започнува со трансфер до Викторија Марина, качување во катамаран за пловење до средината на пристаништето, каде што застанува да ги храни рибите за да се  нурка меѓу нив. Ќе  има многу време за морските ентузијасти да ги истражат гребените, низ прозорците на подводниот дел на катамаранот и да пливаат оние кои сакаат да се одморат во водата. На бродот ќе има и вкусен традиционален креолски ручек. По ручекот ќе го посетите островот Мојен  или пливање на островот. За совршен крај на денот на бродот пред да се вратите на маринадата ќе ви послужат мал пунч со рум. Враќање во хотелот. Минимум за спроведување: 12 лица.

Осми ден – 3 јануари 2021 година
Можност за целодневна екскурзија Praline и La Digue (Mahe) со вклучен ручек – 190 евра по возрасен. Пралина е втор по големина остров на Сејшелите и е на околу еден час со траект од Махе. Посетителите ќе можат да го посетат Вале Де Маи – единственото место на земјата каде џиновската палма, позната како двоен морски кокос (коко де мер), расте во својата природна средина. Прошетката поминува покрај добро одржуваните патеки на оваа девствена шума, слушајќи ги звуците на реткиот Црн папагал, што нè тера да веруваме во легендите дека ова е рајска градина. Турата вклучува посета на познатата плажа Ансе Лацио, 30-минутно возење со брод до Ла Диг. На островот Ла Диг, посетителите ќе уживаат во атмосферата на безвременост и удобноста на 21-от век. Трансфер од пристаништето до L’Union Estate за обиколка во засолништата за исушени кокос, да се сретнеме со огромните желки и во неодамна реновираната колонијална куќа на плантажата каде што беше снимен филмот Збогум Емануела. Турнејата низ Ла Диг продолжува со камион со отворен крошна, запирајќи се на Ансе Извор д ”Аргент – една од најубавите плажи на светот. Ќе  имате доволно време да ги фотографирате импресивните формации на гранитни карпи. Оваа 11-часовна турнеја низ Пралине и Ла Дигу, која понекогаш заминува од Ла Дигу, е привлечна можност за посетителите да ги истражат двата острови за еден ден. Оваа целодневна турнеја вклучува двонасочен превоз со брод помеѓу Махе и Пралин.

Деветти ден – 04.01.2021 година
Појадок. Ослободување на просторијата во 12 часот. Можност да се ослободи просторијата подоцна со дополнителен трошок или да се да се складира багажот до времето на поаѓање . Слободно време до трансферот до аеродромот. Лет Меи – Истанбул во 21:15 часот.

Десетти ден – 05.01.2021 година
Пристигнување во Истанбул во 04:35 часот. Поврзувачки лет за Софија во 08:35 часот. Пристигнување во Софија во 08:55 часот.

ХОТЕЛ Тип соба Услуга  По лице во двокреветна  Еднокреветна  Дете до 12 год. со двајца возрасни
CORAL STRAND 4* Standard.room Појадок 2165 € 2879 €  1874 €  Superior стая
CORAL STRAND 4* Standard
room
Појадок и вечера 2300 € 3004 €  1974 € Superior стая
CARANA BEACH HOTEL 4*
Adults only.
Ocean
View Chalet
Појадок и вечера 3155 € 4821 € N/A
HILTON SEYCHELLES NORTHOLME RESORT & SPA 5* King
Sunset Villa
Појадок 3675 € 5652 € на барање
CONSTANCE EPHELIA 5* Junior
Suite
Појадок и вечера 4540 € 7350 € на барање

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:


ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:


Услови за резервација : 


Откажувања и казни:

повеќе од 60 дена пред датумот на поаѓање – нема да се одземе казна;

помеѓу 60 и 45 ден пред датумот на поаѓање се одзема износот на депозитот;

помеѓу 45 и 20 дена пред датумот на поаѓање, 70% од вредноста на екскурзијата се одзема;

за помалку од 20 дена се задржува 100% од вредноста на екскурзијата.