Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА 2021

Нова година 2021 во Дубаи од Софија

Нова година 2021  во Дубаи од Софија

 

 

 

 

 

 

 

 

29.12.2019 / 5 ноќевања


12/29/2020  Софија – Шарџа  – Дубаи

Поаѓање од Софискиот аеродром во 08:00 часот со чартер лет EAF201 кон Обединетите Арапски Емирати. Слетување во Обединетите Арапски Емирати, аеродромот Шарџа во 15:00 часот и трансфер во избраниот хотел (околу 45 минути). Сместување. Слободно време за одмор. Во вечерните часови опција за: Крстарење со вечера на новиот канал на Дубаи до Бизнис Беј и центарот на Дубаи – (Цена: 70,00 €, дете: 50,00 €) Време на започнување: 19:00 часот. Времетраење: 2 часа Двочасовно крстарење на традиционален арапски брод. Уживајте во една сосема поинаква и неверојатно убава панорама на Дубаи! Ќе  бидете импресионирани од прекрасно осветлените облакодери на Бизнис Беј, многуте хотели со 5 ѕвезди со интересна архитектура и раскошот на Бурџ Калифа. Ќе  бидете пречекани со традиционално арапско кафе, придружено со разладени освежителни пијалоци и урми. Ќе  ја почувствувате живата атмосфера на градот против позадината на смирувачката арапска музика. Вкусот на Арабија ќе биде надополнет со миризливи мезе, свежи салати, месо од скара и извонредни колачи. Ќе бидете воодушевени од танчерската уметност на танура додека го преминуваме мостот со вештачки водопад и водената завеса што се издига за да помине бродот. Ноќевање.

12/30/2020 ДУБАИ
Појадок. Одморено и свежо по првата вечер во Дубаи, ве покануваме на вклучената Панорамска турнеја на Емират со водич на бугарски јазик. Времетраење: 4 часа Турнејата ќе ви овозможи да се запознаете со најинтересните знаменитости во Дубаи додека упатството ви кажува за историјата на емиратот, новите проекти и интересни факти од животот на локалното население. Ќе започнеме со посета на The Frame. Рамката Дубаи е висока 150 метри и ширина 93 метри, изградена за да изгледа како огромна рамка со слики преку која можете да видите обележја што претставуваат модерна Дубаи, како што се „Кулите на Емирати“ и „Бурџ Калифа“. Продолжуваме со посета на Историскиот музеј во Дубаи со восочни фигури, што го покажува целиот развој на Дубаи од времето на бедуините, ловците на бисери и пиратите од Персискиот залив до модерната метропола. Зградата е во спротивност со модерните облакодери, презентирајќи автентична локална архитектура. Ќе  имате можност да се запознаете со уникатни експонати од историското и културното наследство на овие земји. Следно е булеварот со облакодерите шеикот Зајед – ќе  поминеме низ  трговскиот центар „Емирати“, во кој се сместени затворен скијачки падина, Дубаи Медиа Сити и Интернет Сити од Дубаи со канцелариите на водечките глобални медиуми и софтверски компании. Ние ќе продолжиме кон хотелот Атлантис, патувајќи по „стеблото“ на палмата џумерја, првиот од трите вештачки острови во форма на палма. Секако, нема да ја пропуштиме паузата со фотографии пред иконскиот хотел Бурџ Ал Араб 7 *, изграден во форма на корабно платно длабоко во морето. Завршуваме со посета на Дубаи Марина – соседство на иднината и дом на зачудувачки и зачудувачки облакодери, марина и арена на локални шеици кои ги разгоруваат своите луксузни автомобили. Вечер за екскурзија опција: Глобално село (Цена: 35,00 евра) Време на започнување: 18:30 часот. Времетраење: 4 часа Вечерта имаме задоволство да ве поканиме да се потопите во културата на светот – над 30 павилјони од 75 различни земји, кафулиња и ресторани лоцирани околу каналот со спектакуларни шеталишта. Милиони посетители се забавуваат со исклучителни настапи во живо и концерти, вкусни интернационални јадења, автентични занаети и добра од различни земји. Ќе  имаме можност да купуваме рачно изработени накит од целиот свет, уникатни сувенири и уметнички дела … Ноќевање.

31.12.2020 ДУБАИ
Појадок. Слободно време за плажа, шопинг и забава. Утринска опција за: Цветни градини и Мадинат Џумерја  – (Цена: 45,00 €, дете: 40,00 €) Време на започнување: 08:30 часот. Времетраење: 4 часа Шарени теписи и бројни арки  среде пустина! Вие нема да можете да ги одвоите сетилата од екстраваганцијата и аромата на милиони цветени цвеќиња, наредени во различни неверојатни облици, кои се протегаат по должина и ширина околу вас. Секој пат кога ќе се вратите овде, аранжманот и нијансите се различни. Овие волшебни градини се создадени од човечки раце на површина од 72.000 кв.м. и се дом на 120 милиони растенија. Турнејата продолжува со комплексот Мединат Џумерја , кој се наоѓа недалеку од Бурџ Ал Арап и го опиша како најзеленото и најегзотичното место во Дубаи. Опфатениот дел од пазарот е вистински лавиринт на мали улици, каде што се наоѓате во бајка. Бујна зелена вегетација и вода што ве опкружува од секаде, и која лебди непречено и мрзливо минато десетици ресторани, игралишта, летни театри и оди далеку, далеку во комплексот, каде што има неколку супер скапи и луксузни хотели, најмпезни од што е самиот Бурџ Ал Араб. Опција за посета на Бурџ Калифа – страницата „На врвот“ (цена: 60,00 €, дете: 50,00 €) Каде, ако не и во Дубаи, можете да се искачите на највисоката зграда во светот? Несомнено најимпресивното обележје во емиратот е Бурџ Калифа. Со своите 828 метри, тоа е највисоката зграда во светот, која може да се види со голо око од оддалеченост од 95 километри. На Врвот се наоѓа на 124-ти кат на Бурџ Калифа и нуди неверојатен, скоро 360-степени поглед на градот. Во чисто време, може да се видат дури и облакодерите на соседниот емират на Шарја. Билетите се купуваат однапред за точниот ден и време. Влезницата вклучува брз лифт до 124-ти кат и неограничен престој. Прославете ја новата година 2021 година во празнична атмосфера! Уживајте во богата програма со диџеј и многу танцувачки, забавни, маски и огномет! Подгответе ја вашата облека за да може да заблескате.. Мени на избрани и разновидни јадења, алкохолни и безалкохолни пијалоци. Нашите понуди за новогодишна прослава можете да ги видите врз основа на All Inclusive подолу во понудата. Ноќевање.

01.01.2021 ДУБАИ
Слободно време за плажа, шопинг и забава. Попладневна опција за:  сафари во пустината со вклучена вечера – (Цена: 70,00 €, дете: 55,00 €) Време на започнување: 14:45 часот. Времетраење: 6 часа Единствени, романтични и авантуристички! Дозволете убавата мека бела светлина на месечината да падне на вашето лице за време на волшебните моменти во пустината по зајдисонце со почетокот на ноќта … ќе застанете на пауза за фотографии за да фотографирате меѓу неизбришаната убавина на арапската пустина, да ги запечатат камилите во нивната природна околина и да го зачуваат погледот на прекрасното зајдисонце. Слегувајќи надолу и нагоре по стрмните дини на песок, ќе одите во кампување во бедуин, каде ќе имате можност да возите камила, да добиете привремена тетоважа на Хена, да се смените во арапска облека или да пушите наргиле. Вечера ќе биде скара. Безалкохолни пијалоци, кафе, чај и минерална вода се неограничени, а за десерт ќе пробате арапски колачи подготвени на лице место додека чекате. Танчарка од Кришна ќе го заврши ова вонредно патување со вистински арапски танц. Ноќевање.

02.01.2021 ДУБАИ – АБУ ДАБИ
Појадок. Слободно време за плажа, шопинг и забава. Утринска опција за: Екскурзија до Абу Даби – (Цена: € 75,00, дете: 65,00 €) Време на започнување: 08:00 часот. Времетраење: 10 часа Абу Даби е ултра-модерен град, исто така наречен Менхетен на Средниот исток, а исто така и „најзелен град“ во регионот со изобилство на зеленило и прекрасни паркови и градини. Влегувајќи во градот, ќе бидете волшебни од раскошот на Белата џамија „Шеик Заид“ – најпознатото обележје на Абу Даби и една од зградите со најголема архитектонска вредност во Обединетите Арапски Емирати, како и една од најубавите џамии во светот. Изградена над 11 години од повеќе од 3.000 работници, џамијата ќе ви го одземе здивот со најголемиот светски мермер мозаик, најголемиот килим во светот на површина од 5.600 метри квадратни и тежи 47 тони, како и еден од најголемите лустери со дијаметар од 10м и висина од 15м украсени со безброј кристали на Сваровски. По посетата на џамијата, ние ќе продолжиме во Херитиџ село – автентичен музеј на отворено со прекрасен поглед на Корниче и зачудувачкото небо на Абу Даби – тука ќе се запознаеме со животот на мештаните пред откривањето на нафтата во средината на минатиот век! Турнејата продолжува со фото-стоп пред неверојатниот и рафиниран хотел во форма на замокот „Емирати Палас“. Во хотелот има вложено приближно 3 милијарди американски долари и работа на 20.000 работници над 3 години. Вработува околу 1.800 луѓе од 49 земји, а десертите годишно користат повеќе од 5 килограми чисто злато за јадење. Попладне ќе се одмориме во Марина Мол, потоа ќе продолжиме со посета на Каср Ал Ватан – сегашната палата на шеикот, дом на Врховниот совет на ОАЕ и Федералниот кабинет. Ќе бидете импресионирани од белата фасада на палатата, со повеќе од 5.000 геометриски и цветни мотиви инспирирани од традиционалната арапска иконографија. Секоја од вратите на палатата е изработена од цврст јавор со цврсто извајани детали од 23 каратно злато. Долга 100 метри, 100 метри ширина и покриена со купола со дијаметар од 37 метри, Големата сала е архитектонско срце на Каср Ал Ватан. Во попладневните часови ќе го посетиме островот Јас / Островот Јас / – познат по својата Гран-при патека во Формула 1 (посета на патеката не е вклучена) и продавниците на компанијата на забавниот парк Ферари Свет. Кратко слободно време за прошетка во Јас Мол. Ноќевање

03.01.2021 Дубаи –  Шарџа  – Софија
Појадок. Слободно време. Ослободување на хотелот на пладне. Трансфер до аеродромот во Шарџа. Лет за Бугарија во 17.00 часот. Слетување на аеродромот во Софија во 20.20 часот со незаборавни спомени од Дубаи и Обединетите Арапски Емирати.


Хотел Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Дополнително легло Сместување без доп. легло за дете до 5.99 г. Сместување без доп. легло за дете до 11.99 г. Сместување е без доп. легло за дете до 15.99 г.
Ibis One Central 3* 1115 евра 1295 евра n/a n/a n/a n/a
Novotel WTC 4* 1185 евра 1415 евра 1135 евра  935 евра 935 евра 935 евра
Holiday Inn FC 4* 1365 евра 1715 евра 1165 евра 935 евра 1015 евра n/a
Crowne Plaza FC 5* 1435 евра 1865 евра  1165 евра 935 евра 1035 евра  n/a

За гостите на Ибис Еден Централ 3 * – во ресторанот на Трговски Центар Новотел (задолжително)
Цена, вклучувајќи алкохолни и безалкохолни пијалоци:
Возрасен: 115 евра
Дете до 12 години: 60 евра
Дете под 4 години: бесплатно


За гостите на трговскиот центар Новотел 4 * – во ресторанот на Трговски центар Новотел (задолжително)
Цена, вклучувајќи алкохолни и безалкохолни пијалоци:
Возрасен: 115 евра
Дете до 12 години: 60 евра
Дете под 4 години: бесплатно


За гостите на Холидеј Ин Фестивал Сити 4 * – во ресторанот на Холидеј Ин Фезивал Сити (по избор)
Цена со вклучени само безалкохолни пијалоци:
Возрасен: 75 евра
Дете до 12 години: 50 евра
Дете под 7 години: бесплатно
Цена, вклучувајќи алкохолни и безалкохолни пијалоци:
Возрасен: 100 евра


За гостите на Кроан Плаза Фестивал Сити 5 * – во ресторанот на Крун Фезивал Сити (по избор)
Цена со вклучени само безалкохолни пијалоци:
Возрасен: 120 евра
Дете до 12 години: 60 евра
Дете под 6 години: бесплатно
Цена, вклучувајќи алкохолни и безалкохолни пијалоци:
Возрасен: 160 евра


Во цената е вклучено:


Во цената не е вклучено:


Услови за резервација


Рокови за откази и казни: