Пребарување

Внесете клучни зборови:

ПРОМОТИВНИ ПОНУДИ

Одмор на островот Бахреин - скапоцен камен во круната на арапскиот свет 2023 година

Одмор на островот Бахреин - скапоцен камен во круната на арапскиот свет 2023 година

 

 

 

 

 

 

 

 

Започнете на незаборавно и ново патување до Кралството Бахреин - скриениот скапоцен камен на Персискиот Залив. Рајски остров на кој магично се испреплетуваат импресивната модерна архитектура и археолошките наоди стари милениуми. Ќе се опуштиме на плажа, ќе пливаме во Персискиот залив, ќе го почувствуваме магнетниот шарм на пустината и ќе ја допреме древната арапска култура - ве покануваме да го истражите Бахреин со нас!

Програма

Март е совршено време за посета на Бахреин со дневни температури околу 26°, ноќни температури околу 20° и температури на водата околу 25°. Тоа значи дека времето ќе биде погодно и за разгледување на интересните знаменитости на програмата и за собирање сончеви зраци на плажа.

 

Во цената е вклучено:

 

 • Директен чартер лет Софија - Манама со авиокомпанија „European Air Charter“ со вклучени аеродромски такси.
 • Чекиран багаж - до 20 кг.
 • 5 ноќевања со појадок во избраниот хотел во стандардни соби.
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром.
 • Осигурување „Помош при патување во странство“ со асистенција и лимит на одговорност од 10.000 евра од осигурителната компанија „ЕУРОИНС“.
 • За време на престојот претставник на бугарски јазик.

 

Во цената не е вклучено:

 

 • Данок на гориво - објавен 21 ден пред летот.
 • Дополнителни екскурзии.
 • Влезници за други музеи, локации и настани, посетени на барање, јавен превоз.
 • Трошоци од лична природа.
 • Туристичка такса - во случај да се воведе.
 • Бахреин виза (5 бахреински динари) – се издава при пристигнувањето во земјата.
 • Осигурување за возрасни од 70 до 75 години: 5 лева за 6 дена; од 76 па нагоре: 25 лева за 6 дена.
 • Ви препорачуваме осигурување за откажување патување со покритие Covid-19 - се склучува на денот на потпишување на договорот и уплата на депозитот!

Доплата:

 • Вечера во Рамада од Wyndham Bahrain 4* - 150 лева по лице за целиот престој.
 • Вечера во Novotel Bahrain Al Dana Resort 4* - 170 лева по лице за целиот престој.
 • Вечера во The Art Hotel & Resort Amwaj Islands 5* - 230 лева по лице за целиот престој.
 • Осигурување за возрасни од 70 до 75 години: 5 лева за 6 дена; од 76 па нагоре: 25 лева за 6 дена.

Дополнителни екскурзии:

 • Полудневен разглед на главниот град Манама: 38 € / 75 лева.
 • Целодневна турнеја на Бахреин: 60 € / 117 лева.
 • Целодневна екскурзија на островот Хавар: 90 € / 175 лева.

Дополнителните екскурзии се одвиваат со минимум 20 пријавени туристи!
Напомена – можна е промена на редоследот на изведување на дополнителните екскурзии!

Распоред на летови:

Софија - Манама: 10:00 - 16:00 часот.

Манама - Софија: 16:00 - 20:00 часот.

Повеќе информации:

Локалната валута е Бахреинскиот динар.
Официјален јазик е арапски. Нашироко се зборуваат фарси и англиски.
Купување: Продавниците се отворени од сабота до четврток од 8:30 до 19:30 часот со пауза за ручек од 12:30 до 15:30. Некои пазари може да бидат отворени во петок наутро.
Приклучоци и приклучоци: патувајте со англиски три-пински приклучок.
Религија: Ислам.

Потребни документи:

 • Меѓународен пасош со важност од минимум 6 месеци од датумот на враќање.
 • Бахреин виза – издадена на аеродромот по пристигнувањето во земјата.
 • За деца под 18 години кои патуваат без родители - заверена родителска дозвола за напуштање на земјата од родителот што не патува (оригинал и 1 копија). За деца чии родители имаат различни презимиња, потребна е копија од изводот на родените на детето, во кој се наведени и двајцата родители.

Програма:

1

Ден 1: Софија – Манама (главниот град на Бахреин)

Полетување од аеродромот во Софија со директен чартер лет на авиокомпанија „Европски ер чартер“ во 10:00 часот. Пристигнување на аеродромот во Манама во 15:00 часот. Трансфер до хотел. Ноќевање.
2

Ден 2: обиколка на градот Манама

Појадок. Информативен состанок.
Слободно време или опција за полудневна тура во Манама која трае околу 4 часа.
Човек може да талка по улиците на Манама со денови. Има приказна што треба да се открие околу секој агол овде. Меѓутоа, ако времето што го имате е кратко и имате само неколку часа да ја почувствувате суштината на Манама со нашиот водич, ви нудиме обиколка во градот за да добиете целокупна слика.

Нашата прва станица ќе биде импресивната џамија Ал Фатих, која е и симбол на градот. Таа е најспектакуларната џамија во Бахреин и една од најголемите во светот. Откако ќе влезете внатре, сигурно ќе се потопите во арапската култура. Џамијата е посветена на основачот на современиот Бахреин - шеикот Ахмед ибн Мохамед ал Калифа, познат како Ал Фатех - Освојувачот. Интересен факт е дека првиот камен на џамијата бил поставен во 1983 година или 200 години откако Бахреин станал независен од Персијците. Подот и ѕидовите на џамијата Ал Фатих се направени од италијански мермер, а вратите се направени од индиско тиково дрво. Неговата прекрасна купола тежи 60 тони и е направена од фиберглас.

Ќе продолжиме со посета на Националниот музеј на Бахреин, каде што ќе се нурнете во богатата историја и култура на оваа земја. Несомнено, ова е најдобриот начин да дознаете за минатото и сегашноста, традициите и историјата на кралството додека шетате низ главните сали во кои се сместени антички артефакти. Таму ќе видите етнографски изложби кои го прикажуваат начинот на живот, трговијата и занаетчиството на локалното население. Ќе дознаете како се ловеле бисерите, кои со векови биле суштински дел од економијата на островот.

Нашата последна станица ќе биде Калат ал-Бахреин или тврдината Бахреин, која е светско наследство на УНЕСКО од 2005 година. Ископувањата на локацијата открија структури од различни типови: станбени, јавни, комерцијални, верски и воени, кои сведочат за важноста на комплексот како трговско пристаниште низ вековите. Археолошките наоди откриваат присуство на седум цивилизации кои датираат од 2300 година п.н.е. до 16 век од нашата ера. На врвот на 12-метарската вештачка тумба се наоѓа импозантната португалска тврдина која го дала своето име на целата локација (кала значи тврдина). Локалитетот бил и главен град на Дилмун, една од најважните антички цивилизации во регионот.
Враќање во хотелот. Ноќевање.

 
3

Ден 3: обиколка на Бахреин

Појадок.
Слободно време или опција за целодневна турнеја „Бахреин турнеја“.
Ќе се упатиме кон Меѓународната трка во Бахреин, каде се одржуваат трките во Формула 1. Тоа е ултрамодерен објект за моторспорт кој се наоѓа во срцето на пустината Сахир. Патеката е конструирана од познатиот германски инженер Херман Тилке и е долга 5.412 м. На 4 април 2004 година, БИЦ стана првата патека на Блискиот Исток што е домаќин на Светскиот шампионат на ФИА во Формула 1. Ќе ја посетиме и продавницата за сувенири каде што можете да земете нешто како сувенир.

Следно, ќе застанеме на Кралската фарма на камили, каде што ќе имате можност да прошетате меѓу најдобрите пријатели на пустината, да им се восхитувате одблиску и да се фотографирате со нив. Звучи неверојатно, нели? Откако ќе ги поздравиме пријателските животни, ќе го видиме и првиот нафтен извор во Бахреин, како и магичното Дрво на животот. Дрвото на животот е еден од феномените на пустината Бахреин. Станува збор за осамено мескотско дрво кое е старо приближно 400 години и достигнува висина од речиси 10 метри.
Враќање во хотелот. Ноќевање.

 
4

Ден 4: Екскурзија на островот Хавар

Појадок.

Слободно време или можност за целодневна екскурзија на островот Хавар.
Враќање во хотелот. Ноќевање.
5

Ден 5: Манама

Појадок.
Слободно време.
Ноќевање.

 
6

Ден 6: Манама - Софија

Појадок и одјавување. Трансфер до аеродром. Полетување за Бугарија со директен чартер лет во 16:00 часот Слетување на аеродромот во Софија во 19:00 часот по локално време.

Услови за резервација

Услови за откажување