Пребарување

Внесете клучни зборови:

Лето 2021

САНТОРИНИ ЛЕТО 2021

САНТОРИНИ ЛЕТО 2021

 

 

 

 

 

 

Издигнувајќи се од сините води на Егејското море, тркалезниот архипелаг на вулкански острови, 200 километри југоисточно од копното на Грција, со своите живописни и разнобојни карпи раскажува своја историја. Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по куќичките од бел камен со плави покриви е еден од 10-те најромантични дестинации во светот. Како што ќе се доближувате до островот, се потешко е да сфатите дека тој кружен залив, некогаш бил вулканско срце. Како што рековме Санторини се наоѓа во Егејското Море и припаѓа на групата острови Киклади. Опфаќа територија од околу 96 км2, должина на обала од околу 69 км. Западната страна на островот, онаа која е свртена према вулканот е карпеста и стрмна и се вика KALDERA. На југоисточниот дел се наоѓа варовитовулканска планина MESA VOUNO со највисок врв Prophifitis Ilias. Климата е умерена и е медитеранска. Во текот на летото има североисточен ветер познат по името meltemi, а во текот на зимата температурата никогаш не паѓа под 10 целзиусови степени. Дожд врне понекогаш во зима, а во текот на летото скоро и нема врнежливи денови.

Жителите на Санторини претежно се занимаваат со туризам, но и со одгледување на специфични видови на винови лози, од кои се добива најубавото вино NYCHTERI.

 

1 ден – Скопје - Атина (Пиреа)

Состанок на групата во 15.30 часот на паркингот пред хотел ВИП. Тргнување од Скопје во 16.00 часот. Патот води преку граничен премин Богородица/Евзони време за гранични формалности и попатни паузи.

2 ден - Атина (Пиреа) - Санторини (брод)

Пристигнување во Пиреа во раните утрински часови. Слободно време за краток одмор.Поаѓање (пловење) за Санторини со брод BLUE STAR во 07.25 часот по локално време. Пристигнување на Санторини во 15.30 часот. Трансфер до сместување во Периса-BLACK BEACH, сместување. Слободно попладне. Ноќевање.

3 ден -7 ден - Санторини

Појадок. Слободно време за одмор,сончање, уживање и релаксација на некоја од прекрасните плажи на островот во ПЕРИСА,ПЕРИВОЛОС,КАМАРИ,ВЛИХАДА,ЦРВЕНАТА И БЕЛАТА ПЛАЖА, можност за организирање ФАКУЛТАТИВНИ излети и посета на најатрактивните локации кои го отсликуваат како монденски остров кој е познат како таков во целиот свет.Ноќевање.

8 ден - Санторини - Атина (Пиреа)-Скопје

Појадок. Одјавување од хотел .Слободно време се до време закажано за поаѓање према пристаниште,чекирање и сместување на брод. Поаѓање(пловење) за Атина (Пиреа) во 15.25 часот. Пристигнување во Атина (Пиреа) во 23.30 часот по локално време. Продолжување на патувањето кон Скопје со попатни паузи и време за царински формалности.Пристигнување во Македонија наредниот ден во утринските/претпладневни часови.

Цена за пакет аранжман по лице за 7 ноќевања во студио + превоз + брод+ трансфер на островот + претставник за целиот ваш престој.Цена по лице за сместување во 1/2 ,1/3 лукс студија

MARK & JOANNA STUDIOS-PERISA

О П И С

MARK & JOANNA STUDIOS-PERISA се наоѓаат на само 5 мин пеш до централниот дел на Периса,и 7 мин до преубавата плажа на Санторини BLACK BEACH.Располагаме со ½ и 1/3 студија комплетно опремени со купатило ,кујна(мини решо,фрижидер и комплет садови,бокал за топла вода,апарат за филтер кафе),клима уред вклучен во цената,тv,сеф,фен,голем балкон покрај базен,базен,wi –fi ,секое студио има сопствена тераса со маса и столици, и дел од студијата се со поглед на базен и море.

Дата на поаѓање и пристигнување во СК

15/06/2021

-

24/06/2021

22/06/2021

-

01/07/2021

29/06/2021

-

09/07/2021

07/07/2021

-

16/07/2021

14/07/2021

-

23/07/2021

21/07/2021

-

30/07/2021

28/07/2021

-

06/08/2021

Ноќевања

7

7

7

7

7

7

7

Цена на аранжман по лице

1/2

ПРОДАДЕНО

ПРОДАДЕНО

ПРОДАДЕНО

 

ПРОДАДЕНО

365€

22 630 ден

375€

23 250 ден

399 €

24 740 ден

1/3

ПРОДАДЕНО

ПРОДАДЕНО

ПРОДАДЕНО

ПРОДАДЕНО

299€

18 538 ден

319 €

19 780 ден

329 €

20 400 ден

Дата на поаѓање и пристигнување во СК

04/08/2021

-

13/08/2021

11/08/2021

-

20/08/2021

18/08/2021

-

27/08/2021

25/08/2021

-

03/09/2021

01/09/2021

-

10/09/2021

08/09/2021

-

17/09/2021

15/09/2021

-

24/09/2021

22/09/2021

-

01/10/2021

Ноќевања

7

7

7

7

7

7

7

7

Цена на аранжман по лице

1/2

399 €

24 740 де

399 €

24 740 де

399 €

24 740 ден

 

375€

23 250 ден

359€

22 260 ден

349€

21 640 ден

349€

21 640 ден

349€

21 640 ден

1/3

349 €

21 640 ден

349 €

21 640 ден

349 €

21 640 ден

339 €

21 020 ден

329 €

20 400 ден

329 €

20 400 ден

329 €

20 400 ден

329 €

20 400 ден

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ

Пред да извршите резервација, Ве молиме да ги проверите посебните услови за патување на Вашата дестинација поради актуелната состојба со Ковид 19, во надлежната амбасада или на следните линкови: