Пребарување

Внесете клучни зборови:

Чартер понуди од Солун

Санторини - чартер програма од Солун

Санторини - чартер програма од Солун

Санторини изобилство од шарм. Овој вулкан обиколен со Егејското Море, островски феномен на Кикладите им дава мистично искуство на посетителите.
Исто така познат како Тера на грчки јазик - е остров овековечен од поети и сликари, благодарение на прославените разнобојни карпи и совршените зајдисонца. На овој остров, сите сетила се зголемени благодарение на бројните контрасти: црната земја наспроти белите куќи кои висат на клифовите, или дивите вулкански скулптури против елегантни кикладски линии. Митот вели дека Санторини е античкиот град Атлантида, кој потопен пред 9.500 години, оживува пред вашите очи.

Плажите на Санторини се уникатни, во егзотични бои на црно, црвено и бело, производ од вулканскиот песок. Во Кокини Паралија (Црвена плажа), Аспри Паралија (Белата плажа), Периволос, Периса и Камари, вулканската земја создава вистински уметнички дела. Уживајте во удобните лежалки со пијалок вкусни закуски на сите организирани плажи на Санторини.

Спа во Егејското Море
Изнајмете брод или да качете се на некоја од дневните тури околу калдерата во Атинио, Галос или Амуди. Откријте ги црквите изградени во пештери и старите скали кои се користат за ископување долж карпите. На малиот остров Палија Камени, можете да се нурнете во вулканската термална бања.

Качетете се на ридовите
Престојот во селата на калдерата е навистина уникатен, со извонредните куќи групирани заедно во вулканската почва. Уживајте во лежерна прошетка од Фира до Фиростефани и Иморовигли. За по авантуристичко доживување тргнете на патот кон Оја, поминувајќи ја Црквата на пророкот Илија, Параклисот на крстот и Црната планина, која е извонредна на зајдисонцето, сето за една прошетка која не може да се опише.

Санторини е една од најлуксузните дестинации во Грција, еден од најубавите острови во светот и омилена дестинација за меден месец. 

Добредојдовте на Санторини!

Цена по лице од:

357€

Цената вклучува:

Во понудата имаме голем избор на сместувања - апартмани и хотели. Бројот на денови и датумот на поаѓање го бирате вие. Има можност за престој од 7 до 14 ноќевања.

 

За да ви направиме понуда според вашите барања и желби, ве молиме јавете се во агенција