Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА 2024

Сицилија 2024 NY

Сицилија 2024 NY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дочекајте ја новата 2024 година на најголемиот медитерански остров - Сицилија!

Сицилија е најголемиот остров во Средоземното Море. Има исклучително интересна историја, бидејќи низ вековите Грците, Римјаните, Арапите и Норманите оставиле свој белег на ова место.

Таормина и Цефалу

Таормина е град на источниот брег на островот Сицилија и е дом на грчки театар, арапска некропола и англиканска црква. Кефалу се наоѓа на северниот брег. Во овој приморски град, плажите Лунгомаре се само некои од местата кои ја прават сицилијанската дестинација сон за љубителите на златното сонце и историските мистерии. Бројаница од планински села, сини мориња и драматични погледи од околните карпи, Таормина е во срцето на најдоброто што може да го понуди Сицилија. Несомнено една од најголемите атракции е грчко-римскиот амфитеатар. Датира од третиот век пред нашата ера, а неговата извонредна градба гледа на брегот. Неговата локација го прави врвна знаменитост на Таормина што мора да ја посетите.Рестораните со традиционална италијанска кујна, плажата Мазаро, чудните и романтични улици на Таормина, изобилството на цвеќиња и кафулиња ќе ве вовлечат во сончева бајка со медитерански вкус.Што чекаш? Поминете незаборавна Нова Година со многу забавни и луди авантури кои ќе ги паметите со насмевка!

 

Датуми и цени:

Хотел 29.12.23 - 02.01.24
лице во двокреветна соба со појадок
Достапност
Best Western Hotel Mediterraneo 3*  
Градскиот хотел во центарот на Катанија
580 EUR има места
Хотел Nettuno 4* топ препорачан
Градски хотел лоциран на шеталиштето во Катанија
620 EUR има места

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет за чартер лет со авиокомпанија „Бугарија Ер“ Софија - Катанија - Софија со вклучени аеродромски такси.
 • Чекиран багаж до 20 кг. и рачен багаж до 5 кг.
 • 4 ноќевања со појадок во избраниот хотел (стандардни соби).
 • Трансфери аеродром - хотел - аеродром.
 • Помош на бугарски јазик за време на целиот престој.
 • Екскурзија до Таормина.
 • Осигурување „Помош при патување во странство со помош и лимит на одговорност од 10.000 евра.

Во цената не е вклучено:

 • Данок на гориво - објавен 21 ден пред летот.
 • Трошоци од лична природа.
 • Дополнителни екскурзии.
 • Влезници за посетените локации.
 • Туристичка такса: 2,50eur  по турист по ноќевање (туристите ќе ја платат на рецепција во хотелот при пријавувањето).
 • Новогодишна вечера во Хотел Nettuno 4*: 112eur (задолжително).

Доплата:

 • Еднокреветна соба во зградата Nettuno 4* - 144eur.
 • Еднокреветна соба во зградата Best Western Hotel Mediterraneo 3* - 144eur.
 • Вечера во Хотел Nettuno 4* - 80eur по лице за цел престој (без новогодишна вечера).
 • Новогодишна вечера во Хотел Nettuno 4*: 112 € (задолжително).
 • Осигурување за возрасни од 70 до 75 години: 2,5eur ; од 76 години па нагоре: 13 eur

Дополнителни екскурзии:

 • Целодневна екскурзија до Долината на храмовите во Агриџенто и Скала деи Турки на бугарски - 55 €
 • Целодневна екскурзија до Сиракуза и Ното на бугарски - 54 €.
 • Полудневна екскурзија до Acireale на бугарски - 30 €.
 • Целодневна екскурзија до Рагуза и Модица на бугарски - 48 €

Дополнителни екскурзии се вршат на бугарски јазик со минимум 25 пријавени.
Деновите на дополнителните екскурзии се предмет на повторна потврда од локалниот претставник.

 

 

Програма:

1

Софија – Катанија – Таормина

Полетување од терминал 2 на аеродромот во Софија со директен лет на авиокомпанијата „Бугарија Ер“. Слетување на аеродромот во Катанија. Поаѓање за Таормина - бисерот на Јонското Море. Исклучителната локација на Таормина е причина за прекрасната панорама која може да се види од секоја точка на градот. Автобусот ја напушта групата во подножјето на градот, од каде бесплатен градски автобус ќе ве однесе до срцето на градот. Слободно време сами да ја истражувате прекрасната Таормина. 
Трансфер до хотел. Сместување. Ноќевање.
2

Долината на храмовите во Агриџенто - Скала деи Турки

Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.
Факултативно: целодневна екскурзија до Долината на храмовите во Агриџенто.
Посета на долината на храмовите во близина на Агриџенто - светско наследство на УНЕСКО. Преглед на остатоците од девет антички грчки храмови од 5 век п.н.е., посветени на боговите: Хера, Зевс и Херкулес, како и храмот Конкордија. Агриџенто е основан во 6 век п.н.е. од доселеници од блиската колонија Гела по име Акрагас. Античкиот грчки поет Пиндар го нарекол „најубавиот град на смртниците“. Во Акрагас е роден и познатиот грчки филозоф Емпедокле (490-430 п.н.е.). Бројните урнатини во долината и остатоците од седумте храмови ја докажуваат нејзината илјадагодишна историја. Тие се сметаат за најубавите грчки остатоци надвор од Грција.
Скала Деи Турчи е уникатна карпеста формација на брегот на Средоземното Море, која во текот на милениумите се обликувала од ударот на морските бранови и ветерот како природно скалило. Неговата уникатна снежно-бела боја е видлива оддалеку и служи како вистински маркер, покажувајќи им на изгубените морнари вистинскиот пат до брегот. Карпестите формации се опкружени со песочни плажи со кристално чиста вода. Според легендата, турските пирати еднаш слетале на карпестиот брег и таму нашле засолниште од невремето што ги погодило. Оттука доаѓа и името на феноменот рок, што во превод значи „турските чекори“. Скала деи Турки е оддалечена околу 3 километри. јужно од градот Реалмонте во провинцијата Агриџенто и е една од најпосетуваните знаменитости во провинцијата, која со децении ужива голем интерес од гости од целиот свет.
Влез во Долината на храмовите – 12 евра за лица над 18 години (мора да се плати на лице место).
Враќање во хотелот.
3

Сиракуза и Ното

Појадок. Слободно време. Ноќевање.
Можност за целодневна екскурзија до Сиракуза и Ното.
Рано поаѓање за градот Сиракуза – најпознатата грчка колонија на Медитеранот и родното место на Архимед. Цицерон вели дека Сиракуза е „најголемиот грчки град и најубавиот од сите“. Разглед на историскиот центар кој се наоѓа на островот Ортигија, кој е под заштита на УНЕСКО: Храмот на Аполон - најстариот дорски храм на Сицилија од 6 век п.н.е.; Плоштад Архимед; Плоштадот „Ил Дуомо“ со прекрасната катедрала и црквата „Света Луција“, каде се наоѓа оригиналот на едно од големите платна на Караваџо - „Погребот на Света Луција“; изворот на Аретоза, кој се поврзува со легендата за вечната љубов. Во слободното време, постои можност сами да го посетите музејот Беломо или да се прошетате во пристанишната тврдина Сиракуза од 13 век, Кастело Манијаче.
Попладне: поаѓање за Ното - вистински скапоцен камен на барокната архитектура под заштита на УНЕСКО. Пешачка обиколка во Ното: катедралата Ното и палатата „Палацо Николачи“ - замок на богати трговци со туна со најубавите барокни балкони во светот, цркви со нивните соседни поранешни манастирски згради. Слободно време со можност за самостојна посета на палатата „Palazzo Nicolaci“.
Влезниците за предметите кои се посетуваат групно за време на прошетката или самостојно во слободно време, се плаќаат поединечно на лице место: за катедралата Сиракуза - 2 евра; за музејот „Беломо“ - 8 евра; за Palazzo Nicolaci – 10 евра.
4

Achireale

Појадок. Слободно време.
Попладне: можност за дополнителна екскурзија до Acireale - вистински барокен скапоцен камен на брегот на Јонското Море. Сместен во подножјето на планината Етна, Acireale ќе ве шармира со своите романтични погледи и интересни архитектонски знаменитости. Барокниот центар на градот импресионира со своите прекрасни градби: Palazzo Pennisi (Palazzo Pennisi) и Palazzo Modo (Palazzo Modo) од 17 век.
Ноќевање.
5

Катанија - Рагуза и Модица - Софија

Појадок. Напуштање на хотелот.
Факултативна - Целодневна екскурзија до Рагуза и Модица.
Рагуза е град во барокна Сицилија со приближно 74.000 жители, под покровителство на УНЕСКО. Објектот на нашата прошетка е „новиот град“ изграден по земјотресот од 1693 година - наречен Рагуза Ибла.
Рагуза беше сопственост на Грци, Римјани, Арапи, Нормани и Шпанци, кои оставија богато наследство со кое можеме да се сретнеме и овде за да ја збогатиме нашата идеја за јужна Сицилија. Централно место за посета на Рагуза Ибла или слично. долен град (бидејќи Рагуза останува горе) ја зазема катедралата Сан Џорџо со музејот, во кој се сместени богатства и вредни предмети од претходните постари цркви во градот, како и предмети од археолошките ископувања во селата од праисториските до доцните римски населби.
Освежувачки за нас е паркот Џиардино Иблео, кој не пречекува на влезот во Рагуза Ибла со црквата Санта Марија дел Итриа, каде можете да направите панорамски слики од долината или да поминете дел од слободното време на отворено под сенката на прекрасни дрвја. и освежувачка фонтана. 
По малку угорната улица со продавници за сувенири, кафетерии и ресторани, можете да јадете аранчини сицилијански или сладолед. Лесно пристапниот центар со Општината и црквата „Св. Георги“ им обезбедуваат на туристите доволно време за културна тура и релаксација. 
После тоа ќе се упатиме кон градот Модица кој е оддалечен 8 км. растојание.
Модица е град на тераси на карпа како еден вид широк амфитеатар со стотици скали. Ова може да се документира со панорамска фотографија од Белведере Пицо, по која тераса влегувате во градот. Модица била изградена над долина со пресушена река. Централната улица „Корсо Умберто“ I го следи својот кревет. Историскиот центар на градот е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО поради неговата извонредна барокна архитектура. Градот има две големи барокни катедрали - Сан Џорџо и Сан Пјетро, ​​кои се предмет на нашата посета. 
Модика е позната и по производството на чоколадо по средновековен рецепт донесен овде од шпанските конквистадори. Чоколадото може да се проба насекаде низ градот и вашата збунетост ќе биде целосна бидејќи фантазијата на вкусови е богата и вклучува: чоколадо со чили пипер, бадеми, цимет, морска сол, лук, канабис, кора од портокал, банана, ф'стаци, кокос, цреши , ѓумбир и сладунец, јагоди, ананас, гоџи бобинки, нане, праски и што уште не. Градот е полн со чоколадни продавници и работилници. Чоколадото е типично, со богат вкус, природно и зрнесто. Можете да го стопите дома и да го потопите овошјето или да го јадете како што е, апстрахирајќи се од крцкавите шеќерни честички што го карактеризираат.
Во слободното време, качувањето и спуштањето по скали ќе ве забавуваат, како и тобоганот кој може да се искористи за целосна обиколка на градот.

Трансфер до аеродром. Полетување за Бугарија, слетување на аеродромот во Софија.

Повеќе информации:

 

Редоследот на изведување на екскурзиите се одредува на лице место. Рок за откажување на екскурзијата од страна на тур-операторот поради несобран минимален број на учесници - 30 дена пред датумот на започнување. Бугарските граѓани кои патуваат во земјата треба да имаат валиден пасош или лична карта најмалку 6 месеци по датумот на влез во земјата.

 

Информации за летовите на Bulgaria Air ↗ Полетува ↘ Земјишта
Софија [СОФ] - Катанија [CTA] FB 5441 05:00 часот 06:00 часот
Катанија [CTA] - Софија [СОФ] FB 5442 23:10 02:50 часот

Можно е да се сменат часовите или денот во неделата на летовите од страна на авиокомпанијата.

 

Услови за резервација

 • при регистрација се плаќа депозит во износ од 40% од износот;
 • целосна исплата - до 45 дена пред датумот на поаѓање.