Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА 2024

ТОКИО НОВА ГОДИНА 29.12 - 08.01.2024. 11 ДЕНА / 8 НОЌИ

ТОКИО НОВА ГОДИНА
29.12 - 08.01.2024.
11 ДЕНА / 8 НОЌИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Токио се состои од 26 градови, 6 гратчиња и 8 села кои растеле заедно во текот на вековите за да формираат комплексен, стимулирачки и заводлив град. Јапонската метропола е истовремено возбудлива, интригантна и исцрпувачка. Токио нуди голем број на глетки и сензации, модерен дизајн и околу 100.000 ресторани, тој е хаотичен и гласен и мирен како Зен, урбан со високи пасијанс и срамежлив со обесени храмови. Јапонската престолнина е град на цветови и паркови од цреши, висока мода, висока технологија и високи згради, зафатен, насмеан, љубезен и вреден Јапонец, ритуали и традиции, точност, скромност и умереност...


План и програма на маршрутата:

1 ден (29 декември): Белград – Доха

Состанок на групата на аеродромот Никола Тесла во договореното време (доколку повеќе ви одговара, постои можност за поаѓање од други аеродроми: Загреб, Будимпешта...). Лет за Доха во 11:45, лет број QR232. Слетување во Доха во 18:45 часот по локално време. Паузата помеѓу летовите е 7 часа и 15 минути. 

Ден 2 (30 декември): Доха – Токио

Полетување на летот од Доха во 02:00 часот, лет број QR 806. Пристигнување во Токио во 17:55 часот по локално време. Трансфер со метро до сместување и одмор. Слободно време за навикнување на Токио. За оние кои не се премногу уморни - патување во областа Ропонги - област во Токио со богат ноќен живот. Ноќевање.

Ден 3 (31 декември): Токио

Добредојдовте во иднината! Ова е најдобриот начин да се опише чувството што го добивате кога првпат ќе го видите главниот град на Јапонија. Ќе одиме на факултативен разглед на градот со водич. Во текот на денот ја посетуваме областа Уено и уживаме во храмовите и фантастичните градини во комбинација со футуристичките згради и облакодери кои ги опкружуваат. По Уено, поаѓање до станицата Токио каде ќе направите одлични фотографии од овој совршен град и каде правиме кратка пауза за ручек. По краток одмор, патување до комплексот Империјална палата, кој е отворен за посета само еднаш годишно на 2 јануари, но ние уживаме во парковите во панорамата на оваа неверојатна зграда. Продолжуваме со метро до квартот Шинџуку и електричен град, се искачуваме на еден од облакодери од кои има нереален поглед на деловната област Токио. По обиколката слободно време за прошетка и подобро запознавање на градот.Ноќевање. Среќна Нова година!!

Ден 4 (1 јануари): Токио

Слободен ден или факултативно разгледување на градот: возење со метро, ​​каде што ќе ја видиме неверојатната организација и уредување на оваа земја. Наутро одиме на пазарот во областа Цукиџи и уживаме во вкусот на оригиналното јапонско суши и други специјалитети од свежа риба. По колпа, патот не води кон Гинза, најстариот и најпознат шопинг кварт во Токио. Продолжуваме со брзо темпо и се упатуваме кон Токио поморски град (област Одаиба), кој е град во град. Мноштво деловни и станбени облакодери, трговски центри со неизбежното уживање на градската плажа ќе го направат овој ден незаборавен. Продолжуваме до квартот Асакуса, каде што го посетуваме најпознатиот храм во Токио, Сенсуџи, и ги разгледуваме стотиците тезги распослани околу овој кварт, пробувајќи јапонски слатки и други специјалитети. Враќање во сместување.Ноќевање.

Ден 5 (2 јануари): Токио - Нико

Будење. Слободно време за индивидуални активности или факултативна полудневна екскурзија до гратчето Нико. Нико се наоѓа меѓу прекрасни планини и е украсен со храмови, светилишта, палати и гробници. Тука е и мавзолејот на храмот Тошогу (Шогун Иејасу Токугава), кој е и основач на шогунатот Токугава - феудалната војска во Јапонија, која владеела над 250 години. Разглед на мавзолејот Токугава и храмот Риноиџи, најважниот будистички храм во Нико. Слободно време за прошетка низ градот и индивидуални разгледи по желба. Враќање во Токио во попладневните часови. Слободно време. Ноќевање.

Ден 6 (3 јануари): Токио - Фуџи

Бесплатно дневно или опционално целодневно патување до планината Фуџи (Фуџи е највисоката планина во Јапонија со 3.776 метри). Не е чудно што речиси совршената форма на вулканот се обожава како света планина меѓу уметниците и обичните луѓе. Фуџи е неактивен вулкан кој последен пат се разбудил во 1708 година. Одиме до местото Кавагучико во подножјето на планината која го претставува симболот на Јапонија. Одење покрај езерото Кавагучи и уживање во погледот на планините чии контури се исцртани на површината на езерото. Доколку дозволат временските услови, ќе се искачиме до 5 станици на планината Фуџи и ќе уживаме во прекрасен поглед на Фуџи и Токио. Враќање во Токио во попладневните часови. Ноќевање и слободни денови во Токио или предлагаме дводневна опционална авантура Кјото + Осака (ноќно возење).

7-8. ден (04.01 - 05.01.): Кјото - Осака

По пристигнувањето во Кјото во утринските часови, ќе го истражиме градот и ќе се запознаеме со карактеристиките на старата престолнина на Јапонија и центарот на јапонската култура. Ќе го посетиме Златниот павилјон (храмот Кинкаку-џи), еден од најубавите храмови во Јапонија, кој се издига над езерото во бајковит амбиент и блеска во својот раскош. Нашата следна станица е Арашијама, каде што ќе ја посетиме и прошетаме низ бамбус шумата и ќе направиме фантастични фотографии. По кратка пауза за уживање во природната бајка, следува посета на храмот Тенрју-џи со прекрасната градина и езерото. Збогатени со ново искуство, го продолжуваме нашето патување до центарот на Кјото, каде што ќе го посетиме Гион - најпознатиот округ Гејши. На секој агол има ексклузивни ресторани, чајџилници, традиционални дрвени куќички во кои гејшите живеат и денес. Недалеку од округот Гејша е познатото светилиште Јашака, основана пред повеќе од 14 века. Бели лампиони со јапонски знаци се начичкани насекаде околу храмот (тие светат ноќе - што и дава посебен шарм на необичната слика). По посетата на храмот Јашака, патување до пазарот Нишики - место каде што можеме да се почестиме со јапонски специјалитети. Ова е вистинското место за љубителите на гастрономијата. Слободно време за индивидуални активности. Тргнуваме од Кјото и во доцните вечерни часови заминуваме за Осака. Пристигнување во сместувањето.Ноќевање.

Осака е економски центар на регионот Кансаи, втор по важност и трет по големина град во Јапонија. Пошироката област на градот го претставува најурбаниот и најпродуктивниот регион на Јапонија (веднаш по Токио), а според богатството го зазема седмото место во светот, веднаш до Лондон и Париз. Осака е дом на некои од најголемите јапонски компании, како што се Panasonic, Sharp и Sanyo, и е позната како родно место на Јакуза, јапонската мафија. Интересен е фактот дека во текот на денот бројот на луѓе во Осака се зголемува за 140%, што е најголема флуктуација на луѓе во Јапонија. Разглед на Осака. Прошетка низ центарот на градот и запознавање со знаменитостите на овој модерен град во придружба на водич: посета на замокот Осака од 16 век - кој е и симбол на градот со неговата 400-годишна историја. Замокот се наоѓа на прекрасен рид и е опкружен со црешови дрвја кои особено за време на сезоната на Сакура влијаат на пејзажот и ја прават околината многу привлечна за фотографите, туристите и младите заљубени парови. По посетата на замокот, ќе го посетиме квартот Умеда, најфреквентниот дел од градот, каде има трговски центри, ресторани, деловни згради и каде локалното население го поминува поголемиот дел од денот. Слободно време за индивидуални активности. Ви предлагаме да ги пробате локалните специјалитети - Такојаки и Окономијаки, кои се сметаат за најдобри, најквалитетни и највкусни автентични јадења на оваа кулинарска престолнина. Ноќно возење до Токио. деловни згради и каде локалното население поминува поголем дел од денот. Слободно време за индивидуални активности. Ви предлагаме да ги пробате локалните специјалитети - Такојаки и Окономијаки, кои се сметаат за најдобри, најквалитетни и највкусни автентични јадења на оваа кулинарска престолнина. Ноќно возење до Токио. деловни згради и каде локалното население поминува поголем дел од денот. Слободно време за индивидуални активности. Ви предлагаме да ги пробате локалните специјалитети - Такојаки и Окономијаки, кои се сметаат за најдобри, најквалитетни и највкусни автентични јадења на оваа кулинарска престолнина. Ноќно возење до Токио.

Ден 9 (6 јануари): Токио – Камакура

Слободен ден во Токио или факултативно полудневен пат до Камакура. Камакура е најстариот град во Јапонија и е познат по тоа што е седиште на првите шогуни и главен град на Јапонија помеѓу 1185 и 1333 година. Претставува град-музеј, бидејќи има 19 шинтоистички храмови и 65 будистички храмови. Главната атракција на градот е статуата на Буда - Даибуцу, излеана од бронза, висока 13,5 метри. Разглед на градот и слободно време за одмор и релаксација. Враќање во хотелот. Ноќевање.

Ден 10 (7 јануари): Токио - Доха

Ги пакуваме работите и го напуштаме сместувањето. Слободно време до поаѓање на аеродром. Трансфер до аеродром. Авионот полетува од Токио во 21:55 часот, со број на лет QR807. 

11. ден (12.10): Доха – Белград

Слетување во Доха во 05:00 часот по локално време. Паузата помеѓу летовите е 2 часа и 10 минути. Продолжување на патувањето за Белград во 07:10 часот, лет број QR231. Пристигнување во Белград во 10:45 часот по локално време на аеродромот Никола Тесла. Крај на програмата. Планираме ново Манга патување со насмевка на лицето.


Сместување:

ТОКИО од 30.12 до 07.01.2024 година.

Sotetsu Fresa Inn Ginza Sanchome 3* или слично. - се наоѓа во еден од туристичките центри на Токио. Има едноставни двокреветни соби во јапонски стил, секоја со бања и клима уред. Хотелот располага со рецепција, бесплатен Wi-Fi, Соба за багаж, дневна соба. Хотелот се наоѓа во близина на линијата на метро, ​​преку која има лесна комуникација со сите делови на градот. 

 

Цена на аранжманот ~
за регистрација и уплата: - во целост

2499 евра2099 € 

- аванс од 500 €, цената е 2199 €
- аванс од 100 €, цената е 2299 €