Пребарување

Внесете клучни зборови:

Чартер понуди од Солун

Чартер програма од Солун, лето 2020

Чартер програма од Солун, лето 2020

Крит - чартер програма од Солун

Цена по лице од:

201€

Цената вклучува:

 

Во понудата имаме голем избор на сместувања - апартмани и хотели. Бројот на денови и датумот на поаѓање го бирате вие. Има можност за престој од 7 до 14 ноќевања.

За да ви направиме понуда според вашите барања и желби, ве молиме јавете се во агенција.

Најголемиот остров во Грција - Крит е празник за сите сетила: дива природа и илјадници години стара култура, историја и извонредна кујна.

Сместен на југот на Егејот, остров кој е мистичен, топол и гостопримлив и чист.  Крит го е духот на Грција и го маѓепсува секој посетител. Хераклион, Ретимно, Ханија, Агиос Николаос, Елунда, Иерапетра, Малија, Херсонисос, Ситија, Сфакија: остров со толку многу дестинации и илјадници живописни предели. Крит импресионира со својот прекрасен пејсаж, со отворен и весел дух, со својата богата историја, со светската кујна и гостољубиви луѓе.

Плажите на Крит

Слики од лагуната Балос во Ханија се прикажани во сите водичи за патување и списанија, како и бескрајната убавина на познатата Фаларсана, една од најдобрите плажи во Медитеранот. Егзотичната Елафониси привлекува илјадници посетители секоја година. Критскиот "скриен скапоцен камен" и најголемата плажа на островот се наоѓа на периферијата на Ретимно - 12 километри песок кој може да се пофали со сино знаме за чистота. Епископи и Петрес имаат млади обожаватели, а на југ се примамливите плажи на Превели, Плакија, Лигрес, Триопетра и Агиос Павлос, со своите огромни песочни дини. Плажите на Хераклион, Малиа и Херсонисос привлекуваат туристи од целиот свет. Бескрајни километри на златното крајбрежје ја опкружуваат Иерапетра, во регионот на Ласити. Познатата палмина шума на Ваи е едно од најспектакуларните знаменитости на Крит, каде палмите го прегрнуваат златниот песок, додека плажите на Елунда и оние околу Агиос Николаос не би требало да се заобиколат.

Крит: Рај за оние што бараат возбуда и за љубителите на природата

Крит е идеална дестинација за сите видови на спортови и активности во природата. За пешачење низ кањони и клисури Крит нуди неспоредлива убавина. Најголемиот и најпознат рид на Крит е Самарија, со светски познатиот Портес (исто така познат како Железната порта). Крит е многу ценетеа дестинација за планинарење. Ќе пешачите низ овие предели со возвишена убавина и разновидност. Означените патеки низ овие ридови навистина уникатни. Космополитските одморалишта во северниот и јужниот Крит, се идеални за спортови на вода и нуркање.

Крит: бесценет подарок на културата и историјата

На Крит ќе најдете некои од најважните атракции во Грција: познати археолошки локалитети, како што се минојските палати на Кносос, Фајстос, Малија и Като Закрос. Исто така, ќе имате можност да посетите важни манастири, некои изградени во 15 век или уште порано, вклучувајќи го Превели манастирот во јужниот дел на Ретимно, манастирите во јужниот дел на Хераклион и историските Аркади и Топлиските манастири. Ќе бидете транспортирани до друго време скитајќи околу замоците во регионот подигнати од Венецијанците и Византијците. Особено значајни се Кастели и Ханија, Фортеза и Ретимно, замокот на Хераклион, Франгокастело во јужниот дел на Ханија, замокот Казарма во Ситиа и Монте Форте и Ласити. Повеќето богатства на островот се прикажани во многу музеи. Посетете ги оние во Ханија, Ретимно и Хераклион. , Исто така, многу импресивни се и природонаучниот музеј, Кретариумот и историскиот музеј на Крит.