Пребарување

Внесете клучни зборови:

НОВА ГОДИНА 2021

Шри Ланка-Земјата на Буда и Рама Нова Година 2021

Шри Ланка-Земјата на Буда и Рама Нова Година 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Духовната моќ на будизмот и вртоглавата природна убавина на островот
Термин / 27.12.2020, 9 дена / 7 ноќевања


Програма

27 .12. 2020 година: Софија-Доха;
Средба на аеродромот во Софија, Терминал 2 во 10:20 часот за летот Софија-Доха со редовен лет QR 228 на Катар ервејс во 12:25 . Слетување на аеродромот во Доха во 18:05 часот Поаѓање за Коломбо со лет QR 662 во 19:35 часот.

12.28.2020: Коломбо – Негобо
Слетување на аеродромот „Бандарана“ во Коломбо, рано наутро во 02:55 часот.Ќе бидете дочекани од претставник на нашиот локален партнер и заминување во хотелот „Suriya Resort“ и „СПА 4 *“ (околу 45 минути од аеродромот „Коломбо“), сместена на прекрасна плажа на Индискиот океан на западниот брег на островот. Сместување веднаш по пристигнувањето. Појадок. Време е да се опуштите. Околу пладне, поаѓање за главниот град на островот / околу 40 минути / Пристигнување во Коломбо. Ручек во ресторан во Коломбо, проследено со панорамска турнеја во градот. Пулсирачката метропола Коломбо, која се наоѓа во западниот дел на островската нација, е исто така турбина која генерира 50% од БДП на земјата. Коломбо е најголемиот град во Шри Ланка и поранешна административна престолнина и се наоѓа веднаш до сегашната административна престолнина на Шри Џаваранапура Коте. Поради стратешката локација на крстосницата помеѓу значајните морски трговски патишта кои доаѓаат од исток и запад, пред 2000 години Коломбо беше познато пристаниште меѓу античките трговци. Градот се стекна со статус на капитал кога во 1815 година островот беше колонизиран од Британската империја. Коломбо го задржа статусот кога нацијата прогласи независност во 1948 година. Во 1978 година, кога административните функции беа преместени во Шри Jayејаварданапура Коте, Коломбо беше прогласен за трговски главен град на Шри Ланка. Денес тој е брз и раздвижен град, кој нуди волшебна комбинација на современ живот и колонијална атмосфера, симболизирајќи го богатото минато на земјата. Ќе  бидете воодушевени од шарената мешавина од историското наследство на градот, во комбинација со пулсирачката модерност и урбаниот пејзаж. Враќање во хотелот . Вечера и ноќевање.

12.29.2020: Негобо
Појадок. Слободен ден за третмани со спа , плажи и ајурведа. Вечера. Ноќевање.
Факултативна турнеја во Негомбо. Зимското одморалиште некогаш било познато како центар на трговија со познатата Цејлон цимет за време на холандската колонизација. Можете да уживате во бескрајните златни плажи и романтичните лагуни, да ги вкусите највкусните јастози, ракчиња и риба  или само да талкате по малите улици исполнети со барови, ноќни клубови, продавници за сувенири и да уживате во шармот што го дава оваа место.

30.12.2020 година: Негобо- Педенија -Канди
Појадок. Поаѓање за Канди (105 км, околу 3 часа). На патот кон Канди, ќе посетиме чај насади и фабрика за чај во Гирагама . Ќе имате чест  да го следите целиот процес, од внимателното собирање на најфините лисја од чај, преку неговата прецизна обработка до вашата возбудлива чаша чај од Цејлон, која ќе ја вкусите со бучка кокосов  шеќер , заедно со вкусните традиционални чајни колачи. Пристигнување во Канди. Слободно време за ручек во кралската престолнина Канди. Прошетка низ Кралската ботаничка градина Пераденија, лоцирана на 147 хектари. Почетокот датира од 14 век и во минатото беше омилена градина за прошетки на кралевите Гампола и Канди, а денес можете да видите повеќе од 5.000 видови дрвја, растенија и грмушки, вклучително и некои ретки и ендемични видови тропска флора. климатска зона. Ќе  ги видите и Булеварите на 5 палми, најраните засадени, а највисокиот е Булеварот на кралската палма (1905). Исто така, ќе бидете импресионирани од средбата со Лодоџа, растителен вид познат како морски кокос, Коко де Мер или двоен кокос. Видот е ендемичен и потекнува од Сејшелите. Дрвото расте над 30 m во висина. Диоексија е, што значи дека машкото и женското цвеќе се наоѓаат на различни растенија. Зрелото овошје е со дијаметар 40-50 см, тежи 15-30 кг, а содржи најголемо семе во светот. Слободно време за прошетка во Канди. Следна е посета на една од многуте фабрики за накит во Канди, каде ќе имате можност да дознаете и да видите како се минирани и преработени скапоцените камења за кои е омилен островот. Sвезден сафир и рубин се минирани само во Шри Ланка, ќе видите неверојатно убави колекции на скапоцени и полу-скапоцени камења, деца на утробата на земјата, а ќе имате и можност да го набавите вашиот накит од соништата. Сместување во хотел Амаја Хилс 4 * или слично. Вечера и ноќевање.

31.12.2020 година
Појадок. Прошетајте околу Канди – античката кралска престолнина на Шри Ланка, свето место за будистичката вера. Скриени зад планините и џунглите, повеќе од 200 години Кенди и кралците Сингал успешно му се спротивставија на Португалците, сè до 1815 година градот капитулираше пред Британците. Во минатото, името на Канди се поврзуваше со поимот луксуз и раскош. Тука пред вас ќе оживеат многу од легендите, традициите и фолклорот поврзани со митскиот град, познат пред се по својата неверојатна реликвија – Светата заб на Буда, која се чува во храмот Далада Малигава. Канди е жив мал град со опуштена атмосфера на светост. Но, на полна месечина во јули или август секоја година, еруптира во виорот на вековниот и бучен десетдневен фестивал наречен Есала Перахера. Церемонијата и танците пред петте главни будистички и хинду-храмови не запираат пет ноќи. Потоа, во шестата ноќ, поворките тргнаа од храмовите кон Далада Малигава (Храмот на забите). Секоја вечер тие стануваат се повеќе раскошни и спектакуларни, со костимирани танчари, тапанари, музичари, акробати и уметници шетаат по потпорници, мавтајќи разнобојни панделки, танцуваат со камшици и жонглести факели, сите против позадината на десетици слонови, набраздени и завиткани во наметки со светлина. За последната поворка, сите изведувачи, како и повеќе од сто слонови, се собираат заедно, предводена од најголемиот машки слон, кој носи копија на светиот реликвиум на главата. Враќање во хотел. Можност за одмор покрај базените или спа третманите со ајурведата.

НОВОГОДИШНА ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕРА

СРЕЌНА НОВА 2021 ГОДИНА!

01.01.2021 година: Канди – Матале- Дамбула
Појадок, околу пладне, поаѓање за Дамбула. Посета на патеката до „Градината за зачини“ во Матале. Овде ќе се запознаете со огромната разновидност на ароматични растенија и процесот на нивно одгледување, како и за тоа како се користат во разни медицински и козметички производи Ајурведа. Се разбира, ќе имате можност да купите и од оваа богата сорта и да научите како да ги користите. Сместување во хотел Амаја Лејк 4 * или слично. Време за бања и релаксација покрај базенот, како и прошетка низ прекрасното езеро на кое се наоѓа хотелот. Вечера и ноќевање.

02.01.2021 година: Дамбула – Сигирија- Минерија-Дамбула
Појадок. Поаѓање за Сигирија – едно од најинтересните природни и историски знаменитости на Шри Ланка – дом на „Тврдината на небото“, исто така го нарекуваат и  Лавовиот карпа, заради статуата на огромен лав кој стои на влезот на тврдината, кој се издигнува вертикално на повеќе од 150 метри. Со својот добро сочуван урбан центар од првиот милениум, со комбинација на згради и градини, патеки, резервоари за вода, комбинација на симетрични и асиметрични елементи, употреба на различни нивоа на хоризонтално и вертикално планирање, тврдината е елоквентен пример на архитектонските традиции на Шри Ланка. Наскоро ќе се искачите на античките урнатини на стрмните спирални скалила што ќе ве одведат до врвот на платото, од каде ќе бидат откриени прекрасни погледи што ќе ја предизвикаат вашата имагинација. По ручекот, заминување за Хабарана, град лоциран во североисточниот дел на островот, во близина е природниот парк Минерија, што се протега на 8.800 хектари. Зачудувачки убава џунгла, засолниште на диви слонови, стада елени, многу птици, Минерија е магнет за љубителите на дивиот свет. Тука ќе уживате во џип сафари и ќе го гледате најголемиот собир на слонови во дивината, над 300 во одредени периоди од денот, кога полека и се нишаат, симпатичните гиганти се преселуваат на полињата покриени со вегетација за да јадат  треви. Искуство кое ќе остане во твоето срце засекогаш. Враќање во хотел. Вечера и ноќевање.

03.01.2021 година: Дамбула- Пинавала- Коломбо
Појадок. Поаѓање за Коломбо. По пат посета на Пештерскиот храм Дамбула. Местото е познато по истоимениот будистички рок-пештерски храм, изграден во 1 век п.н.е. од кралот Валагабаху, место за светско наследство на УНЕСКО. Ова е најимпресивниот пештерски храм во Шри Ланка. Комплексот се наоѓа на врвот на планината, на надморска височина од 350 m и се состои од пет одделни пештери со над 2000 квадратни метри sидови и тавани покриени со фрески. Ова е најголемата насликана област досега откриена во светот. Овде ќе видите над 130 статуи на Буда. Најголемата од нив е колосална фигура врежана во карпата, со големина од над 14 m. Продолжете до Коломбо, на пат посетете го сиропиталиштето во Пинавала. Сместено меѓу 25 хектари кокосова шума, основано е во 1975 година. денес во засолништето има над 40 слонови, вклучително и слонови  бебиња. Ова е искуство што не треба да се пропушти. Слободно време за прошетка по шармантната трговска улица во Пинавала и една последна шанса да си купите сувенири од Шри Ланка. Пристигнување во Коломбо. Вечера во ресторан во Коломбо и трансфер до аеродромот „Бандаранаик“ за лет до Доха во 02:45 часот на 04.01.2021 г.

04.01.2021 година: Коломбо-Доха-Софија;
Лет за Доха на Катар ервејс QR 669 во 02:45 часот. Слетување во Доха во 05:30 часот. Поаѓање од Доха за Софија во 07:10 часот. Пристигнување во Софија во 11:25 часот на 4 јануари 2021 година.

 

По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Доп. легло
         1958 еврa 2187 еврa 1925 еврa

Во цената е вклучено:


Во цената не е вклучено:


Услови за резервација:


Откажување од резервација :