Пребарување

Внесете клучни зборови:

ПРОМОТИВНИ ПОНУДИ

ЈАПОНИЈА 10 ДЕНА / Сигурни поаѓања!

ЈАПОНИЈА
10 ДЕНА / Сигурни поаѓања!

ЈАПОНИЈА

10 ДЕНА / Сигурни поаѓања!

 

28.03 – 06.04.2020. – уште 2 слободни места

17.04 – 26.04.2020. – уште 8 слободни места

25.04 – 04.05.2020. – уште 6 слободни места

 

Кога размислувате за Јапонија, вашиот ум е исполнет со различни слики на антички традиции,прекрасни пејзажи и фасцинантна култура. Иако минатото во Јапонија е многу богато со настани и интересна историја, денешната Јапонија е исто толку фасцинантна со најсовремената технологија и убавата архитектура, која сè уште ја одржува традицијата на оваа земја. Без разлика дали сакате да искусите храна што не сте ја пробале порано или сакате да одите на шопинг во една од најдобрите трговски области во светот, Јапонија е место за вас. На површината, Јапонија е урбана и модерна, но ако навлезете длабоко, ќе најдете бројни можности да се поврзете со традиционалната култура на оваа земја. Јапонија е позната по своите храмови и светилишта, како и архитектонски чуда и историски споменици.

Токио е составен од 26 градови, 6 грдчиња и 8 села кои растат заедно низ вековите за да формираат сложен, стимулативен и заводлив град. Јапонската метропола е возбудлива, интригантна и исцрпувачка во исто време. Токио нуди многу глетки и сензации, модерен дизајн и околу 100.000 ресторани, хаотичен е и гласен но и мирен како жена, урбана со високи солитери и срамежлива со мали храмови. Јапонската престолнина е град со цвеќиња на цреши и паркови, висока мода, висока технологија и високи згради, раздвижени, насмеани, љубезни и вредни јапонски ритуали и традиции, точност, скромност и умереност ...:

Ден 1 : Белград

Групна средба на аеродромот „Никола Тесла“ во договореното време. Лет за Токио

 

Ден 2 : Токио

Пристигнување во Токио.Трансфер до избраното сместување со метро и време превидено за краток одмор. Слободно време да се навикнете на Токио. За оние кои не се премногу уморни , во договор со водичот заминување во областа Ропонги - област препознатлива по ноќниот живот во Токио. Ноќевање.

 

Ден 3 : Токио

Добредојдовте во иднината! Ова е најдобриот начин да се опише чувството што ве плени на прв поглед кон јапонската престолнина. Започнуваме со изборна турнеја низ градот со водич. Во текот на денот ја обиколуваме областа Уено и уживаме во храмовите и фантастичните градини во комбинација со футуристичките градби и облакодерите што ги опкружуваат. По Уен, одете до Токио станицата каде што можете да фотографирате одлични фотографии од овој совршен град и да направите кратка пауза за ручек. После кратката пауза заминуваме за комплексот Империјал Палас, кој е отворен само еднаш годишно на 2 јануари, но уживаме во парковите во панорамата на оваа неверојатна зграда. Продолжуваме со метро во областа Шинџуку и електричниот град, искачувајќи се на еден од облакодерите што нуди нереален поглед на деловната област на Токио. После турнејата, слободно време за прошетка и подобро запознавање со градот. Ноќевање.

 

Ден 4 : Токио

Дневен одмор или  разгледување на градот: возење со метрото каде ќе видиме зачудувачка организација и организација на оваа земја. Наутро, одиме на пазар во областа Цукиџи и уживаме во вкусот на оригиналните јапонски суши и други специјалитети за риба. По тоа заминување кон Гинза, најстарата и најпозната трговска област во Токио. Продолжуваме со засилено темпо и се снаоѓаме кон поморскиот град Токио (округ Одаиба), кој е град во градот. Мноштвото деловни и станбени облакодери, трговски центри со неизбежно уживање во градската плажа ќе го направат овој ден незаборавен. Понатаму, продолжуваме во округот Асакуза, каде го посетуваме најпознатиот храм во Токио Сенсуџи и разгледуваме со стотици шалтери што се низ целата оваа област, испробувајќи јапонски слатки и други специјалитети. Враќање во сместување. Ноќевање.

 

Ден 5: Токио  -Нико

Појадок. Слободно време за индивидуални активности или изборна полудневна екскурзија до градот Нико кој се наога среде убави планини и е украсен со храмови, светилишта, палати и гробници. Во него се наоѓа и мавзолејот на светилиштето Тошогу (Shogun Iejasu Tokugava), кој исто така е основач на Токугава Шогуната - феудална армија во Јапонија која владее повеќе од 250 години. Посета на мавзолејот Токугава и храмот Риноиџи, најзначајниот будистички храм во Никко. Слободно време за градски прошетки и индивидуални патувања. Враќање во Токио во попладневните часови. Слободно време.Ноќевање.

 

 

Ден 6: Токио - Фуџи

Појадок .Заминување на дневно или дополнително целодневно патување до планината Фуџи (Фуџи е 3.776 метри највисоката планина во Јапонија)кое е бесплатно во програмата. Не е изненадувачки, но уживање е да се види скоро совршената форма на вулканот што се обожува како света планина меѓу уметниците и обичните луѓе. Фуџи е заспан вулкан,  кој последен пат се разбудил во 1708 година.Предвидено е заминување кон Кавагучико во подножјето на планината, што е симбол на Јапонија. Со самото движење покрај езерото Кавагучи и уживајте во погледот на планините чии контури се исцртани на површината на езерото. Ако времето дозволи, ќе се искачиме на 5 станици на планината Фуџи и ќе уживаме во одличен поглед на Фуџи и Токио. Враќање во Токио попладне. Нокевање. Слободни денови во Токио или Ви предлагаме дводневна опционална авантура Кјото + Осака (со ноќно возење).

 

Ден 7-8.  : Кјото -Осака- Предлагаме Факултативна посета

По пристигнувањето во Кјото наутро, се нуди посебна можност да го истражуваме градот и да дознаеме за обележјата на старата престолнина на Јапонија и центарот на јапонската култура. Willе ке го посетиме Златниот павилјон (храмот Кинкаку-џи од), еден од најубавите храмови во Јапонија, кој во бајка кој се издигнува над езерото и сјае во својот сјај, Арашијами, каде ќе ја посетиме и прошетаме низ шумата Бамбус - шума од бамбус и ќе направиме фантастични фотографии. По кратката пауза за уживање во природната бајка, ке го посетиме Храмот Тенеру-џи сплет од убава градина и езеро. Збогатени со нови искуства, го продолжуваме нашето патување до центарот на Кјото за да го посетиме Гион - најпознатата област Гејша каде на секој агол има ексклузивни ресторани, чајџилници, традиционални дрвени куќи каде што и денес живеат гејши. Недалеку од округот Гејша е познатата светилиште „Јашака“, основана пред повеќе од 14 века. Белите фенери со јапонски знацисе препознатливи за оваа област и се распрснуваат низ целиот храм (тие се светли во текот на ноќта - што му дава посебен шарм на необичната слика). По прошетката низ светилиштето Јашака, заминување кон пазарот Нишики - место каде можеме да уживаме во јапонски специјалитети. Ова е вистинското место за љубителите на гастрономијата. Слободно време за индивидуални активности. Го напуштаме Кјото и заминуваме  за Осака кон крајот на вечерта. Пристигнување. Ноќевање.

 

Осака Прошетка низ центарот на градот и истражување на знаменитостите со водич на овој модерен град и економски центар на регионот Кансаи, втор по големина и трет по големина град во Јапонија и посета на замокот Осака од 16 век - кој исто така е симбол на градот со својата 400-годишна историја. Замокот кој се наоѓа на прекрасен рид и е опкружен со цреши, кои особено за време на Сакура влијаат врз пејзажот и ја прават околината многу привлечна за фотографи, туристи и млади двојки .По прошетката низ замокот, можност да  го посетите округот Умеда, најпрометниот дел од градот, со трговски центри, ресторани, канцелариски згради и каде локалното население го поминува поголемиот дел од денот. Слободно време за индивидуални активности. Ви предлагаме да пробате локални специјалитети - Такојаки и Окономијаки, кои се сметаат за најдобри, највисоки квалитетни и највкусни автентични јадења од овој главен град. Ноќниот живот во оваа област во Јапонија (веднаш по Токио)  се наоѓа на 7-то место во светот веднаш до Лондон и Париз. Осака е седиште на некои од најголемите компании во Јапонија, како Панасоник, Шарп и Сано, и е познато како потекло на Јакуза - јапонската мафија. Интересен факт е дека во текот на денот бројот на луѓе во Осака се зголемува за 140%, што е најголема флуктуација на луѓето во Јапонија. Нокно возење.

 

9 ден: Токио - Камакура

Ден предвиден за напуштање на сместувањето. Слободно време до трансфер на аеродром за кратка прошетка низ Токио или факултативно полудневно патување до Камакура. Можност за Факултативна посета на Камакура - најстариот град во Јапонија кој е е препознатлив по тоа што е седиште на првите шогуни и престолнини на Јапонија помеѓу 1185 и 1333 година, музејски град познат бидејќи во него има 19 светилишта Шинто и 65 будистички храмови. Главната атракција на градот е статуата на Буда - Даибутсу, фрлена во бронза, висока 13,5 метри. Слободно време за одмор и релаксација. Во договореното време, трансфер со метрото на аеродромот. Лет за Белград од аеродромот во Токио.

 

10 ден: Токио

Пристигнување до Белград на аеродромот Никола Тесла според програмата .  Со насмевка на лицето планираме ново патување со Њу Вејс оф Травел.

Напомена - Избор за сместување за оваа програма е по индивидуална желба на патниците програма се нуди во две опции.

 

Бакпак Хостел во Токио

се наоѓа во еден од туристичките центри во Токио (област Таито). Поседува едноставни двокреветни, трокреветни и четворокреветни соби во јапонски стил, секоја со купатило и клима уред. Хостелот има прием, бесплатен Wi-Fi, багажник, сефови, кабловска и сателитска телевизија, дневна соба. Хостелот се наоѓа во близина на линијата на метро преку која лесна комуникација со сите делови на градот.

 

АПА хотел 3 *во Токио

Сместен во еден од туристичките центри во Токио (округ Кодемачо). Има едноставни двокреветни соби во јапонски стил, секоја со купатило и клима уред. Хотелот поседува рецепција, бесплатен Wi-Fi, багажник, сефови, кабловска и сателитска телевизија, дневна соба. Хостелот се наоѓа во близина на метро линијата преку која лесна комуникација со сите делови на градот.

                

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ХОТЕЛ 3*ПО ЛИЦЕ

ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА: 1.449 евра  (89.838,00) денари)

 

НАПОМЕНИ: За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 10 патници

 

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност

по курс 1 евро = 62 денари

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци по завршувањето на патувањето.