Пребарување

Внесете клучни зборови:

ПРОМОТИВНИ ПОНУДИ

Јапонија 12 дена, Токио 26.05 – 06.06.2023, 12 дена/9 ноќи

Јапонија 12 дена, Токио
26.05 – 06.06.2023, 12 дена/9 ноќи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Јапонија 12 дена

Токио

26.05 – 06.06.2023.

12 дена / 9 ноќи

Кога мислите на Јапонија, вашиот ум се полни со различни слики на древни традиции, прекрасни пејзажи и фасцинантна култура. Иако минатото на Јапонија е многу богато со настани и интересна историја, денешна Јапонија е исто толку фасцинантна со врвна технологија и прекрасна архитектура, која сè уште ги одржува традициите на земјата. Без разлика дали сакате да доживеете храна што никогаш не сте ја пробале или сакате да одите на шопинг во некои од најдобрите шопинг области во светот, Јапонија е местото за вас. На површината, Јапонија е урбана и модерна, но ако навлезете подлабоко, ќе најдете бројни можности да се поврзете со традиционалната култура на земјата. Јапонија е позната по своите храмови и светилишта, како и архитектонски чуда и историски споменици.

 Токио се состои од 26 градови, 6 гратчиња и 8 села кои растеле заедно во текот на вековите за да формираат комплексен, стимулирачки и заводлив град. Јапонската метропола е истовремено возбудлива, интригантна и исцрпувачка. Токио нуди голем број на глетки и сензации, модерен дизајн и околу 100.000 ресторани, тој е хаотичен и гласен и мирен како Зен, урбан со високи облакодери и срамежлив со своите храмови. Јапонската престолнина е град на цветови и паркови од цреши, висока мода, висока технологија и високи згради, зафатен, насмеан, љубезен и вреден како Јапонец, ритуали и традиции, точност, скромност и умереност...


План и програма :

 

1 ден (26 мај): Белград – Доха

Состанок на групата на аеродромот Никола Тесла во договореното време (доколку повеќе ви одговара, постои можност за поаѓање од други аеродроми по договор ). Лет за Доха во 11:45, лет број QR232. Слетување во Доха во 18:45 часот по локално време. Паузата помеѓу летовите е 7 часа и 15 минути.

 

Ден 2 (27 мај): Доха – Токио

Полетување на летот од Доха во 02:00 часот, лет број QR 806. Пристигнување во Токио во 17:55 часот по локално време. Трансфер со метро до хотелот и одмор. Слободно време за навикнување на Токио. За оние кои не се премногу уморни - патување во областа Ропонги - област во Токио со богат ноќен живот. Ноќевање.Ден 3 (28 мај): Токио

 

Добредојдовте во иднината! Ова е најдобриот начин да се опише чувството што го добивате кога првпат ќе го видите главниот град на Јапонија. Ќе одиме на факултативен разглед на градот со водич. Во текот на денот ја посетуваме областа Уено и уживаме во храмовите и фантастичните градини во комбинација со футуристичките згради и облакодери кои ги опкружуваат. По Уено, поаѓање до станицата Токио каде ќе направите одлични фотографии од овој совршен град и каде правиме кратка пауза за ручек. По краток одмор, патување до комплексот Империјална палата, кој е отворен за посета само еднаш годишно на 2 јануари, но ние уживаме во парковите во панорамата на оваа неверојатна зграда. Продолжуваме со метро до квартот Шинџуку и електричен град, се искачуваме на еден од облакодерите од кои има нереален поглед на деловната област Токио. По обиколката слободно време за прошетка и подобро запознавање на градот. Ноќевање.

 

Ден 4 (29 мај): Токио

Слободен ден или факултативно разгледување на градот: возење со метро, ​​каде што ќе ја видиме неверојатната организација и уредување на оваа земја. Наутро одиме на пазарот во областа Цукиџи и уживаме во вкусот на оригиналното јапонско суши и други специјалитети од свежа риба. По турбулентноста патот не води кон Гинза, најстариот и најпознат шопинг кварт во Токио. Продолжуваме со брзо темпо и се упатуваме кон Токио поморски град (област Одаиба), кој е град во град. Мноштво деловни и станбени облакодери, трговски центри со неизбежното уживање на градската плажа ќе го направат овој ден незаборавен. Продолжуваме до квартот Асакуса, каде што го посетуваме најпознатиот храм во Токио, Сенсуџи, и ги разгледуваме стотиците тезги распослани околу овој кварт, пробувајќи јапонски слатки и други специјалитети. Враќање во хотел. Ноќевање.

 

Ден 5 (30 мај): Токио - Нико

Будење. Слободно време за индивидуални активности или факултативна полудневна екскурзија до гратчето Нико. Нико се наоѓа меѓу прекрасни планини и е украсен со храмови, светилишта, палати и гробници. Тука е и мавзолејот на храмот Тошогу (Шогун Иејасу Токугава), кој е и основач на шогунатот Токугава - феудалната војска во Јапонија, која владеела над 250 години. Обиколка на мавзолејот Токугава и храмот Риноиџи, најважниот будистички храм во Нико. Слободно време за прошетка низ градот и индивидуални разгледи по желба. Враќање во Токио во попладневните часови. Слободно време. Ноќевање.

 

Ден 6 (31.05.): Токио - Фуџи

Бесплатно дневно или опционално целодневно патување до планината Фуџи (Фуџи е највисоката планина во Јапонија со 3.776 метри). Не е чудно што речиси совршената форма на вулканот се обожава како света планина меѓу уметниците и обичните луѓе. Фуџи е неактивен вулкан кој последен пат се разбудил во 1708 година. Одиме до местото Кавагучико во подножјето на планината која го претставува симболот на Јапонија. Одење покрај езерото Кавагучи и уживање во погледот на планините чии контури се исцртани на површината на езерото. Доколку дозволат временските услови, ќе се искачиме до 5 станици на планината Фуџи и ќе уживаме во Фуџи и Токио. Враќање во Токио во попладневните часови. Ноќевање и слободни денови во Токио или предлагаме дводневна опционална авантура Кјото + Осака (ноќно возење).
7-8. ден (01.06 - 02.06): Кјото - Осака

По пристигнувањето во Кјото во утринските часови, ќе го истражиме градот и ќе се запознаеме со карактеристиките на стариот главен град на Јапонија и центарот на јапонската култура. Ќе го посетиме Златниот павилјон (храмот Кинкаку-џи), еден од најубавите храмови во Јапонија, кој се издига над езерото во бајковит амбиент и блеска во својот раскош. Нашата следна станица е Арашијама, каде што ќе ја посетиме и прошетаме низ бамбус шумата и ќе направиме фантастични фотографии. По кратка пауза за уживање во природната бајка, следува посета на храмот Тенрју-џи со прекрасната градина и езерото. Збогатени со ново искуство, го продолжуваме нашето патување до центарот на Кјото, каде што ќе го посетиме Гион - најпознатиот округ Гејши. На секој агол има ексклузивни ресторани, чајџилници, традиционални дрвени куќички во кои гејшите живеат и денес. Недалеку од округот Гејша е познатото светилиште Јашака, основано пред повеќе од 14 века. Бели лампиони со јапонски знаци се начичкани насекаде околу храмот (тие светат ноќе - што и дава посебен шарм на необичната слика). По посетата на храмот Јашака, патување до пазарот Нишики - место каде што можеме да се почестиме со јапонски специјалитети. Ова е вистинското место за љубителите на гастрономијата. Слободно време за индивидуални активности. Тргнуваме од Кјото и во доцните вечерни часови заминуваме за Осака. Пристигнување во сместувањето. Ноќевање.Осака е економски центар на регионот Кансаи, втор по важност и трет по големина град во Јапонија. Пошироката област на градот го претставува најурбаниот и најпродуктивниот регион на Јапонија (веднаш по Токио), а според богатството го зазема седмото место во светот, веднаш до Лондон и Париз. Осака е дом на некои од најголемите јапонски компании, како што се Panasonic, Sharp и Sanyo, и е позната како родно место на Јакуза, јапонската мафија. Интересен е фактот дека во текот на денот бројот на луѓе во Осака се зголемува за 140%, што е најголема флуктуација на луѓе во Јапонија. Разглед на Осака. Прошетка низ центарот на градот и запознавање со знаменитостите на овој модерен град во придружба на водич: посета на замокот Осака од 16 век - кој е и симбол на градот со неговата 400-годишна историја. Замокот се наоѓа на прекрасен рид и е опкружен со црешови дрвја кои особено за време на сезоната на Сакура влијаат на пејзажот и ја прават околината многу привлечна за фотографите, туристите и младите заљубени парови. По посетата на замокот, ќе го посетиме квартот Умеда, најфреквентниот дел од градот, каде има трговски центри, ресторани, деловни згради и каде локалното население го поминува поголемиот дел од денот. Слободно време за индивидуални активности. Ви предлагаме да ги пробате локалните специјалитети - Такојаки и Окономијаки, кои се сметаат за најдобри, најквалитетни и највкусни автентични јадења на оваа кулинарска престолнина. Ноќно возење до Токио.

 

Ден 9 (3 јуни): Токио – Камакура

Слободен ден во Токио или факултативно полудневен пат до Камакура. Камакура е најстариот град во Јапонија и е познат по тоа што е седиште на првите шогуни и главен град на Јапонија помеѓу 1185 и 1333 година. Претставува град-музеј, бидејќи има 19 шинтоистички храмови и 65 будистички храмови. Главната атракција на градот е статуата на Буда - Даибуцу, излеана од бронза, висока 13,5 метри. Разглед на градот и слободно време за одмор и релаксација. Враќање во хотелот. Ноќевање.

 Ден 10 (4 јуни): Токио – Јокохама

Слободен ден или факултативна екскурзија. Јокохама е вториот по големина град во Јапонија со околу 3 милиони жители и главното меѓународно пристаниште. Ќе го посетиме шарениот кинески град, Минато Мираи 21 - крајбрежна, урбана област чие име се преведува како „пристаниште на иднината“, ќе ги посетиме пристаништето Осанбаши и паркот Јамашита. Ќе го видиме обележјето на Јокохама, највисоката зграда во Јокохама. Слободното време можеме да го искористиме во трговскиот центар Red Brick. Враќање во Токио. Ноќевање.

 

11. ден (5. јуни): Токио – Доха

Ги пакуваме работите и го напуштаме сместувањето. Слободно време до поаѓање на аеродром. Трансфер до аеродром. Авионот полетува од Токио во 22:30 часот, со број на лет QR807.

 

12. ден (06.06): Доха – Белград

Слетување во Доха во 04:25 часот по локално време. Паузата помеѓу летовите е 4 часа и 10 минути. Продолжување на патувањето за Белград во 08:35 часот, лет број QR231. Пристигнување во Белград во 12:50 часот по локално време на аеродромот Никола Тесла. Крај на програмата. Планираме ново Њу Вејс патување со насмевка на лицето.


Сместување:

ТОКИО од 27.05 до 05.06.2023 година

АПА Хотел 3* или слично. - се наоѓа во еден од туристичките центри на Токио. Има едноставни двокреветни соби во јапонски стил, секоја со бања и клима уред. Хотелот располага со рецепција, бесплатен Wi-Fi, соба за багаж, сефови, кабловска и сателитска телевизија, дневна соба. Хотелот се наоѓа во близина на линијата на метро, ​​преку која има лесна комуникација со сите делови на градот.

 

B Ginza 4* или слично. - се наоѓа во еден од туристичките центри на Токио. Во склоп на хотелот има ресторан. Бесплатен Wi-Fi интернет е достапен за гостите за сместување. Собата има клима, ТВ, котел и сеф. Собите се двокреветни со сопствено купатило.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХОТЕЛ 3*

За пријави и уплати во целост

1999 € 

ХОТЕЛ 4*

За пријава и уплати во целост

2099 € 

 

Аранжманот вклучува:

-Повратен воздушен превоз редовна релација (Белград - Токио - Белград со поврзување во Доха - економска класа) со вклучени сите аеродромски такси и багаж

- Сите трансфери според програмата за патување (во зависност од бројот на патници може да бидат: автобус, минибус, комбе, автомобил)

-Сместување во Токио во одбрано сместување на база 9 ноќевања (1/2 со клима)

-Трошоци за организација на патувањето

-Професионално водење  / претставник на агенцијата

 

Аранжманот не вклучува:

-Виза за Јапонија (граѓаните на Република Северна Македонија, иматели на црвен биометриски пасош, не треба виза за престој до 30 дена во Јапонија)

- Можност за доплата за еднокреветна соба - на барање

- Индивидуални трошоци

- Факултативни излети и тури кои не се вклучени во маршрутата

- Храна која не е вклучена во маршрутата

-Дополнителна наплата за надминување на тежината на багажот (цената по кг зависи од авиокомпанијата со која летате - цена на барање)

-Меѓународно патничко осигурување и осигурување за откажување патување (се препорачува)

 

ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ И ТУРИ

Разглед на Токио 1 -40€

Добредојдовте во иднината! Ова е најдобриот начин да се опише чувството што го добивате кога првпат ќе го видите главниот град на Јапонија. Ќе одиме на факултативен разглед на градот со водич. Во текот на денот ја посетуваме областа Уено и уживаме во храмовите и фантастичните градини измешани со футуристичките згради и облакодери кои ги опкружуваат. После Уено, одење до станицата во Токио каде ќе направите одлични фотографии од овој совршен град и правиме кратка пауза за ручек. По краток одмор, патување до комплексот Империјална палата - кој е отворен за посета само еднаш годишно на 2 јануари, но ние уживаме во парковите и панорамата на оваа неверојатна зграда. Продолжуваме со метро до квартот Шинџуку и електричен град, се искачуваме на еден од облакодерите од кои има нереален поглед на деловната област Токио. По обиколката слободно време за прошетка и подобро запознавање на градот.

Екскурзијата вклучува: билети за метро и водич.

 

Разглед на Токио 2 - 40€

Возејќи се во метро, ​​воодушевени сме од организацијата и уредувањето на оваа земја. Наутро одиме на пазарот во областа Цукиџи и уживаме во вкусот на оригиналното јапонско суши и други специјалитети од свежа риба. По постојката, патот не води кон Гинза (најстариот и најпознатиот трговски кварт во Токио. Продолжуваме со брзо темпо и се упатуваме кон поморскиот град Токио (област Одаиба), кој претставува град во град. Мноштво деловни и станбени облакодери, трговски центри со неизбежно уживање на градската плажа ќе направат Овој ден ќе ни биде незаборавен.Продолжуваме кон областа Асакуса каде го посетуваме најпознатиот храм во Токио, Сенсуџи и ги разгледуваме стотиците тезги кои се испрекинати сите над овој кварт пробајте јапонски слатки и други специјалитети.Насекаде околу нас се фасцинантни облакодери кои не оставаат без здив.Враќање во сместување.

Екскурзијата вклучува: билети за метро, ​​билети за монорела и водич.

 

Фуџи - 100 евра

Фуџи е највисоката и најзначајната планина во Јапонија и дефинитивно нешто што не смеете да го пропуштите. Овој активен вулкан се наоѓа на само 100 километри од јапонската престолнина. На ведар ден, Фуџи може да се види од различни гледни точки во Токио. Секако, ќе и се приближиме колку што можеме, а сепак ќе можеме да уживаме во посетата. Висината на овој познат вулкан со речиси совршена конусна форма и годишното време ќе ги одредат начините на кои ќе можеме да уживаме во оваа планина. Претежно од крајот на април до почетокот на ноември доколку временските услови се поволни ќе се искачиме до петтата станица која се наоѓа на 2305м, што е за речиси 1500м пониско од самиот врв Фуџи. Од ова место можете да уживате во глетката, да пешачите по патеките од каде што започнуваат патеките за летното освојување на вулканската чашка, од која се гледа прекрасен поглед на Националниот парк Фуџи - Хаконе - Изу. Потоа се спуштаме со автобус до езерото Кавагучико, каде што ќе направиме кратка прошетка околу езерото за да ги посетиме местата од кои можете да уживате во глетката. По слободно време и пауза за ручек, тргнавме за Токио. Доколку временските услови не ни дозволат да се искачиме до петтата станица, денот ќе го поминеме на езерото Кавагучико, каде има неколку места од каде може да уживате во погледот на планината.

Екскурзијата вклучува: трансфер до/од автобуска станица во Токио, повратна автобуска карта, жичарница и водич.

 

Кјото и Осака - 360 евра

По пристигнувањето во Кјото во утринските часови, ќе го истражиме градот и ќе се запознаеме со карактеристиките на стариот главен град на Јапонија и центарот на јапонската култура. Ќе го посетиме Златниот павилјон (храмот Кинкаку-џи), еден од најубавите храмови во Јапонија, кој се издига над езерото во бајковит амбиент и блеска во својот раскош. Нашата следна станица е Арашијама, каде што ќе ја посетиме и прошетаме низ бамбус шумата и ќе направиме фантастични фотографии. По кратка пауза за уживање во природната бајка, следува посета на храмот Тенрју-џи со прекрасната градина и езерото. Се восхитуваме на културата на Јапонија и на вредните градинари. Збогатени со ново искуство, го продолжуваме нашето патување до центарот на Кјото, каде што ќе го посетиме Гион - најпознатиот округ Гејши. На секое ќоше има ексклузивни ресторани, чајџилници, традиционални дрвени куќички во кои гејша живее и денес. Недалеку од округот Гејша е познатото светилиште Јашака, основано пред повеќе од 14 века. Бели лампиони со јапонски знаци се начичкани насекаде околу храмот (тие светат ноќе - што и дава посебен шарм на необичната слика). По посетата на храмот Јашака, патување до пазарот Нишики, место каде што можеме да се почестиме со јапонски специјалитети. Ова е вистинското место за љубителите на гастрономијата (не се пропушта). Слободно време за индивидуални активности. Го напуштаме Кјото и се враќаме во хостелот доцна навечер. Ноќевање. Осака е економски центар на регионот Кансаи, втор по важност и трет по големина град во Јапонија. Пошироката област на градот го претставува најурбаниот и најпродуктивниот регион на Јапонија (веднаш по Токио), а според богатството го зазема седмото место во светот, веднаш до Лондон и Париз. Осака е дом на некои од најголемите јапонски компании, како што се Panasonic, Sharp и Sanyo, и е позната како родно место на Јакуза, јапонската мафија. Интересен е фактот дека во текот на денот бројот на луѓе во Осака се зголемува за 140%, што е најголема флуктуација на луѓе во Јапонија. Разглед на Осака. Прошетка низ центарот на градот и запознавање со знаменитостите на овој модерен град во придружба на водич: посета на замокот Осака од 16 век - кој е и симбол на градот со неговата 400-годишна историја. Замокот се наоѓа на прекрасен рид и е опкружен со црешови дрвја, кои особено во сезоната на Сакура, влијаат на пејзажот и ја прават околината многу привлечна за фотографите, туристите и младите заљубени парови. По посетата на замокот, ќе го посетиме квартот Умеда, најфреквентниот дел од градот, каде има трговски центри, ресторани, деловни згради и каде локалното население го поминува поголемиот дел од денот. Слободно време за индивидуални активности. Ви предлагаме да ги пробате локалните специјалитети - Такојаки и Окономијаки, кои се сметаат за најдобри, најквалитетни и највкусни автентични јадења на оваа кулинарска престолнина.

 

Екскурзијата вклучува: кружен автобуски билет, сите трансфери, 1 ноќевање во Осака, влезници на локациите според програмата, услуги на водич.

Нико - 80 евра

На територијата на денешен Нико, првиот храм бил основан пред 1.200 години, но тоа е и местото каде што една од најважните личности во јапонската историја, Шогун Токугава Љеасу, скромно посакал неговите наследници да му изградат мало светилиште и да прогласат тој е божество! Кој би можел да му каже не - апсолутно никој! На ова патување тргнуваме наутро, а по пристигнувањето во Нико се упатуваме кон планината каде што има светилишта и храмови. Основен дел од нашата посета на Нико е обиколка на храмот Тошогу и мавзолејот Токугава љеасу. Ова спектакуларно светилиште ќе биде во реконструкција, во различни фази ќе се обновуваат различни делови, но ќе можеме да видиме како големината и моќта на Токугава љасу се одразила во неговиот последен дом. Откако ќе го посетиме шинтоистичкото светилиште и ќе дознаеме повеќе за деталите на оваа стара јапонска религија, се упатуваме кон храмот Ryoan-ji - будистички храм кој датира од 8 век од нашата ера. Повеќето од она што го гледаме денес е понов. Потоа се упатуваме кон железничката станица за да го фатиме возот назад за Токио. Поради брзото темпо и немањето премногу време и простор за пауза за ручек, ве советуваме да се опремите со сендвичи.

Екскурзијата вклучува: повратен билет за воз, влезници и водич.

 

Камакура - 50 евра

Екскурзијата започнува наутро. Најпрво пристигнуваме на станицата во Токио, од каде што се качуваме во воз кој не носи директно до срцето на првата престолнина на шогунатите - Камакура. Иако денес нема да ги најдеме остатоците од тој период, ќе видиме и други значајни споменици на јапонската култура и ќе поминеме пријатно попладне во купување сувенири. По пристигнувањето во Камакура, се возиме со локален автобус до најважниот споменик на градот - Големиот Буда (Даубуцу). По посетата на остатоците од храмот и статуата, се движиме по црвената улица Комачи Дори, која е исполнета со локални ресторани, продавници за сувенири и продавници со разновидна стока која Јапонците едноставно ја обожаваат. Без да се задржуваме на оваа улица, се упатуваме кон познатото светилиште Цуругаока Хачимангу. Ова е најважното светилиште во градот, основано уште во 1063 година во зората на Шогунатот. Храмот е посветен на божеството Хачуман.

Екскурзијата вклучува: трансфери, влезна карта и водич.

 

Јокохама - 80 €

Јокохама е вториот по големина град во Јапонија со околу 3 милиони жители и главното меѓународно пристаниште. Ќе го посетиме шарениот кинески град, Минато Мираи 21 - крајбрежна, урбана област чие име се преведува како „пристаниште на иднината“, ќе ги посетиме пристаништето Осанбаши и паркот Јамашита. Ќе го видиме обележјето на Јокохама, највисоката зграда во Јокохама. Слободното време можеме да го искористиме во трговскиот центар Red Brick. Враќање во Токио.

Екскурзијата вклучува: повратен воз и водич.