Пребарување

Внесете клучни зборови:

ПРОМОТИВНИ ПОНУДИ

11МАРТ23,крстарење од Атина низ Европа, Азија и Африка од 1.035еур

11МАРТ23,крстарење од Атина
низ Европа, Азија и Африка од 1.035еур

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дата

Тип на понуда

Внатрешна кабина I Цена од лице 

Деца до 11г.

3то и 4то лице во кабина

11.03.2023

8 Дневен пакет I Крстарење со CELESTYAL Crystal

€ 1035

€ 835

€ 935

 

* Цените вклучуваат пристанишни такси

  Доплата за еднокреветна кабина -на барање

Поаѓање од Скопје на 10.03.2023 во 21.30 часот

ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА 40% АВАНСНА УПЛАТА, а доплата 2 недели пред поаѓање.

Оваа програма е со ограничени места.

 
Kачување на брод е дозволено од 13:00 часот. Откако ќе ги завршите формалностите за качување и ќе се сместите во кабините, можете да ручате на бродот и користите сите услуги.

Ден 1

Атина (Грција) - Поаѓање 17:00 часот

Вашата евокативна 7-ноќна авантура за откривање историски богатства на три континенти започнува во легендарниот град Атина. Енергичната и модерна метропола некогаш беше срцето на античка Грција што чукаше. Историски важните археолошки локалитети се стратешки позиционирани околу неговата најпозната знаменитост, Акропол. Искористете ја можноста да ја откриете неговата привлечност пред да ни се придружите на патувањето преку ноќ во Египет.

 

Ден 2

На море -

Еден ден на море ви дава можност да ја истражите низата погодности на бродот, целосно да ги искористите активностите на бродот и да се препуштите на извонредната кујна на нашиот готвач. Повратете се и уживајте во сонцето додека ве почестуваме со бесплатни пијалоци од барот. Алтернативно, зошто да не учествувате во ракотворби, часови по јазик, традиционално танцување, игри или вежбање. Има многу да се направи.


Ден 3

Порт Саид (Египет) - Пристигнување 06:30 часот Поаѓање 22:00 часот

На северниот крај на иконскиот Суецки Канал во Египет, градот Порт Саид буди возбудлив воздух на носталгија. Може да се пофали со подигната пешачка патека што се протега по живописниот брег, нудејќи прекрасен поглед на влезната точка на каналот. Околните згради и имоти од крајот на 19-тиот век покажуваат одреден шарм што магично ве превезува во минато време.

КЛАСИЧЕН КАИРО - Целодневна екскурзија (со ручек) во Египет - 12 часа 

Целодневната екскурзија е прекрасен вовед во богатствата на Египет. Овде ќе имате можност да ги истражите Големите пирамиди во Гиза и Сфингата, да го посетите плоштадот Тахрир и да ја откриете импресивната колекција изложена во Националниот археолошки музеј во Каиро.

За многумина, врв на класичната турнеја во Каиро е можноста одблиску да ги видат иконските пирамиди на Египет. Единствените преживеани градби од античкиот свет продолжуваат да ги воодушевуваат истражувачите од областа на инженерството и камено ѕидарството, како и од археологијата. Од висорамнината Гиза се упатуваме кон раздвижениот плоштад Тахрир во центарот на Каиро. Сцената што ја поттикна револуцијата во 1919 година е украсена со статуа на претходниот револуционер, Омар Макрам, кој го предводеше отпорот против Наполеон I.

ОТКРИЈТЕ ГО НАЈСТАРИОТ АРТЕФАКТ ВО СВЕТОТ

Артефактите во Националниот археолошки музеј во Каиро датираат од пред околу 5000 години или повеќе. Со преку 120.000 артефакти, овој музеј од светска класа е дом на некои од најважните археолошки наоди досега. Турнејата во Класик Каиро е одлична можност да се откријат некои од најпознатите иконски слики, вклучувајќи ја и цврстата златна маска за смрт на кралот Тут и Палетата Нармер, за која се тврди дека е „првиот историски документ во светот“. 

Ручек ќе се служи во хотелсо 5 ѕвезди, шведски стол – buffet lunch (вклучен во цената).

Ден 4

Ашдод (Израел) - Пристигнување 08:00 часот Поаѓање 22:00 часот /

Екскурзија - Ерусалим и Витлеем ( со доплата) 

или 

Екскурзија - Тел Авив Половина ден: До 4  -1/2 часа ( со доплата)

Впечатливото крајбрежје на Ашдод во Светата земја на Израел е сведок на еволуцијата на историјата уште од библискиот пророк Јона. Меѓу најпознатите места се планината на храмот, куполата на карпата, црквата на Светиот гроб и Ѕидот на плачот. Овде ќе имате можност да истражите два од најпознатите градови во светот, Витлеем и Ерусалим.

Ден 5

Лимасол (Кипар) - Пристигнување во 11:00 часот Поаѓање 18:00 часот

Раздвижениот Лимасол е културен центар и туристички центар на Кипар. Нејзините улици се наредени со шарени кафулиња, барови и ресторани. За да ги надополни модерните атракции, живиот град го има и историскиот споменик на замокот Лимасол и колекцијата на антички богатства што се изложени во Средновековниот музеј на Кипар. Откријте го археолошкиот локалитет Пафос на списокот на УНЕСКО и легендата за карпата на Афродита.

 

Ден 6

Родос (Грција) - Пристигнување во 12:00 часот Поаѓање 18:30 часот

Идиличниот грчки остров Родос е дом на една од најпознатите знаменитости на нацијата - Акропол во Линдос. Островот, исто така, има изобилство од прекрасни плажи, величествени средновековни урнатини за утврдување и волшебен Стар град за откривање. Истражете го лавиринтот од чудни улици со калдрма кои веднаш ве враќаат назад во времето во деновите на Византиската империја.

 

 

Ден 7

Кушадаси (Турција) -Пристигнување во 07:00 часот Поѓање 17:00

Историски значајниот турски град Кушадаси е облеан во славно сонце 300 дена во годината, затоа погрижете се да носите многу сончање и капа додека ги истражувате иконските урнатини а нашата бесплатна турнеја до антички Ефес. Пред да се вратите на бродот, слободно разгледајте ги тезгите за сувенири и ситници во Големата чаршија во близина на пристаништето. 

 

ТУРА СО ВОДИЧ ВО ЕФЕС

Полудневна екскурзија во Кушадаси:

Ова е прекрасно патување низ некои од најважните и формативни периоди на историјата и се надеваме дека ќе бидете воодушевени од приказните за Хелените, Римјаните, Османлиите и за христијанството во нашето фасцинантно истражување на Ефес. Овој прекрасен град, кој се наоѓа на ридовите надвор од Кушадаси и со поглед на Егејот е чудесно археолошко чудо на отворено, основано од Грците околу 2000 година п.н.е. Тој бил еден од најважните градови во регионот и бил посветен на божицата Артемида. Храмот изграден во нејзина чест бил едно од седумте чуда на античкиот свет. Имаше повеќе од 100 мермерни столбови, секој висок 56 стапки и му го донесе на градот името „Слуга на божицата“. На местото стои еден столб, пронајден за време на ископувањата во 1870-тите. Ќе можеме да ги видиме Агората, Одеон, Библиотеката на Целзус, чудесно поплочената главна улица Курети, бањите на Схоластика, Трајановата фонтана, храмот на Адријан и куќите на Коресус, каде што се наоѓаат богатите семејства од Антички Ефес живеел. Досега се откриени само 13 отсто од Ефес. Наодите од досегашните ископувања се чуваат во Археолошкиот музеј во Ефес во градот Селџук.  Имаме време за купување теписи, накит, кожа и други сувенири на крајот од нашата турнеја.

 

Ден 8

Атина (Грција) - Пристигнување 07:00 часот

Вашето епско патување завршува таму каде што започна се - во легендарниот град Атина. Нашето рано пристигнување ни дава многу време да ги истражиме познатите археолошки локалитети во градот и околу Акропол да ги откриеме најважните моменти и да научиме како Грција ја инспирираше западната демократија. 

 

 

Во аранжманот е вклучено:

 

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО :

- Патничко осигурување
- Факултативни екскурзии кои се организирани  или надградени на лице место
- Услуги во салон за убавина и спа центар
- Медицински услуги

- индивидуално користење на екскурзии ,кои бродот ги организира како факултативи со доплата
- влезници
- ДРУГИ НЕСПОМНАТИ УСЛУГИ

 

Бродот Celestyal Crystal припаѓа на кипарска бродска компанија со седиште во Лимасол и припаѓа на помалите бродови за крстарење кои крстарат по Медитеранот. Бродот е долг 162 метри и широк 26 метри, со максимална брзина од 17 јазли, со девет достапни палуби за максимум 1200 патници сместени во 520 кабини за кои се грижат 400 членови на екипажот. На овој помал брод може да се очекува поинтимна атмосфера со сите погодности што ги нудат многу поголемите бродови: барови, дискотека, театар, базен, џакузи, продавници...

 

НАПОМЕНА: ПАСОШОТ МОРА ДА БИДЕ БИОМЕТРИСКИ И ДА БИДЕ ВАЛИДЕН МИНИМУМ УШТЕ 6 МЕСЕЦИ ОД ДЕНОТ НА СЛЕГУВАЊЕ ОД БРОДОТ, ОДНОСНО ОД ЗАВРШУВАЊЕТО НА КРСТАРЕЊЕТО.

 

 

 

 

Celestyal-Crystal-small.jpg.webp

Cairo_Box01-02-Pyramids-of-Giza-2_771_42

 

Cairo_Box01-03-Great-Sphinx_771_420.jpg

 

Ashdod_Box05-03-Jerusalem-1_771_420.jpg

 

Cairo_Box03-02-Џамија-Мадреса-на-Султан

 

 

 

 

 

 

 

 

newwaysoftravel Превземи целосна понуда