Пребарување

Внесете клучни зборови:

Крстарења

2022 Седумдневно крстарење до грчките острови и Турција од Атина СПЕЦИЈАЛНА ЦЕНА ОД 699ЕУР ПО ЛИЦЕ до 21Мај2022

2022 Седумдневно крстарење до грчките острови и Турција од Атина
СПЕЦИЈАЛНА ЦЕНА ОД 699ЕУР ПО ЛИЦЕ до 21Мај2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Седумноќно крстарење по Егејот 2022 година
Со датум на пловење од мај до октомври, оваа седумдневна маршрута за крстарење со грчкиот остров вклучува пристаништа „надвор од вообичаената патека“ и подолги престои во Санторини и Миконос. Истражете ги магичните скриени скапоцени камења на Егејското Море на оваа неверојатна маршрута. Неделни поаѓања секоја сабота од април до октомври.
Неверојатна маршрута вклучувајќи ги главните моменти на грчките острови и помалку познатите острови со единствена убавина.
Со полни денови во Санторини и Миконос.
Ден 1
Качување! Атина (Пиреја), Грција
Добредојдовте на бродот!
По качувањето попладнево, на бродот, ви се достапни низа активности; Испијте си коктел покрај базенот, пробајте си ја среќата во казино, вежбајте во фитнес центарот или едноставно опуштете се и впијте го славното медитеранско сонце.
Ќе ве пијат и вечераат со низа примамлива интернационална и грчка кујна.

Ден 2
Солун
Рано наутро појадок ќе се служи на бродот додека бродот се укотвува на пристаништето во Солун. Вториот по големина грчки град е богат со култура и историја.
Ден 3
Кушадаси
Рано наутро ќе се служи појадок на бродот додека бродот се укотвува на пристаништето Кушадаси, портата кон величественото место на Ефес.
Вклучена (припејд) екскурзија денес! Доколку не сте го посетиле Кушадаси претходно, препорачливо е да учествувате во вклучената турнеја до Антички Ефес. По повеќе од еден и пол век ископување, обновените и реновирани градби на градот го направија Ефес најкомплетната класична метропола во Европа - и тоа е со 80% од градот што допрва треба да се откопа!
Исто така, имате можност сами да шетате низ ова колоритно пристаниште и да уживате во раздвижениот пазар.
Ден 4
Родос
Денес крстарењето продолжува кон Родос.
Имате вклучена (припејд) екскурзија до тврдината на Линдос; што е спектакуларно. Вреди да се учествува во екскурзијата, бидејќи Линдос е прекрасна локација со богата историја (и неверојатни погледи од врвот!).
По екскурзијата, кога ќе се вратите во главниот град на Родос, тоа е прекрасна прошетка низ средновековниот стар град на Родос. Атмосферскиот стар град е лавиринт од калдрмани улици што ќе ве поттикнат да се вратите во времето на Византиската империја и пошироко.
Ден 5
Крит (Хераклион) и Санторини попладне

Рано наутро ќе се служи појадок на бродот додека бродот се укотвува на пристаништето Хераклио (Крит). Главниот град на Крит е раздвижен град со вековна историја.
Во Ираклион имате можност да учествувате на прекрасна екскурзија до Кносос, историската атракција на Крит што мора да се посети, палатата Кносос, главниот град на Минојскиот Крит.
Алтернативно истражете го градот Ираклион и уживајте во кафе во едно од кафулињата на отворено, интересна е прошетка низ градот и главниот пазар; и секако Крит е познат по одличните опции за храна!

Попладне по ручекот, бродот пристигнува во Санторини. Восхитувајте се на волшебните погледи на овој прекрасен остров. Додека се приближувате до Санторини од водата, тешко е да не се воодушевите од проѕирните карпи што се вивнуваат над тиркизното море, од фактот дека пловите во огромен кратер на удавениот вулкан и дека пред вас лежи остров обликуван од древна ерупција катаклизмична што не може да се замисли.
Патниците кои ќе учествуваат во факултативната тура до Оја и Тира ќе се симнат најпрво преку тендерските чамци до пристаништето Атиниос каде што ќе чекаат моторни вагони. Сите други патници ќе се симнат преку нежни чамци до малото пристаниште на Санторини каде што ќе можете да доживеете фантастично патување до калдерата со жичара.
Рано навечер враќање на бродот преку жичарница и нежен брод.

Бродот ќе остане на островот до 02:00 часот по полноќ. од четврток!
Ден 7
Миконос (до раните утрински часови)
Миконос! Можност за истражување на овој неверојатен остров.
Во утринските часови, бродот ќе се закотви во Миконос; остров на кој му треба мал вовед! Точка за состаноци за летните одмори за џет сетери ширум светот, овој блескав, гламурозен остров има се што очекувате: фантастични плажи со кристално чиста вода, варосани куќи од коцки шеќер со сини дрвени ролетни, тесни улички за шетање и последно, но не и најмалку важно неверојатен ноќен живот!
Еден од најпознатите острови во Грција со прекрасно пристаниште (стар град). За страствените купувачи има продавници за сувенири расфрлани насекаде, а љубителите на модата ќе најдат врвни продавници специјално за мода и накит. Прошетајте по тесните улички на градот Миконос, улиците со камчиња со бели измиени куќи и откријте повеќе од тајните на островот! Зошто да не учествувате во екскурзијата со брод до соседниот остров Делос. Познат во антиката, покриен со огромен број антички знаменитости и градби. Митското родно место на близнаците Аполон и Артемида, прекрасниот Антички Делос беше светилиште кое стана света ризница и трговски центар. Ова место на светско наследство на УНЕСКО е едно од најважните археолошки локалитети во Грција.
Во вечерните часови пикареското пристаниште и областа на малата Венеција се одлични локации за уживање во локалната кујна или кафе во едно од многуте кафулиња.

Ден 7
Милош
Денес крстарењето ги посетува двата прекрасни острови, Милос и Миконос.
Милош, еден од помалку познатите острови на Егејското Море и една од најдобрите скриени тајни. Тој е еден од најважните моменти на крстарење, еден од најубавите острови и дефинитивно вреди да се истражи. Пејзажите на Милош и неверојатните карпести формации создаваат уникатна глетка и некои од најинтересните плажи ширум светот.
Уживајте во убав појадок и или земете ја факултативната екскурзија за да ве води низ сите интересни места - или осмелете се сами и истражете ги недопрените плажи.
Ден 8
Слегување. Атина (Пиреја), Грција
На бродот се служи ран појадок пред да се симнете од бродот за крстарење.
Карта за крстарење и информации.
Дневни пристаништа Пристигнување Заминување
Саб Атина (Пиреја) - 18:00 часот
Солун, Грција 10:00 19:00 часот
Пон Кушадаси, Турција 13:00 21:00 часот
Вто Родос, Грција 09:00 18:00 часот
Сре Крит (Хераклион), 07:00 12:00 часот
Сре Санторини *, Грција 16:30 часот
Чет Санторини *, Грција 02:00 часот
Чет Миконос *, Грција 08:00 часот
Пет Миконос *, Грција 02:00 часот
Пет Милош, Грција 09:00 19:00 часот
Саб Атина (Пиреја) 09:00 часот
Пловење секоја сабота од Пиреја [2022]

21, 28 мај од 991ЕУР по лице во кабина СПЕЦИЈАЛНА ЦЕНА 699ЕУР ДО 21 Мај 2022
04, 11, 18, 25 јуни од 1181ЕУР по лице во кабина СПЕЦИЈАЛНА ЦЕНА 799ЕУР до 21Мај 2022
02, 09, 16, 23, 30 јули од 1181ЕУР по лице во кабина СПЕЦИЈАЛНА ЦЕНА 799ЕУР до 21Мај 2022
06, 13, 20, 27 август од 1181ЕУР по лице во кабина
03, 10, 17, 24 септември од 1181ЕУР по лице во кабина
01, 08 октомври

КОВИД ПРОТОКОЛИ

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ

Пред да извршите резервација, Ве молиме да ги проверите посебните услови за патување на Вашата дестинација поради актуелната состојба со Ковид 19, во надлежната амбасада или на следните линкови: