Пребарување

Внесете клучни зборови:

Крстарења

4 ДЕНА - ПЕТ ГРЧКИ ОСТРОВИ И КУШАДАСИ

4 ДЕНА - ПЕТ ГРЧКИ ОСТРОВИ И КУШАДАСИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Омиленото четиридневно крстарење на илјадници Бугари на еден од најпопуларните бродови  Celestyal Olympia 3* повторно ќе ги воодушеви своите гости со својата пријатна атмосфера и интересни дестинации. Рутата започнува и завршува во Атина, а попатно ќе ги посетите островите Миконос, Патмос, Родос, Крит и Санторини, како и турското одморалиште Кушадаси, од каде ќе тргнете на бесплатна тура со водич на англиски јазик до античкиот град Ефес. Понудата вклучува неколку пијалоци на бродот, сите даноци и ваучер за попусти на екскурзии на брегот. Сосема вредна авантура!

 

 

 

 

 

 

 

ДЕН

ТОЧКА

ЗЕМЈА

ПРИСТИГНУВАЊЕ

ПОАЃАЊЕ

 

1

Атина (Лаурион)

Грција

-

13:00 часот

 

1

Миконос

Грција

18:00 часот

23:00 часот

 

2

Кушадаси (Ефес)

Турција

07:00 часот

13:00 часот

 

2

Патмос

Грција

16:30 часот

21:30 часот

 

3

Родос (Грција)

Грција

07:00 часот

18:00 часот

 

4

Крит (Хераклион)

Грција

07:00 часот

12:00 часот

 

4

Санторини

Грција

16:30 часот

21:30 часот

 

5

Атина (Лаурион)

Грција

06:00 часот

-

 

 

 

 

 

АТИНА (ЛАУРИОН)

Атина е главен град на Грција. За нас Бугарите, самиот град едвај предизвикува голем интерес, се разбира не зборувајќи за историските и археолошките знаменитости на градот, како што е Партенон на пример. Самата Атина е бучна, пренатрупана и за многу луѓе шетањето низ градот може да ги наруши нервите. Втор пристанишен центар по Атина, Лаврион добива сè поголема популарност не само како пристаниште за крстарење туку и како туристичка дестинација. Интересни места за посета се најголемиот антички амфитеатар во Грција и античкиот храм Посејдон.

 

МИКОНОС

Она што е Ибица за Шпанците, Миконос е за Грците - најбоемскиот остров во нивното туристичко портфолио. Меѓу азурните води на Егејското Море, Миконос секоја година ги привлекува најпознатите луѓе на планетата. Со текот на годините, дури и за ден-два, овде го посетија Клаудија Кардинале, Жан Пол Готје, Жаклин Кенеди-Оназис, Тед Тарнер и Џејн Фонда, модниот ас Валентино и неговата свита од приврзаници. Во последните години, покрај хотелите за туристи, никнаа и бројни приватни вили. Отворените простори на островот се залак за добростоечките Европејци кои сакаат да ги проследат своите боемски денови.

 

 

КУШАДАСИ (ЕФЕС)

Ефес е антички грчки град, чии урнатини моментално се наоѓаат на територијата на Турција, во близина на градот Селџук во провинцијата Измир. Тоа е меѓународна туристичка атракција и привлекува луѓе од целиот свет. Ефес е распространет на голема површина и е дом на најголемата колекција на римски урнатини источно од Медитеранот.Не пропуштајте да го видите храмот на Артемида - едно од седумте чуда на античкиот свет, Одеон - мал театар со покрив од 150 н.е., базиликата и гробот на Свети Јован (се верува дека го напишал своето евангелие во Ефес), библиотеката на Целзус - од 125 н.е., храмовите на Адријан (од II век) и императорот Дометиан, театарот, сместувал 44.000 луѓе и се сметал за најголемиот театар во антиката, фонтаната и гробот на Полио (архитект кој го изградил Аквадуктот Марнас), двете агори (места за состаноци) - една за решавање прашања,

 

ПАТМОС

Патмос е најмалиот од Додеканезите - група од дванаесет грчки острови, познати и како Јужни споради. Неговата површина е 28 km2. И неа, како и другите (Родос, Самос, Кос и др.), се карактеризира со медитеранска клима. Карактеристични средства за егзистенција на нејзините жители се туризмот и ловот на сунѓери, како и, во помала мера, земјоделството и риболовот. Нејзиниот главен град се нарекува и Патмос. Најважната работа во културната историја на островот е егзилот таму на Јован Богослов околу 95 година. Според традицијата, токму на Патмос тој создал два суштински дела од Новиот завет: едно од четирите канонски евангелија ( Евангелието според Јован) и Откровението. На островот има пештера каде, според традицијата, Јован ги напишал овие поглавја од Библијата. На највисоката точка на Патмос бил изграден древен манастир со богата библиотека, кој, според локалните монаси, во 17 век го посетиле и бугарските свештеници.

 

РОДОС (ГРЦИЈА)

Родос е најголемиот од Додеканезите и најисточниот од големите грчки острови во Егејското Море. Се наоѓа на приближно 18 километри западно од Турција, помеѓу копното на Грција и островот Кипар. Нејзиното население е околу 110.000 луѓе, од кои 55.000 ÷ 60.000 живеат постојано во градот Родос, главниот трговски и јавен центар на островот. Градот Родос е центар на додеканскиот номе, кој, покрај островот Родос, ги вклучува и соседните острови Сими, Тилос, Халки и Кастелоризо (Мегисти). Историски гледано, островот е познат по Колосот од Родос, едно од седумте светски чуда. Средновековниот град е вклучен во списокот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО. Островот Родос има форма на врв на стрела, долг е 79,7 km и широк 38 km, со вкупна површина од приближно 1398 km². Вкупната должина на крајбрежјето е околу 220 км. Градот Родос се наоѓа на најсеверниот врв на островот, составен од антички дел и модерно трговско пристаниште. Главниот аеродром на Дијагорас се наоѓа на 14 километри југозападно од градот Парадизи. Патната мрежа на островот е многу зраци од главниот град во правец на источниот и западниот брег. Некои од најважните споменици на островот Родос се Акропол Линдос, Акропол на Родос Таун, античките градови Иалисос, Камирос, Археолошки музеј, Палатата на гувернерот, средновековниот град Родос, поштата на Родос. Градот и азилот Света Катерина. Вреди да се видат и венецијанските замоци кај Монолитос и кај Критинија.

 

 

КРИТ (ХЕРАКЛИОН)

Ираклион е главниот град на островот Крит, кој, за разлика од повеќето големи грчки градови, датира не од антиката, туку од 9 век, а бил основан не од Грци, туку од Сарацени, кои емирот од Кордоба ги протерал од Андалузија. Градот бил управуван од Византијци, Арапи, Венецијанци, Турци, Египќани, Грци, а оваа мешавина на културни влијанија создала единствена културна атмосфера - има места што потсетуваат на Италија, други на Мала Азија, други Грци. Една од најголемите атракции на Ираклион е Археолошкиот музеј. Нејзините 20 сали ја прикажуваат најголемата колекција на минојска уметност во светот, надополнета со ремек-дела од дорски, класичен и грчко-римски период. Овде може да се види познатиот диск од Фаистос, чии ликови наликуваат на писмо кое сè уште не е дешифрирано. Не инфериорен во однос на него по слава е фигурата на божицата со змиите, ритонот во облик на глава на бик, фреските донесени овде од палатата во Кносос итн. Околу 6 км. од градот е најголемата знаменитост на островот Крит - палатата Кносос, поврзана со легендите за Дедал и Икар и лавиринтот на Минотаурот.

 

 

САНТОРИНИ

Санторини е еден од најпознатите грчки острови. Тој е дел од Кикладите - можеби најпосетуваната островска група во Грција. Санторини се наоѓа помеѓу островите Иос и Анафи и е познат по својата прекрасна архитектура, неверојатните погледи на калдерата, шарените плажи и прекрасните зајдисонца. Островот е вулкански, а сегашната форма ја добива по силната вулканска ерупција околу 17 век п.н.е. На еден од островите во групата Санторини - Неа Камени, можете да го видите кратерот како и да се капете во топлите извори. Додека сте во Санторини, не пропуштајте да ги истражите Оја, Тира (Фира), Фиростефани и Имеровигли, пешачете по патеката, гледајте го зајдисонцето. Одете на една од познатите плажи - Червенија, опкружена со живописни, стрмни карпи или црните плажи на Периса и Периволос. Ако сакате да јадете свежа риба и морски плодови - слезете до пристаништето Оја - Амуди.

 

 

 

АТИНА (ЛАУРИОН)

Атина е главен град на Грција. За нас Бугарите, самиот град едвај предизвикува голем интерес, се разбира не зборувајќи за историските и археолошките знаменитости на градот, како што е Партенон на пример.Самата Атина е бучна, пренатрупана и за многу луѓе шетањето низ градот може да ги наруши нервите. Втор пристанишен центар по Атина, Лаврион добива сè поголема популарност не само како пристаниште за крстарење туку и како туристичка дестинација. Интересни места за посета се најголемиот антички амфитеатар во Грција и античкиот храм Посејдон.