Пребарување

Внесете клучни зборови:

ПРОМОТИВНИ ПОНУДИ

7 дена Идиличните грчки острови од Солун

7 дена Идиличните грчки острови од Солун

 

 

 

 

 

 

Ова седумдневно крстарење со Celestyal Itinerary нуди една од најатрактивните и најубавите тури на грчките острови. Ќе имате можност да се нурнете во убавината на островите Санторини, Крит, Милос и Миконос.  Понудата вклучува  неколку пијалоци  на бродот, трансфер од пристаништето Миконос до центарот на градот, сите даноци на бродот и ваучер од 75 евра за  екскурзии на брегот  на англиски јазик.

Брод:Celestyal Crystal
Поаѓање: Нед, 16 април 23, 19:00 часот
Пристаниште од: Солунско пристаниште

Часови за пријавување: 13:00-17:00 часот

Маршрута на патувањето
Идилично Егејско Море, крстарење 7 ноќи | На бродот: Celestyal Crystal | 7 ноќи | 16 април 2023 година | Солунско пристаниште, Грција - Солунско пристаниште, Грција

1

Sun, 16 Apr 2023 Thessaloniki Port, Greece DEPARTURE 19:00 19:00  

2

Mon, 17 Apr 2023 Kusadasi, Turkey ARRIVAL 13:00   13:00

2

Mon, 17 Apr 2023 Kusadasi, Turkey DEPARTURE 19:00 19:00  

3

Tue, 18 Apr 2023 Heraklion, Greece ARRIVAL 08:00   08:00

3

Tue, 18 Apr 2023 Heraklion, Greece DEPARTURE 19:00 19:00  

4

Wed, 19 Apr 2023 Santorini, Greece ARRIVAL 07:00   07:00

5

Thu, 20 Apr 2023 Santorini, Greece DEPARTURE 00:30 00:30  

5

Thu, 20 Apr 2023 Mykonos, Greece ARRIVAL 08:00   08:00

6

Fri, 21 Apr 2023 Mykonos, Greece DEPARTURE 02:00 02:00  

6

Fri, 21 Apr 2023 Milos, Greece ARRIVAL 09:00   09:00

6

Fri, 21 Apr 2023 Milos, Greece DEPARTURE 19:00 19:00  

7

Sat, 22 Apr 2023 Piraeus, Greece ARRIVAL 07:00   07:00

7

Sat, 22 Apr 2023 Piraeus, Greece DEPARTURE 17:00 17:00  

8

Sun, 23 Apr 2023 Thessaloniki Port, Greece Disembarkation 10:00    

 

 

Thessaloniki

Има татковина за секого, додека постои Солун“, напиша Никифорос Чумнос, византиски достоинственик и научник од 14 век. И тој беше во право: Солун е прекрасен и космополитски приморски град и најголем во Грција по Атина. Оваа историска престолнина на регионот Македонија била основана во 315 п.н.е од македонскиот крал Касандар и именувана по неговата сопруга која била полусестра на Александар Македонски. Ова е градот кој во деновите на Филип II Македонски ќе го украде громот на Атина. Релативно е рамно, но има само планини на историјата: римски и византиски урнатини, ранохристијанско наследство (апостол Павле ја донесе првата порака за христијанството овде во 50 п.н.е.), Понтски Грци и Ерменци, остатоци од венецијанското и отоманското владеење и можеби најтрогателно. , извонредна еврејска историја исто така. Вековното мешање на културата, исто така, го направи Солун кулинарска нирвана, со речиси премногу одлични ресторани и мали ресторани за броење.

Kusadasi

Во големиот атлас на медитеранската антика, малку градови блескаа толку светло како Ефес, дел од провинцијата Измир и најкултуролошки најзначајниот и најдобро зачуваниот антички град во Турција. А Кушадаси, кој доминира во истоимениот залив долж овој дел на брегот на Егејското Море, е една од најживописните и најпопуларните дестинации во модерна Турција. Тоа е важно пристаниште со векови, домаќин на различни цивилизации и некое време некои од најозлогласените пирати од Медитеранот. Каравансарајот Окуз Мехмет Паша бил изграден во 1618 година, потврдувајќи ја улогата на Кушадаси како истакнат отомански трговски центар. Врвливите плажи покрај пенливата сина вода, живите барови и раздвижениот Гранд чаршија придонесуваат за возбудливи времиња во овој бурен турски град, но пред сè, тој е главната точка за влез во прекрасните урнатини на Ефес. Јужно од Кушадаси, урнатините на античкиот грчки град Милет се наоѓаат во близина на устието на легендарната река Меандер.

Heraklion

Поголемите градови на Крит, кои се главен град, Ираклион, Ретимно и Ханија, се сите на северниот брег. Ираклион, сместен долж средината на северниот брег на островот, го зема своето име од Херакле - попознат како Херкулес. Ираклион бил пристаништето на минојскиот палата град Кносос, местото на Кастро (замок) и Мегало Кастро (Големиот замок) во византиско време, арапската тврдина позната како Чандакас, процутот Кандиа под Република Венеција. Венецијанците изградија бедеми кои сè уште го опкружуваат центарот на градот и тврдината Рока ал Маре, сега наречена Кулес, на внатрешното пристаниште на Ираклион. Наспроти пристаништето, сè уште можете да видите низа моќни камени сводови, кои биле венецијанските бродоградилишта. Р. , и навистина на целиот Крит, е Археолошкиот музеј Ираклион. Тој е дом на најголемата колекција на артефакти од минојската цивилизација, најраната во Европа. Ќе бидете изненадени од она што островјаните го создале овде од околу 2700 година п.н.е. до околу 1450 година п.н.е. Украсен минојски накит, вклучувајќи го златниот привезок од пчели, дискот Фаистос и извонредната фигура на биковиот скокач - кој предмет најмногу ќе ја разбранува вашата имагинација? Урнатините на минојската палата во Кносос се наоѓаат веднаш надвор од центарот на градот на колосално место од бронзеното време кое опфаќа стотици меѓусебно поврзани ѕидови и простории, вклучувајќи го и она што прославениот археолог Сер Артур Еванс го идентификуваше како мегарон или соба на тронот. Со малку имагинација, можете да го замислите легендарниот крал Минос како држи двор над лавиринтот во кој бил сместен неговиот син, митскиот получовек, полубик познат како Минотаур, овде. Украсени тегли за складирање питои и разнобојни фрески изобилуваат и на локалитетот, додека многу од оригиналните фрески како што е онаа на „Принцот на лилјаните“ и познатиот скокач од бикови сега се сместени во Археолошкиот музеј Хераклион. Друг дворец, отворен минојски археолошки локалитет е во Фаистос, јужно од Ираклион.

Santorini

Малку острови имаат моќ да пленат како Санторини. Прекрасен и космополитски, познат е по класичниот изглед на грчкиот остров со бело обоени куќи групирани по тесни кривулести ленти, сместени на црвеникаво-црни вулкански карпи кои се спуштаат повеќе од илјада метри до широката калдера. Лесно е да се види како овој остров, бисерот на кикладскиот архипелаг, може да тврди дека е извор на легендата за Атлантида. Санторини, или „Тера“ на грчки, најмногу се слави по драматичните погледи на неговата вулканска калдера, формирана за време на голема ерупција околу 1646 година п.н.е. Таа ерупција го потресе островот - правејќи го неговиот центар всушност да се сруши - но исто така создаде некои од најспектакуларните пејзажи во светот.

Mykonos

Не постои грчки остров посиноним за безгрижно време, сјај и гламур од Миконос. На само 85 квадратни километри, Миконос е мал остров, но тој е оној кој позитивно крцка од возбуда, особено во долгото грчко лето. Миконос има многу карпест терен и неговата ветровита (мелтемија) понекогаш може да ве изненади, но исто така ќе најдете некои од најневеројатните плажи наоколу и космополитски атмосфера што едноставно нема да ја најдете никаде на друго место. Главниот град, Чора, е познат по своите кривулести патеки обложени со блескави бели кубиформни куќи со обоени сини врати и софистицирани продавници и ресторани, но надвор од градот, Миконос задржува освежувачка буколична атмосфера. Всушност, Никос Казанцакис, автор на Зорба Гркот, еднаш напиша дека „Миконос е прекрасен... воздухот, земјата, сувата планина, едноставните луѓе, нивниот дијалект, смокви, грозје, мајчина душица, нане...“ Можеби ќе го додаде лудилото - на добар начин - затоа што од 1960-тите па наваму Миконос беше магнет за боеми, познати личности и веселби од сите шари. Хедонистичко игралиште со диџеи покрај плажа и летни забави — официјална брошура од пред 20 години вели дека островот покажува „целосен недостаток на воздржаност и клима навистина разделена од сè што наликува на секојдневна рутина“. Само знајте дека всушност не мора да се забавувате од самрак до зори за да го доживеете најдоброто од Миконос (иако тоа е секако опција!) - сè што треба да направите е малку да се предадете на миконското сонце, да уживате во ветриштата и да бидете мило ми е што можете да доживеете парче од ова многу посебно и митско место.

Milos

The horseshoe-shaped Greek island of Milos, which is the southernmost island of the western Cyclades, is a real unsung pearl of the Aegean. Volcanic by origin, the island has a stunning array of landscapes and beaches with backdrops of multicolored cliffs and water that dazzles with crystalline greens and blues. Its captivating geological formations are the result of undersea eruptions that started perhaps up to three million years ago, which piled up layers of lava that reacted to the island’s geothermal waters and created a kaleidoscope of rock formations and sea stacks like the rock of Arkouda that jut up spectacularly from the sea floor in many places along the island’s 126 kilometers of coastline. Look carefully and you can sometimes even see steam rising from fumaroles on both land and sea, and there are abundant mineral springs on the island too. Milos does not have a caldera like nearby Santorini, but it is full of marvels forged by nature, making it a sensory feast unlike any other.

Piraeus Port City

Пиреја се наоѓа во атинската ривиера, 8 километри југозападно од центарот на градот на Атина, долж источниот брег на Саронскиот Залив

Цена од:
1.198 евра за двајца во внатрешна кабина.

Што е вклучено:
* Пристанишни такси, такси и пристанишни давачки
* Јадење, забава и дневни активности
* Бакшиш
* одредени пијалоци вклучени со оброците
* 75 € / 80 $ / £ 65 / AU $ 110 попуст за екскурзија на брегот.

 

Достапни пакети:

Идилично Егејско Море, крстарење 7 ноќи

Поаѓање: Солунско пристаниште не, 23 април 2023 година, 19:00 часот
Пристигнување: Солунско пристаниште Сонце, 30 април 2023 година, 10:00 часот
Брод:Celestyal Crystal
2 Патника од 1.198 евра за двајца во внатрешна кабина.

Поаѓање: Солунско пристаниште, 30 април 2023 година, 19:00 часот
Пристигнување: Солунско пристаниште, 07 мај 2023 година, 10:00 часот
Брод:Celestyal Crystal
2 Патника од 1.578 евра за двајца во внатрешна кабина.

 

Датуми на поаѓање: