Пребарување

Внесете клучни зборови:

Индивидуални патувања

островот МАУРИЦИУС

островот МАУРИЦИУС

Маурициус е островска држава во југозападниот Индиски океан која се наоѓа на 900 км од Мадагаскар.

Климата на островот е тропска, зимите се топли и суви, а летата се влажни и жешки. Просечната дневна температура на Маурициус во периодот од февруари до април изнесува 25 степени, а температура на вода 24 степени.

Неверојатен спој на романтично минато и возбудлива сегашност, надополнето со бескрајните песочни плажи, мирни тиркизно - сини води и пријатна клима, тоа го прави Маурициус совршено место за Вашиот одмор. Овие карактеристики во комбинација со традиционалната гостопримливост на неговите жители се причината овој остров да биде една од најбараните туристички дестинации во светот.

 • ДЕСТИНАЦИИ ВО ПРОГРАМАТА
 • Африка - островот Маурициус - Порт Луис
 • Датуми и цени:
 • од 01.03.2022 до 10.03.2022 година по лице во двокреветна соба со цени од 1998,00 €
 • од 01.04.2022 до 10.04.2022 по лице во двокреветна соба со цени од 1998,00 €
ОСТРОВ МАУРИТИУС -  ЌОШЕ НА РАЈОТ
 

1 март 2022 година - 10 март 2022 година 

01.04.2022 - 10.04.2022

10 дена / 7 ноќи
 

1 ден: СОФИЈА - ИСТАНБУЛ

Состанок на аеродромот во Софија во 19:25 часот за летот Софија-Истанбул со АК Туркиш Ерлајнс во 21:25 часот. Слетување во Истанбул во 22:55 часот. Краток престој на аеродром, потоа лет Истанбул-Маурициус во 01:50 часот.

 

2. ден: ИСТАНБУЛ - МАУРИТИУС

Пристигнување на островот Маурициус во 12:45 часот. Повелете и трансфер од аеродром до хотел по ваш избор. Сместување во хотел на соодветна угостителска база. Ноќевање.
 

Ден 3: Островот МАУРИЦИУС

Појадок. Слободно време за целосен одмор или дополнителни екскурзии на барање.

Ви нудиме да изберете неочекуван состанок со делфини - полудневна турнеја доплата )

Уживајте во неверојатна средба со делфините. Ќе патувате со глисер и ќе го посетите островот Бенитиер, каде ќе имате вкусен ручек.

Уникатниот дел од искуството е пливање со делфини во нивната природна средина!

Цена по лице: 140 евра (за минимум 4 лица)  

 

Ден 4: Островот МАУРИТИУС

Појадок. Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии на барање.

Полудневна обиколка на главниот град Порт Луис доплата )

Разглед на главниот град на островот Маурициус - прекрасниот Порт Луис, ќе ве однесе низ страниците на колоритната историја и културната разновидност на островот.

Верската разновидност е дел од културната традиција на островот. Храмовите се отворени за секој љубопитен турист - муслимански џамии, кинески пагоди, хинду храмови и христијански цркви.

Порт Луис е најголемиот град во Маурициус, како и економски и административен центар на островот. Веднаш до главниот плоштад можете да шетате по најимпресивниот булевар - Place d'Armes, опкружен од двете страни со кралски палми. Можете да уживате во прекрасни француски колонијални згради, особено во владината зграда и општинскиот театар. Ќе имате слободно време да го посетите шеталиштето како и трговскиот комплекс Le Caudan Waterfront. Живото шеталиште нуди многу можности - за пазари, места за забава, ресторани со поглед на пристаништето Порт Луис. Брегот на Порт Луис е центар на културниот живот во Маурициус.

Цена по лице:   100 евра (за минимум 4 лица)

 

Ден 5: Островот МАУРИТИУС

Појадок. Слободно време за релаксација или дополнителни екскурзии на барање.

Целодневна тура со катамаран доплата )

По појадокот заминуваме на ден исполнет со сонце, пијалоци, вкусна храна, многу забава и релаксација на крстарење со катамаран!

За ваша погодност, нудиме голем избор на крстарења до повеќе дестинации, со неколку различни појдовни точки. На север, изборот е помеѓу островот Габриел и Рамниот остров. Можете исто така да видите делфини за време на едно од нашите крстарења на западниот брег. Друга опција е да изберете крстарење по источниот брег со посета на познатиот остров Ileaux Cerfs.

За време на крстарењата ќе имате слободно време за паузи за нуркање, сончање и пливање.На катамаранот ќе можете да уживате во вкусен ручек на BBQ со свежа риба, пилешко и избор на салати и леб со лук.

Цена по лице: 145 евра (за минимум 4 лица)

* цената може да биде различна во зависност од турата што ќе ја изберете и хотелот во кој се наоѓате на островот.

  

Ден 6: Островот МАУРИЦИС

Појадок. Слободен ден за релаксација и одмор во хотелот.

Ноќевање.

 

Ден 7: Островот МАУРИТИУС

Појадок. Слободно време за целосен одмор или дополнителни екскурзии на барање.

Седумте каскади / водопади Тамаринд доплата )

Имате можност да одите длабоко во локалните шуми на јужен Маурициус - LesSeptCascades. Во буквален превод, името значи „седум водопади“, место кое локалното население го претпочита за туризам во бујно зеленило.

Патувањето открива некои од најпредизвикувачките места, а на крајот од вашата прошетка ќе стигнете до изворите за разладување и водопадите. Ќе имате можност да уживате во панорамски поглед кој го одзема здивот. Ќе пешачите по мала патека, од каде за првпат ќе ви се отворат седумте водопади, а потоа ќе застанете на уште неколку места, каде ќе имате можност да ги видите водопадите од различни земји.

Цена по лице: 140 евра (за минимум 4 лица)

 

Ден 8: Островот МАУРИЦИС

Појадок. Слободно време за релаксација во хотелот. Покрај прекрасните плажи, белиот песок и топлите води кои милуваат, островот Маурициус нуди многу можности за дополнителни активности како нуркање, сурфање, китинг. Пробајте го сами!

 

Ден 9: ОСТРОВ МАУРИТИУС - ИСТАНБУЛ

Појадок. Напуштање на собите во 12 часот.  

Слободно време до доцна трансфер до аеродром за летот за Истанбул во 20:05 часот.

 

Ден 10: ИСТАНБУЛ - СОФИЈА

Слетување на аеродромот во Истанбул во 04:55 часот. Краток престој и лет за Софија во 07:40 часот. Пристигнување на аеродромот во Софија во 08:50 часот.

MARITIM CRYSTAL BEACH 4 * / ALL INCLUSIVE / Superior room

Adult in a double room

Single room

Third adult

Child 2-1 .99y. with 2 adults

1998 euros / 3908 levs

2400 euros / 4694 levs

1740 euros / 3403 levs

1380 euros / 2699 leva

  

SOFITEL MAURITIUS L'IMPRERIAL RESORT & SPA 5 * / HB / Superior room

Adult in a double room

Single room

Child -11.99 years. with 2 adults

2145 euros / 4195 levs

2600 euros / 5085 levs

1625 euros / 3178 levs

 

 SO SOFITEL MAURITIUS 5 * / HB / SO Suite

Adult in a double room

Single room

Child 0-6.99 years. with 2 adults

2200 euros / 4303 levs

2810 euros / 5496 levs

1691 euros / 3307 levs

SO SOFITEL MAURITIUS 5 * / ALL INCLUSIVE / SO Suite

Adult in a double room

Single room

Child 0-6.99 years. with 2 adults

2494 euros / 4878 levs

3020 euros / 5907 levs

1691 euros / 3307 levs

  

Seasence Boutique 5 * / All inclusive / Double Charm room

Adult in a double room

Single room

2166 euros / 4236 levs

1640 euros / 3208 levs

 

MARITIM RESORT & SPA 5 * / ALL INCLUSIVE / Deluxe room

Adult in a double room

Single room

Third adult

Child 2-11.99 with 2 adults

Child 12-17,99 years old with 2 adults

2340 euros / 4577 levs

2710 euros / 5300 levs

2250 euros / 4401 levs

1880 euros / 3677 levs

2014 EUR / 3939 BGN

 

INTERCONTINENTAL MAURITIUS RESORT BALACLAVA FORT 5 * / ALL INCLUSIVE / Deluxe ocean facing room

Adult in a double room

Single room

Child 2-1 , 99 years with 2 adults

2284 euros / 4467 levs

2950 euros / 5770 levs

1411 euros / 2760 levs

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО

 • Авионски билет за летот Софија-Истанбул - Маурициус - Истанбул - Софија со вклучени аеродромски такси со АК Туркиш Ерлајнс со багаж до 40 кг по лице;
 • 7 ноќевања на соодветната база во избраниот хотел
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром и пакет за добредојде, вклучувајќи:
 • Личен пречек на аеродромот во Маурициус од нашата партнерска компанија со венец од цвеќиња и минерална вода;
 • Аеродромска помош;
 • Пакет, вклучувајќи карта на островот Маурициус, информации за екскурзии;
 • Придружба до хотелот од претставник на партнерската компанија;
 • Информативен состанок во избраниот хотел;
 • Лично планирање на екскурзии;
 • 24 часовна помош за време на престојот;
 • Медицинско осигурување со покриеност на КОВИД од 10.000 евра по лице;

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО

 • Тест за враќање или враќање на PCR, доколку е потребно;
 • Дополнителни екскурзии на лице место - изборот на екскурзии на лице место е многу голем, само некои од екскурзии на лице место од информативен карактер се понудени на вашето внимание;
 • Лични трошоци;
 • Осигурување за откажување на патување.
Услови за резервација:
 • Цената важи за група од најмалку 10 туристи.
 • Рок за известување за минималниот број на учесници за патувањето: 30 дена пред поаѓање. 
 • Потребни документи за регистрација - копија или податоци од меѓународен пасош / со важност најмалку 6 месеци од денот на поаѓање /, потпишан договор за организирано патување.
 • Услови на плаќање:
 • Депозит од 1000 лева по лице при регистрација.
 • Доплата до 30 дена пред поаѓање.
 • Плаќањето се врши во готово или со банкарски трансфер.
 • Туроператорот го задржува правото да го промени редоследот на спроведување на програмските активности доколку е потребно.

 

Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на туристичкиот пакет, откако ќе ги платат следните суми за откажување, во случај на откажување на патувањето, компанијата го враќа уплатениот износ со следните одбитоци:

 • до 60 дена пред датумот на патување: без казна.
 • од 59 дена до 30 дена до датумот на патување: казна за депозит.
 • за помалку од 30 дена од датумот на патување: 100% од целиот договор.
 • Промена на името до 10 дена пред патување: без казна.

 

Откажувања без казна и рефундирање:

 • Во случај на откажување на патувањето од страна на одржувањето, сумата се враќа во рок од 7 дена од денот на откажувањето;
 • Во случај на неможност за патување поради забрана или ограничување поради епидемиолошка ситуација поврзана со СОВИД 19, платената сума ќе биде целосно вратена во рок од 14 дена од датумот на поаѓање.

 

Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине патувањето за време на неговото времетраење, сите дополнителни трошоци, вклучувајќи го и превозот, се на негов трошок.

КОРИСНИКОТ има право навреме да го пренесе на трето лице според спецификите на дестинацијата издавајќи авионски билети на меѓународни летови и најдоцна еден месец пред патувањето.можното повторно издавање билети.

Информации за здравствените барања: нема ЗАДОЛЖИТЕЛНИ медицински и санитарни барања кога патувате во Маурициус.

Општи услови за осигурување за откажување патување, вклучително откажување на патување поради COVID-19:

 • Доколку осигуреното лице се разболи од КОВИД-19 или е ставено во карантин поради сомневање за болест и затоа мора да го откаже планираното патување, осигурувањето го покрива надоместокот на трошоците за откажување на патувањето.
 • Болеста на брачниот другар или близок роднина кој не патува исто така се смета за причина за откажување на патувањето, под услов лицето да има животно загрозувачка состојба поради СОВИД-19 и да има потреба од интензивна нега во болница.

 

 Други причини за откажување на патувањето покриено со осигурување:

 • Тие вклучуваат медицински и немедицински причини, технолошки вишок и друго. докажливи причини опишани во Општите услови за осигурување.

 

Важно појаснување:

 • Издадени предупредувања за патување, страв од патување или грубо невнимание остануваат исклучени настани.
 • Пандемиите и епидемиите продолжуваат да постојат како исклучок од Општите услови. На пример, ако патувањето е откажано од тур-операторот поради COVID-19, овој настан го исклучува ризикот од осигурување.

 

Настаните исклучени од делокругот на осигурување се:

 • Патување во земји/региони за кои властите издале официјални предупредувања за патување (одделение 5 или 6),
 • Страв од патување,
 • Одбивање или непочитување на правилата и прописите во соодветната дестинација
 • Голема небрежност и намерна инфекција со СОВИД-19.

Вид на транспорт што се користи: Авион, Автобус

Пред поаѓање, тур-операторот ќе ги информира туристите за можните барања, процедури и препораки во врска со влезот и престојот во Маурициус.

Внимание! Со оглед на динамичната ситуација во однос на медицинските барања за патување, ве молиме информирајте ги нашите канцеларии пред вашето патување.

Патување за лица со намалена подвижност: Патувањето генерално НЕ е погодно за лица со намалена подвижност.
 • Најдобро време за посета на островот Маурициус е меѓу ноември и мај.
 • Валута : локална валута е рупија. 1 евро = 40,15 рупии; 1 американски долар = 35,88 рупии. Можете да разменувате во хотели, банки и менувачници. Банкоматите се широко распространети.
 • Кредитни картички - речиси секаде е можно да се плати со меѓународни дебитни и кредитни картички Visa или MasterCard.
 • Движење наоколу - можете да изнајмите автомобил или да користите такси. Во одморалиштето е широко распространето возење велосипед или мопед. Таксистите работат со при-пејд тарифи по километар, кои се гледаат залепени на вратите на возачите. Советите не се задолжителни, но се препорачуваат.
 • Електрична енергија - напонот е 230V. Можете да користите европски совети за контакт.
 • Совети - обично изнесуваат околу 10% од сметката во ресторанот.
 

Што би можеле да посетите во секој дел од островот за време на вашиот одмор?

Северниот дел на островот

 • Гранд Беј - рај за шопинг и забава, место каде што локалните жители одат кога сакаат ноќна забава надвор (ресторани, барови и дискотеки). Неодамна реновираната плажа La Cuvette исто така вреди да се посети.
 • Pereybere - една од популарните јавни плажи, позната по своите продавници, ресторани и пабови.
 • Урнатините на Балаклава - На метри од Заливот на желките, така наречен од морнарите во XVII век, поради многуте желки во областа, се наоѓаат урнатините на старата интересна тврдина Балаклава.
 • Триолет Шивала - најдолгата населба на островот, градот Триолет нуди можност да се посети најголемиот хинду храм, Махесварнат, изграден во 1819 година во чест на боговите Шива, Кришна, Вишну, Муруган, Брахма и Ганеша.
 • Овоштарници Labourdonnais - Откријте широк спектар на тропски овошни дрвја, шарени и миризливи егзотични цвеќиња.

 

Источниот дел на островот

 • Flacq пазар - Flacq е една од најважните населби во Маурициус. Ова место за средба на жителите на Истокот е гордо на најголемиот отворен пазар во земјата. Екстремно колоритен пазар кој секоја година привлекува голем број туристи.
 • Воден парк Leisure Village - уживајте во незаборавни моменти во воден парк - вашата релаксација и задоволство се загарантирани.

 

Југоисточниот дел на островот

 • Холандски урнатини - Во Vieux Grand Port, можете да ги видите остатоците од првите холандски утврдувања. Ископувањата се во тек и истражувачите ќе се обидат да откријат важен дел од историјата на островот Маурициус.
 • Махебург - ова е едно од главните рибарски села на островот. Кулите Мартело се една од интересните глетки овде. Изградени во 1804 година на прекрасниот залив Гранд Порт, кулите ја симболизираат сцената на ривалство меѓу старите колонијални сили и генијалноста на човештвото. Тие се пресвртница во историјата на островот, симболизирајќи го крајот на ропството и почетокот на индиската имиграција.
 • Souillac - мало приморско одморалиште на карпестиот брег на регионот Савана. Популарно место е најјужната точка на селото, веднаш на врвот на карпа: ГрисГрис, од каде што има неверојатен панорамски поглед.

 

Во внатрешноста на островот

 • Ganga Talao - Grand Bassin - Beyond LaMarie и Mare-AUX-Vacoas е едно од двете природни езера на островот Маурициус. Почива во кратерот на изгаснат вулкан. Ганга Талао е важно место за обожавање и многу локални жители одат на прошетка таму за време на фестивалот Маха Шиваратри.
 • Клисури на BlackRiver - овој национален парк од 6574 хектари е основан во 1994 година за да ги заштити преостанатите локални шуми на Маурициус. Посетителите можат да уживаат во прекрасната глетка, со ендемични растенија и ретки видови птици.

 „ОСТОРОТ МАУРИТИУС - ЌОШЕ НА РАЈОТ“„ОСТОРОТ МАУРИТИУС - ЌОШЕ НА РАЈОТ“

„ОСТОРОТ МАУРИТИУС - ЌОШЕ НА РАЈОТ“„ОСТОРОТ МАУРИТИУС - ЌОШЕ НА РАЈОТ“